Vyhledávání

Archiv chatů

Ředitel Centra výpočetních a informačních služeb Vysokého učení technického v Brně, předseda dozorčí rady CESNET z.s.p.o. a předseda Asociace elektromobilového průmyslu. Od roku 2006 používá elektromobil Peugeot 106e a v práci dodávku Peugeot Partner Electric.

Byl vedoucím projektu přestavby vozu Škoda Superb II na elektromobil SuperEL ve společnosti EVC Group se studenty VUT v Brně. S tímto homologovaným vozem se zúčastnil závodu elektromobilů WaveTour 2010 z Paříže do Prahy a denně ho používá.

V pátek 27. ledna 2012


Vystudoval ČVUT v Praze, Fakultu elektrotechnickou, studijní obor radiotechnika. Po studiích se několik let věnovat výzkumu v oblasti dielektrických rezonátorů na katedře elektromagnetického pole. Od roku 1978 pracuje na katedře radioelektroniky, kde se postupně soustředil na oblast číslicové a procesorové techniky a zpracování signálu. Spolupracoval řadu let na výzkumných úkolech s Řízením letového provozu Praha, s Astronomickým ústavem ČSAV a s Teslou Hloubětín v oblasti mikroprocesorové, mikrovlnné a vysílačové techniky. Je vedoucím oddělení rádiových měření a číslicové techniky. Vyučuje předměty zabývající se návrhem a realizací přístrojových aplikací mikropočítačů a efektivní implementace radiotechnických algoritmů na signálových procesorech.

V pátek 20. ledna 2012


vizuální umělec

Pavel Mrkus

Pracuje s videem, interaktivními daty, prostorem a zvukem. Jako člen sdružení BOOT_audiovisual se spolu s Danielem Hanzlíkem zabývá audiovizuální performancí. Společně také založili a vedou nový ateliér Time-based media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Vystudoval původně sklo na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově a pak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Vladimíra Kopeckého. Pavel Mrkus působil v letech 2000 až 2004 na japonské Toyama City Institute of Glass Art jako nejmladší pedagog této školy. V současné době žije v severních Čechách. Svá videa vystavoval na prestižních místech, jako jsou Benátské bienále, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Chelsea Art Museum v New Yorku. Spolupracoval na projektu využití nových médií v lektorských programech pro návštěvníky Národní galerie v Praze.

více v reportáži Mezi jedničkou a nulou z cyklu PORT

V pátek 28. ledna 2011


Radomír Starý vystudoval České vysoké učení technické v Praze, Fakultu elektrotechnickou, studijní obor radioelektronika. Absolvoval nejrůznější kurzy, například kurz programování a seřizování vstřikovacích lisů či kurz obsluhy a seřizování výrobního zařízení na výrobu kompaktních disků. Nyní pracuje jako výrobní ředitel společnosti Northern Star, zodpovědný za přenos nových technologií ze zahraničí.

Jiří Smola absolvoval Střední průmyslovou školu strojní v Kladně. Ve společnosti Northern Star pracuje jako správce informačních technologií i jako technik pro měření a kontrolu kvality DVD a DTD.

více v reportáži Pokořitelé paměti z cyklu PORT

V pátek 21. ledna 2011


Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. V letech 1973 až 1984 působil ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. V roce 1989 založil Interní hematoonkologickou kliniku v nově vznikající Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích. V jejím čele stál až do roku 2010. Mezi lety 1997 až 2003 byl děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a od roku 2003 do roku 2008 byl proděkanem této fakulty. V roce 2008 se stal ředitelem Masarykova onkologického ústavu. Současně stojí v čele České onkologické společnosti. Je autorem nebo spoluautorem několika desítek odborných publikací. Jeho medicínský záběr je široký: zajímá se o vnitřní lékařství, klinickou onkologii, nežádoucí účinky chemoterapie, podpůrnou léčbu v onkologii, transplantace kostní dřeně a paliativní medicínu.

více v reportáži Co je rakovina z cyklu PORT

V pátek 14. ledna 2011


vizuální umělec a divadelník

Petr Nikl

Zabývá se malbou, kresbou, grafikou, instalací a divadlem. Tento renesanční všeuměl vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti (1976 až 1980) a Akademii výtvarných umění v Praze (1981 až 1987, Arnošt Paderlík). Od roku 1985 je členem divadelního sdružení Mehedaha, v letech 1987 až 1991 byl členem umělecké skupiny Tvrdohlaví. Žije a pracuje v Praze. Má za sebou mnoho výstav a je také svým dílem zastoupen v prestižních galeriích. Na kulturní událost roku 2010 aspiruje pokračování úspěšného interaktivního projektu Orbis pictus aneb … s názvem PLAY, jehož koncepci Petr Nikl vytvořil. Hravá expozice až do 31. ledna 2011 zaplní všechny prostory pražské Výstavní síně Mánes. Každý den navíc nabízí koncert, divadlo, happening či zajímavé sdělení z atraktivního doprovodného programu. PLAY v Niklově podání je hrou, která nekončí s uzavřením výstavních sálů, hrou pro děti i rodiče, pro každého z návštěvníků, hrou, jejímž smyslem je kreativní tvorba. Petr Nikl za svá díla obdržel několik prestižních cen, mimo jiné se v roce 1995 stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého.

více v reportáži Cíl: Hra z cyklu PORT

V pátek 7. ledna 2011


Patří k uznávaným odborníkům v oblasti analýzy památkových předmětů. Od roku 1992 vede laboratoř molekulové spektrometrie VŠCHT Praha. Její profesní dráha je svázána s institucemi spravujícími památkové objekty, jako je Národní muzeum, Národní památkový ústav, Národní archiv, Národní galerie nebo Národní knihovna. Je autorkou mnoha odborných publikací a více než tisíce průzkumů předmětů kulturního dědictví České republiky. Je členkou České spektroskopické společnosti Jana Marka Marci a mnoha dalších odborných společností. Je také pedagogem VŠCHT Praha, kde předává své zkušenosti nejen v oblasti analýzy předmětů kulturního dědictví.

více v reportáži Odhalování padělků z cyklu PORT

Ve středu 29. prosince 2010


systémový specialista

Nprap. Stanislav Wolný

Specialista v oblasti bezpečnostních systémů sloužících k ochraně osob, objektů a základen Ministerstva obrany. Od roku 1991 příslušník Vojenské policie. V letech 1998 až 2002 ochrana objektů integrovaného MO. V roce 2003 přechod na Hlavní Velitelství Vojenské policie, na odbor policejního výkonu, jako specialista odpovědný za projekty výzkumu a vývoje MO ČR v oblasti bezpečnostních a ochranných systémů (SOM 1-5, KPCO, MKPV). Účastnil se zahraniční mise a nasazování speciálních systémů na základnách AČR.

více v reportáži Kontejner ochránce z cyklu PORT

Ve středu 22. prosince 2010


Specialista v oboru environmentální archeologie a archeobotanika. Od roku 1983 vedl rozsáhlé archeologické terénní výzkumy v oblasti severočeských hnědouhelných dolů. V letech 1987 až 1990 zkoumal neolitické sídliště v Hrdlovce s největší počtem odkrytých domů kultury s vypíchanou keramikou ve střední Evropě. Vedl výzkum pravěkých pohřebišť z pozdní doby kamenné a starší doby bronzové. Podílel se na tvorbě rekonstrukčních modelů české krajiny v zemědělském pravěku a středověku z hlediska vývoje eroze a akumulace a jejich identifikace archeologickými metodami. V posledních deseti letech se věnuje výzkumu středověku prostřednictvím bioarcheologických nálezů. Je vedoucím projektu Netolice, který kombinuje tradiční a bioarcheologický výzkum. Na Přírodovědecké fakultě JČU v Českých Budějovicích v roce 2002 založil a dosud vede Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie. Od roku 2005 spolupracuje s Českým egyptologickým ústavem FF UK Praha na výzkumech v oblasti Abusíru v Egyptě.

více v reportáži Kdo je můj předek? z cyklu PORT

Ve středu 15. prosince 2010


sociolog a ekonom zaměřený na prostorové plánování a rozvoj měst

Ing. Lubor Hruška-Tvrdý, Ph.D.

Absolvoval doktorandské studium v oboru sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a titul Ing. obdržel v oboru národohospodářství na Ekonomické fakultě, VŠB-TU Ostrava. Od roku 1997 pracoval na Ekonomické fakultě, VŠB-TU Ostrava a Obchodně-podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Opavě. V současnosti působí na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity a pracuje jako hlavní expert ve společnosti PROCES – Centrum pro rozvoj obcí a regionů. Podílí se na mnoha domácích (např. Industriální město v postindustriální společnosti, Změny na trhu práce a perspektivy vzdělanosti) i zahraničních výzkumných projektech z oblasti regionální rozvoje, prostorového plánování a aplikované sociologie.

více v reportáži Jsem tím, kým se cítím? z cyklu PORT

Ve středu 8. prosince 2010