Vyhledávání

Archiv chatů

molekulární biolog a genetik

Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc.

Vystudoval Mendelovu univerzitu v  Brně. Nyní je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v  Brně a  prorektorem pro vědu. Jeho výzkumným oborem jsou kmenové buňky, obzvláště se zabývá signalizací růstového faktoru fibroblastů v  lidských embryonálních kmenových buňkách. Proniká i  do dalších oblastí, jako je postup diferenciace kmenových buněk na buňky různých typů tkání, stabilitou genetické informace při kultivaci kmenových buněk a  jejich užití pro vývoj léků. K  jeho zájmům patří sportovní kynologie a  dlouhé procházky po lese.

Více najdete v reportáži Buňky budoucnosti z cyklu PORT.

V pátek 6. dubna 2012


Se svým manželem Ing. Petrem Ondráčkem, CSc., provozuje jachting již 25 let, ovšem v lehčí formě. Loď využívá pouze k poznávání cizích zemí, jejich kultur a přírodních krás. Plavby typu k mysu Horn nebo kolem světa ji nelákají, rozumí však manželovým tužbám, takže dokázala podpořit jeho odvážný projekt. Velice se zajímá o historii a o přírodu. Díky svému optimistickému přístupu a nezměrné energii je zde na suchu důležitým parťákem svého muže.

V pátek 30. března 2012


Vystudoval meteorologii a klimatologii na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Hned po škole nastoupil jako klimatolog do Českého hydrometeorologického ústavu, na regionální pobočku v Hradci Králové, kde působí dosud. V současné době je vedoucím oddělení meteorologie a klimatologie.

Více najdete v reportáži Husité – zimní ofenziva z cyklu PORT.

V pátek 23. března 2012


Kardiologické oddělení se vyprofilovalo na pracoviště, kde se používají ty nejnovější technologie, které současný vývoj v kardiovaskulární medicíně přináší. Od roku 2007 se tu aplikují hned dvě různé robotizační katetrizační techniky spolu s aplikací nejmodernějších zobrazovacích metod.

více v reportáži Mechanické srdce z cyklu PORT

V pátek 16. března 2012


Je vedoucím oddělení biochemie a fyziologie Entomologického ústavu AV ČR. Rovněž vede Laboratoř diapauzy hmyzu, kde se výzkumně zaměřuje na chladovou odolnost hmyzu. Diapauza je klíčovou složkou životního cyklu hmyzu. Umožňuje mu překonávat nepříznivá období a využívat sezónně dostupných zdrojů. Cílem laboratoře je přispět k základnímu poznání molekulární, biochemické a fyziologické podstaty diapauzy a s ní spojené odolnosti vůči dalším stresorům z prostředí. Zaměřuje se na dvě hlavní témata: na roli biorytmů u diapauzy a na sezónní zvýšení odolnosti vůči nízkým teplotám. Výsledky pak slouží i praktickým účelům při předpovědích načasování sezónních aktivit a při odhadu úspěšnosti přezimování u populací hmyzích škůdců.

V pátek 9. března 2012


Vystudovala historii a klasickou archeologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V současné době působí na pozici archeologa v Severočeském muzeu v Liberci a zároveň studuje doktorský program na Filozofické fakultě v Brně, obor české dějiny. Nyní se zaměřuje na dějiny a archeologii středověku a raného novověku.

V pátek 2. března 2012


vesmírný architekt a odborník na numerické modelování

Ing. arch. Ondřej Doule, Ph.D., M.Sc. a Ing. Vratislav Šálený

Ondřej Doule dokončil studium architektury na pražské ČVUT v roce 2006, absolvoval též půlroční zahraniční stáž v pařížském studiu architekta Renzo Piana. Na podzim 2006 nastoupil na ČVUT na doktorské studium, kde zpracovával disertační práci na téma „Architektura v extrémním prostředí“. Své studium pak převedl do distanční formy, aby mohl absolvovat magisterské studium na Mezinárodní vesmírné univerzitě ve Štrasburku (2008), jehož součástí byla též zahraniční stáž v NASA – zde nabyl jedinečných zkušeností pro navrhování staveb na Měsíci a Marsu. Ihned po dokončení studia získal na univerzitě ISU místo vědeckého a akademického pracovníka pro oblast vesmírné architektury. V současnosti je členem akademického sboru na Vesmírné univerzitě (ISU) ve Štrasburku, kde pracuje na výzkumných a výukových projektech v oblasti Architektury ve vesmíru. Tématem jeho výzkumu a výuky je Architektura nejen ve vesmíru, ale též možnosti využití moderních technologií v extrémních podmínkách na Zemi. Vratislav Šálený , zakladatel firmy Sobriety s.r.o., která je od svého vzniku zaměřena na expertní činnost v oboru počítačových simulací Finite Element Method (FEM) a Computational Fluid Dynamics (CFD). Vede tým vysoce kvalifikovaných expertů v oblasti FEM a CFD numerických výpočtů, který má za sebou již značný počet úspěšných projektů. Od 1997 do 1999 působil jako technický ředitel a společník firmy MSC.software s.r.o.. V letech 1992 až 1997 pracoval jako letecký statik. Je jedním z prvních uživatelů FEM programu NASTRAN (NAsa STRucture ANalysis) na území bývalého Československa, těsně po pádu dovozního embarga (1990) ze strany USA. V roce 1992 úspěšně absolvoval inženýrské studium na Leteckém ústavu na VUT Brno, se zaměřením na pevnostní návrh draku letounů.

V pátek 24. února 2012


Zdeněk Hurák studoval avioniku a výzbroj letadel na Vojenské akademii v Brně a poté získal doktorát z oboru Řídicí technika a robotika na FEL ČVUT v Praze. Několik měsíců strávil na Iowa State University v Ames v USA v rámci stipendia firmy Boeing a po dokončení doktorátu pobýval téměř rok na Technische Universiteit Eindhoven v Nizozemsku. Dnes pracuje jako odborný asistent na Katedře řídicí techniky na FEL ČVUT v Praze. Specializuje se na algoritmy pro optimální a robustní řízení, vede vlastní výzkumnou skupinu Pokročilé algoritmy pro řízení a komunikace a spolu s jejími členy pracuje na akademických i průmyslových výzkumných projektech.

Martin Řezáč s vyznamenáním vystudoval obor Kybernetika a měření na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, v současné době dokončuje doktorské studium na Katedře řídicí techniky pod vedením Zdeňka Huráka. Ve své odborné práci se zaměřuje na algoritmy pro inerciální odhadování a stabilizaci optické osy kamerového systému ve spojení s vizuální zpětnou vazbou. Je jedním ze dvou hlavních vývojářů celého počítačem řízeného systému inerciální stabilizace (druhým je Ing. Jaroslav Žoha). Výsledky jeho práce nejsou pouze bezprostředně použité na skutečném a v praxi testovaném systému, ale jsou rovněž publikovány v prestižním zahraničním časopise IEEE Transactions on Control Systems Technology.

V pátek 17. února 2012


organolog, skladatel, konstruktér elektronických a elektroakustických zařízení a programátor

Milan Guštar

Zabývá se interdisciplinárním výzkumem na pomezí vědy, techniky a umění, především matematickými principy v hudbě, elektronikou, informatikou, aplikovanou matematikou. Matematické principy, mikrotonalitu, algoritmické postupy a sonifikaci využívá také při vytváření svých hudebních kompozic a zvukových a multimediálních instalací. Věnuje se návrhu, vývoji a zakázkové výrobě elektronických a elektroakustických zařízení a hudebních nástrojů, multimediálních a interaktivních systémů, záznamu a zpracování zvuku a tvorbě počítačových programů. Specializuje se na spolupráci s umělci v oblasti nových médií. Je autorem obsáhlé knihy Elektrofony o elektromechanických a elektronických hudebních nástrojích.

V pátek 10. února 2012


Absolvoval Vysokou školu zemědělskou a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Postgraduální studia absolvoval na univerzitách v peruánské Limě. Napsal více než dvě stě populárních a populárně-vědeckých článků z oblasti historických souvislostí, politické a sociální situace, kultury a dějin zemí. Poprvé navštívil země Latinské Ameriky již na konci šedesátých a na začátku sedmdesátých let, v letech 1996 až 2001 byl velvyslancem České republiky v Kolumbii a Ekvádoru.

V pátek 3. února 2012