Vyhledávání

Archiv chatů

Otorinolaryngolog Jan Plzák vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1998 pracuje na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Motole a zároveň i na Anatomickém ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2005 až 2009 byl výzkumným pracovníkem Centra buněčné terapie a tkáňového inženýrství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na onkologii hlavy a krku a to jak po stránce klinické jako chirurg, tak i po stránce výzkumné na úrovni molekulárně buněčné, zejména ve spolupráci s vědeckou skupinou prof. Karla Smetany. Anatom Karel Smetana vystudoval všeobecné lékařství na Karlově Univerzitě v Praze. Pracuje v Anatomickém ústavu 1. lékařské fakulty téže univerzity. Věnuje se problematice buněčné a vývojové biologie epitelů v normě a za patologických stavů. Je autorem sto šedesáti publikací a osmi patentů.

Ve středu 1. prosince 2010


Vystudoval České vysoké učení technické v Praze, Fakultu strojní, obor energetické stroje, zaměření parní kotle. Nyní pracuje na ČVUT, Fakultě strojní, kde je děkanem. V roce 1985 byl jmenován soudním znalcem pro obor energetika. Patří k zakládajícím členům České komory autorizovaných techniků a inženýrů. Mimo jiné je i členem komitétu FBC Mezinárodní energetické agentury a členem Poradního výboru pro jadernou bezpečnost Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Působí jako místopředseda Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky. Je autorem mnoha publikací a tvůrcem více než deseti zavedených technických řešení v průmyslových podnicích a spoluautorem pěti průmyslových vzorů a patentů. Více v reportáži Vyčištěná elektrárna z cyklu PORT, který se vysílá ve středu 24. 11. od 17.25 na ČT2.

Ve středu 24. listopadu 2010


letecký meteorolog

RNDr. Petr Dvořák

Absolvoval Matematicko–fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor meteorologie a klimatologie na katedře meteorologie a ochrany prostředí. Pracuje v Českém hydrometeorologickém ústavu jako letecký meteorolog, zároveň působí ve funkci tiskového mluvčí ČHMÚ. Publikoval na patnáct knih převážně s tématikou meteorologie, velký počet odborných článků a přednáší meteorologii v leteckých školách. Ve své odborné práci se zabývá především konvekcí v atmosféře a počasím na letištích.

Ptejte se na vše o bezpečnosti letectví, více v cyklu PORT.

Ve středu 10. listopadu 2010


teoretik umění

Jaroslav Anděl

Autor četných publikací a výstav moderního a současného umění doma i v zahraničí. Pracoval jako ředitel muzea, kurátor, konzultant a pedagog. Je autorem konceptu 12 hodin budoucnosti: maratón myšlenek, idejí, tezí a kurátorem výstavy Budoucnost budoucnosti. V současné době zastává funkci uměleckého ředitele Centra současného umění DOX a je členem týmu XXX. výstavy Rady Evropy Critique and Crisis: Art in Europe since 1945, která bude putovat po evropských muzeích od 2010 do 2014. Žije v Praze a New Yorku.

více v reportáži Budoucnost budoucnosti z cyklu PORT

Ve středu 3. listopadu 2010


rostlinný biolog

RNDr. Tomáš Vaněk, CSc.

V současné době je vedoucím Laboratoře rostlinných biotechnologií, což je společné pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. K oblasti jeho vědeckého zájmu patří izolace a určování biologicky aktivních přírodních látek, využití tkáňových kultur vyšších rostlin pro produkci a biotransformaci biologicky aktivních přírodních a syntetických látek. Rovněž se zabývá studiem metabolizmu xenobiotik (látek tělu cizích, například léčiv, jedů, průmyslových chemikálií) v rostlinách a uplatněním získaných výsledků pro dekontaminaci životního prostředí, bioenergetiku a udržitelný rozvoj.

více v reportáži Rostlinní pyrotechnici z cyklu PORT

Ve středu 27. října 2010


Radka Šumberová vystudovala obor archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje v Archeologickém ústavu AV ČR, Praha a vede pracoviště ARÚ v Kutné Hoře. Dlouhodobě se zabývá problematikou archeologie regionu, v posledních letech vedla výzkumy v této oblasti a v letech 2008 až 2009 i záchranný výzkum v trase obchvatu kolem Kolína. Specializuje se na analýzy rozsáhlých keramických souborů a nyní koordinuje komplexní zpracování výsledků výzkumu v Kolíně.

Hana Brzobohatá vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor antropologie. Od roku 2007 odborně zpracovává kosterní materiál ze záchranných výzkumů kutnohorského pracoviště Archeologického ústavu AV ČR, Praha. Zaměřuje se na 3D zobrazovací a analytické metody v osteologii.

více v reportáži Kolínské rondely z cyklu PORT

Ve středu 20. října 2010


Jaromír Horáček vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, obor materiálové inženýrství. Nejprve dva roky pracoval ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze Letňanech, kde se podílel na dynamických zkouškách leteckých konstrukcí. Poté nastoupil do aspirantury v Ústavu termomechaniky AV ČR, kde pracuje až dodnes. K jeho odbornému zaměření patří zejména výzkum vzájemné interakce kmitajících těles a proudících tekutin, otázky stability těchto systémů, dynamika a vibroakustika. V poslední době jeho hlavní zájem směřuje do oblasti biomechaniky a modelování tvorby hlasu člověka.

více v reportáži Cesta k umělým hlasivkám z cyklu PORT

Ve středu 13. října 2010


Po absolvování gymnázia ve Stříbře vystudoval v letech 1973 až 1978 Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor systematická zoologie obratlovců. Po absolutoriu v červnu nastoupil k prof. Zdeňku Veselovskému do pražské zoologické zahrady. V letech 1980 až 1981 pobýval na studijním pobytu na Katedře životního prostředí UK v Praze, v září 1981 se vrátil do Zoo Praha, kde pracuje dodnes na zoologickém útvaru jako vedoucí oddělení dokumentace a odborné knihovny.

více v reportáži Jak pojmenovat opici? z cyklu PORT

Ve středu 6. října 2010


Pracuje na Fakultě stavební Českého vysokého učení technického v Praze. Je uznávaným odborníkem v oboru nelineární mechaniky, mechaniky kompozitů a spolehlivosti konstrukcí. Založil a vede výzkumné centrum CIDEAS (Centre for Integrated Design of Advanced Structures), které sdružuje přes 200 výzkumných pracovníků ze tří vysokých škol a na jehož činnosti se podílejí tři největší stavební firmy v České republice. Je autorem nebo spoluautorem sedmi monografií, více než 250 statí ve vědeckých časopisech a sbornících z konferencí a více než 100 odborných prací a expertních posudků, jako je prognóza ztrát předpětí v kontejnmentu JE Temelín, konstrukce SAZKA Arény, výpočet stavů napětí a porušení Karlova mostu, analýza stavu napětí a poškození kontejnmentu JETE a řady dalších.

více v reportáži Rekonstrukce Karlova mostu z cyklu PORT

Ve středu 29. září 2010


historik umění

Mgr. Pavel Panoch, Ph.D.

Řadu let pracoval v památkové péči, od roku 2006 působí v Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Badatelsky se věnuje moderní české architektuře a baroknímu umění. Autorsky či spoluatorsky se podílel na následujících výstavních katalozích a publikacích: Architektonické a stavební plány Pardubicka (1999); Ke slávě Ducha. Sedm století církevního umění v královéhradecké diecézi (2003); Karel Řepa. Pardubický architekt ve věku nejistot (2003); Kaleidoskop tvarů. Století moderní architektury v Pardubickém kraji (2006); Ve víru modernosti. Architektura 20. století v Královéhradeckém kraji (2008); Slavné vily Pardubického kraje (2009).

více v reportáži Malé vodní elektrárny z cyklu PORT

Ve středu 22. září 2010