Chat

kardiolog

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC

Kardiologické oddělení se vyprofilovalo na pracoviště, kde se používají ty nejnovější technologie, které současný vývoj v kardiovaskulární medicíně přináší. Od roku 2007 se tu aplikují hned dvě různé robotizační katetrizační techniky spolu s aplikací nejmodernějších zobrazovacích metod.

více v reportáži Mechanické srdce z cyklu PORT

Záznam chatu z pátku 16. března 2012

zb: „Co přímo znamená slovo katetrizační?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Pojmem katetrizační se rozumí výkon, který je založen na zavádění různých katetrů například do dutin srdce, do tepen a žil a podle toho, jaký cíl má ten daný výkon pak lze hovořit například o diagnostické katetrizaci, která má například zjistit, kde jsou zúžené cévy, jaký je stav srdečních chlopní. Na základě diagnostické katetrizace pak můžeme katetry provádět i rozličné intervence, dokumentovanou zúženinu tepny dilatovat (roztáhnout) a zavést kovovou výztuž - stent, nebo provést mapování a vypalování (léčbu) srdečních arytmií.“

aa: „Co je titul FESC?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Je to mezinárodní titul znamenající zkratku: Fellow of European Society of Cardiology - neboli ocenení odborné způsobilosti, dosažení určité vědecké a publikační úrovně posuzovaný nezávislými odborníky. Nejde tedy jen o prestižní nebo formální titul, jde o úroveň dosažení vědecké a odborné aktivity.“

aa: „Můžete konkretizovat - v čem přesně spočívá práce obou robotizačních katetrizačních technik?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Oběma robotizačními technikami můžeme pohybovat katetry v dutinách srdce nebo v cévních strukurách a to na dálku a využívat k tomu dalších možností například trojrozměrného znázornění srdečních struktur a docílit přesnější polohy pracovních katetrů, které jsme schopni ovládat precizněji ve srovnání s manuální manipulací. Jeden je založen na magnetickém ovládání a druhý na elektromechanické manipulaci.“

aa: „Je vaše pracoviště srovnateln s Evropou či USA?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Mohu s čistým svědomím konstatobvat, že spolu s ostatmními kolegy lékaři, setrami a technickým personálem a díky mezinárodní velmi aktivní spolupráci reprezentuje naše pracoviště bez uzardění světovou špičku - a říká to lovek, kterému nestříká testoteron z hlavy!!! Jsem na toto pracoviště skutečně hrdý!“

aa: „Jak se v současnosti dobře operují koarktace aorty?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Jde o výkon, který je technicky proveditelný velmi elegantně, bez zátěže výrazného rizika - jde jen o to, zda nejde o několikátou reoperaci, pak riziko výkonu samozřejmě stoupá.“

Radek V.: „Zdá se, že ty pumpy jsou malé zázraky. Co byste ještě potřebovali, aby uměly, a přitom ještě neumí?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Aby vydržely ve výkonu delší dobu, aby nezpůsobovaly vysoké riziko srážení krve nebo devastace ktrevních elementů ( zvláště červených krvinek a destiček), abychom je mohli používat okamžitě, třeba při zásahu záchranné služby někde na ulici apod. Ten směr je ale naznačen!“

Blanka: „Jak jsme na tom ve srovnání se zahraničím? Lépe, hůře?Máme pomocí mimotělních pump ošetřený relativně stejný počet pacientů? Využíváme více druhů pump?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Opět musím bez rozpaků konstatovat, že česká kardiologie udává tempo, určitá česká pracoviště mají větší zkušenosti oproti srovnatelným pracovištím ve světě. První použití pumpy zaváděné bez pomocí chirurga v ČR bylo provedeno v roce 2005 jak v Nemocnici Na Homolce tak na Kardiocentru v Hradci Králové“

Saša B.: „Pokud někomu z mých příbuzných začne selhávat srdce nebo plíce, jak se k vám může dostat? Jak rychle pak musíme postupovat?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Pokud jde o chronické - vleklé srdeční selhání, je to acela jiná situace oproti uvedeným akutním stavům. I tak se však musí řešit svižně, dnes je k dispozici řada postupů, jak takovým pacientům pomoci nad rámec farmakoterapie - tedy léků, které jsou v takových případech naprostou podmínkou!“

Kuba, Líšeň: „Dobrý den, liší se nějak okysličování v oxygenátoru u pumpy a okysličování v plicích? Je pak nasycení krve kyslíkem stejné? Dá se toto nasycení regulovat?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Oxygenace je zcela srovnatelná s přirozeným okysličováním krve, jde jen o to, jaký náhradní oxygenátor použijeme a jak dlouho vydrží bez výměny. Právě typ oxygenátoru ovlivňuje úroveň oxygenace, regulujeme samozřejmě i přívod kyslíku.“

Bětka: „Jak pacienti napojení na pumpy snášejí? Nevadí to jejich cévám? Nemůže se třeba při zavádění kanyl uvolnit nějaký plak?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Děkuji za velmi dobrou otázku! Protože musíme zavést do cév kanyly o velkém průměru ( což jsme si například ještě před deseti lety nedovedli představit) pouhou punkční technikou aniž bychom museli požádat o pomac chirurga. Záleží jistě na stavu cév, pokud jsou stehenní tepny postiženy aterosklerosou, je to velká limitace pro zavedení standardních pump. Proto jsme zahájili vývoj pumpy, která umožňuje zavedení také z jiného přístupu než ze stehenních tepen - tedy z tepen podklíčkových. Ten jsme například již použili u více jak deseti pacientů.“

Jarda, Přelouč: „Za jakých okolností ty různé pumpy používáte? Musí jít o život?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Tyto pumpy, které jsou odlišné od podpor zaváděných chirurgem (ty většinou slouží k dlouhodobému použití a přemostění vleklého srdečního selhání a dovedení nemocného k transplantaci srdce). Jde prakticky bezpodmínečně o stavy vyžadující rychlý zásah, rychlou podporu srdce nebo přemostění rizikových zákroků - jak katetrizačních tak operačních, kde může dojít byť k přechodnému negativnímu ovlivnění výkonnosti srdce.“

Věra O.: „Dobrý den, kolik mimotělních pump se nachází na území České republiky? Jsou jen v Praze, nebo i v jiných městech?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Přechodné pumpy sloužící jako podpora oběhu má k dispozici prakticky každé kardiocentrum v České republice, jde jen o skladbu pacientů a výkonů a samozřejmě i finanční podpory pojišťoven, tedy za podmínek, které jsou nezbytné k provádění těchto výkonů“

ondra: „kolik stojí mechanické srdce?“

Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC: „Pumpy na dočasné použití stojí zhruba od 100 do 400 tisíc korun, chirurgické pumpy jsou podstatně dražší, tam sjou ceny řádově v milionech Kč.“