Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Strhující průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí pořadu jsou i Michaelovy experimenty, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně. www.ceskatelevize.cz/port

BiologieKmenové buňkyTéma

Buňky budoucnosti

Pozoruhodné výsledky přinesl výzkum odborníků z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Naši vědci přispěli k odhalení zásadní změny v lidských embryonálních kmenových buňkách, a to na části chromozomu, který nese gen regulující řízenou buněčnou smrt. Zjistili, že uměle kultivované lidské embryonální kmenové buňky využívají podobné mechanismy jako buňky nádorové. Toto zjištění může přispět k dalšímu boji s nádorovými buňkami. Objevený gen může dokonce signalizovat, že se buňky s jeho pomocí lépe přizpůsobují kultivačním podmínkám.

» Číst více

Chat

molekulární biolog a genetik

Prof. Ing. Petr Dvořák, CSc.

Vystudoval Mendelovu univerzitu v  Brně. Nyní je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v  Brně a  prorektorem pro vědu. Jeho výzkumným oborem jsou kmenové buňky, obzvláště se zabývá signalizací růstového faktoru fibroblastů v  lidských embryonálních kmenových buňkách. Proniká i  do dalších oblastí, jako je postup diferenciace kmenových buněk na buňky různých typů tkání, stabilitou genetické informace při kultivaci kmenových buněk a  jejich užití pro vývoj léků. K  jeho zájmům patří sportovní kynologie a  dlouhé procházky po lese.

Více najdete v reportáži Buňky budoucnosti z cyklu PORT.

V pátek 6. dubna 2012