Restaurování vitráží - Rostlina s příběhem - Dunbarovo číslo
24. 2. 2010
Malby na skle jsou typické pro evropskou gotiku. Toto sklo je však velmi křehké. Současné metody čištění však nejsou dokonalé, takže se restaurátoři spoléhají na výzkum. - Fotografická soutěž „Rostlina s příběhem“ už zná své vítěze. - Lidský mozek nemůže zvládnout víc než 150 přátelství, ani při použití sociálních sítí jako Facebook, Bebo nebo Myspace.
Restaurování vitráží
Malby na skle jsou typické pro evropskou gotiku. Toto sklo je však velmi křehké. Metody výroby skla totiž nebyly v 15. století tak propracované, jako nyní, takže sklo napadá vlhkost a další škodlivé látky z okolního prostředí. Současné metody čištění však nejsou dokonalé, takže se restaurátoři spoléhají na výzkum.
Gabi Maas, technička, Fraunhoffer Institute: Pracujeme s tímto mikroskopem s vysokou rozlišovací schopností, takže můžeme pozorovat i velmi drobné struktury. Vidíme pak i ty nejjemnější praskliny ve skle.
K analýze vzorků pomáhají nejrůznější pokročilé metody. Nejdříve vědci vyhodnotí poškození způsobené korozí, chemickým poleptáním, plísní, vlhkostí a předchozími restauračními zásahy. Poté se zkoušejí nové restaurátorské metody a zkoumají, jak jsou účinné. Tyto postupy umožní zachovat kulturní dědictví po další staletí.
http://www.constglass.fraunhofer.de
Rostlina s příběhem
Fotografická soutěž „Rostlina s příběhem“ už zná své vítěze. Představujeme vám nejlepší oceněné příspěvky. Ty bylo možné shlédnout v rámci Týdne vědy a techniky. Vy, kteří jste výstavu propásli, je můžete obdivovat na internetových stránkách. My jsme ale pro vás některé z nich vybrali už nyní.
http://fotopribeh.avcr.cz/
Dunbarovo číslo
Lidský mozek nemůže zvládnout víc než 150 přátelství, ani při použití sociálních sítí jako Facebook, Bebo nebo Myspace. To je závěr Robina Dunbara, profesora evoluční antropologie na Oxfordské univerzitě. Dunbar původně prováděl výzkum v této oblasti v roce 1990 a zjistil, že mozková kůra, kde jsou centra myšlení a řeči, nezvládne více než 150 přátel. Tento závěr je známý jako Dunbarovo číslo. Vědec se domnívá, že se jeho číslo nezvýšilo ani s on-line metodami. Definoval přítele jako někoho, komu na druhém záleží a je s ním minimálně jednou ročně v kontaktu. Zajímavé je, že můžete mít 1500 přátel, ale když se skutečně podíváte na provoz na stránkách, uvidíte, že se kontaktujete především se stejným okruhem 150 lidí, se kterými se setkáváte v reálném životě.
http://cs.wikinews.org/wiki/Mozek_nezvl%C3%A1dne_v%C5%A1echny_na%C5%A1e_p%C5%99%C3%A1tele_na_Facebooku
Autor: Šárka Speváková