Digitální vysílání
14. 5. 2008
Tentokrát se zaměříme na srovnání kanálu analogového a digitálního a vysvětlení, co je multiplex ČT. Dále také: Souběžné vysílání analogové a digitální. Náklady pro šíření signálů, nutnost vypnutí analogu do 11. 11. 2011. Přehled a mapa pokrytí digitálním signálem. Mapa vypínání analogového vysílání.

Napřed trocha historie:
1953 – začíná vysílat Československá televize.
1970 – začíná vysílat její druhý program.
1973 – začátek barevného vysílání.
To všechno bylo dávno – ještě v éře analogové televize.
Nebudete věřit, ale éru digitálního vysílání Česká televize zahájila už před jedenácti lety, roku 1997. Tehdy se začínalo vysíláním z družice.
A konečně – říjen 2005. Je zahájeno vysílání ve standardu DVB-T, terestrická neboli pozemní digitální televize.
Jak jsme už v předchozích PORTech vysvětlili, přechod na digitální vysílání je nezbytností. Probíhá všude v Evropě a ani u nás se mu nevyhneme. Místo jediného dosavadního analogového kanálu se na stejném vysílacím prostoru – tedy frekvenčním pásmu – může vysílat několik televizních kanálů digitálních. Říká se tomu multiplex.
V České republice je v současné době v pravidelném provozu první takový multiplex, označovaný jako multiplex A. České radiokomunikace na něm vysílají čtveřici programů České televize a program Novy – tedy celkem pět kanálů televizních. Kromě toho sedm programů Českého rozhlasu a navíc některé programové služby, jako je elektronický programový průvodce pro diváky.
Multiplex A mohou sledovat diváci v Praze a středních Čechách na 25. kanálu, a to z Žižkovského vysílače a z Cukráku. Diváci v Brně a okolí na 40. kanálu z vysílačů Brno město a Brno Hády. V Ostravě a okolí mohou diváci digitální vysílaní zachytit z ostravského vysílače na 39. kanálu. Od listopadu 2006 se vysílá digitálně z vysílače na Vraním vrchu u Domažlic, a to na 38. kanálu. A od července 2007 šíří digitální vysílání na 58. kanálu také vysílač na Bukové hoře u Ústí nad Labem.
Na digitální vysílání přecházejí také v sousedních zemích. Zjistilo se, že nové německé vysílače ruší příjem některých našich starých analogových. Pro tyto lokality se našlo řešení v podobě našich náhradních analogových kanálů.
Koncem dubna schválila vláda „Technický plán přechodu na digitální vysílání“. Ten předpokládá, že se na našem území postupně zapojí multiplex 1 pro média veřejné služby – pro Českou televizi a Český rozhlas. Další tři multiplexy, označené jako 2, 3 a 4, budou k dispozici pro komerční televizní a rozhlasové stanice.
Na veřejnoprávní multiplex 1 začne Česká televize přecházet už od poloviny května 2008 na Plzeňsku a v následujících měsících i v dalších oblastech našeho území. Důležité bude, aby území bylo pokryto kvalitním signálem, který pro příjemce nebude vyžadovat změnu přijímacích antén. Analogová tma – tedy definitivní vypnutí analogového signálu – nastoupí s výjimkou oblastí Zlínska a Jesenicka nejpozději v roce 2012.
Autor: Vladimír Kunz