Informační technologieTéma

HDTV včera, dnes a zítra

5. 12. 2007

High Definition TV – televize s vysokým rozlišením. Pro naprostou většinu českých diváků je to stále ještě hudbou poněkud vzdálené budoucnosti, i když mnozí mají doma nový plazmový či LCD přijímač s hrdým logem HD Ready na rámu. Jenže co s vysokým rozlišením a odkud na něm přijímat? Jedinečnou příležitostí k získání těch nejčerstvějších informací byla naše návštěva na nedávné mezinárodní výstavě televizní techniky IBC 2007 v Amsterdamu. Získali jsme přehled současného rozšíření HD v Evropě i jinde ve světě, rozebrali potíže, doprovázející rozvoj HD v evropských zemích i u nás, a také zjistili nástupce HD, Ultra HD!

Hledíte před sebe a nevěříte svým očím. Taková je televize s vysokým rozlišením. A přesto – už teď přichází něco, co i ji neuvěřitelným způsobem překonává. Země rovin a moře. Nizozemí. Jsme v Amsterdamu začátkem září. RAI. Na toto známé amsterdamské výstaviště nás přivedla jedinečná příležitost poznat zblízka současný stav televizní techniky ve světě.

Letošní ročník mezinárodní výstavy IBC byl už zcela ve znamení televize s vysokým rozlišením, známé pod zkratkou HDTV. Jenže až zde jsme si uvědomili neuvěřitelný fakt. Televize s vysokým rozlišením vznikla právě před čtvrt stoletím. U jejího zrodu stál tehdy japonský elektrotechnik, Dr. Takaši Fudžio. Proto mu Evropská vysílací unie EBU udělila čestné členství Technického shromáždění.

HDTV se už po několika letech vývoje začala zkoušet při výrobě televizních pořadů. Sloužila také k přenosu kvalitního obrazu v medicíně, ve vzdělávání, v tiskařském průmyslu i v muzejnictví. První hraný televizní film byl pomocí HDTV natočen roku 1986 ve Spojených státech.

A HDTV dnes? Řada světových výrobců nabízí různé verze kamer do terénu i pro televizní přenosy. K dispozici je mnoho dalších přístrojů pro úplnou výrobu pořadů v normě HD – High Definition. A samozřejmě také televizní přijímače.

David Wood, vedoucí oddělení nových technologií, EBU, Švýcarsko: Když si dnes koupíte televizor pro HDTV, hledáte označení HD Ready. Ale napříště hledejte tohle: HD Ready 1080p. To bude znamenat, že můžete mít 1080 řádků a 1920 bodů na řádku na obrázku. Tedy opravdu skvělý obraz s vysokým rozlišením jako je tenhle s českým týmem.

A teď ruku na srdce: Víte jistě, jak vlastně televizní obraz vzniká, jak se přenáší a zobrazuje ve vašem přijímači? Tak tedy stručně a názorně.Televizní obraz se snímá, přenáší a na obrazovce skládá postupně, bod po bodu, řádek po řádku. Liché řádky tvoří jeden půlsnímek, sudé pak zase druhý. Každou pětadvacetinu sekundy se složí jedna dvojice půlsnímků. Úplný snímek v normě PAL, v níž vysílá i televize u nás, má tedy 576 řádků a 720 bodů. Jak je to u HDTV? Během vývoje vzniklo několik jeho formátů, které se liší počtem řádků i počtem snímků za sekundu.

Hans Hoffmann, Technické oddělení EBU, Švýcarsko: Na horní obrazovce převádíme formát 1080i s prokládaným řádkováním a 25 obrázky za sekundu. Mnohem lepší je ale formát se 720 řádky, který má 50 obrázků neprokládaného řádkování za sekundu. A na spodní obrazovce je formát budoucnosti. Má 1080 řádků a 50 plných neprokládaných snímků za sekundu.

Na fotografii plochy s kamínky názorně uvidíte rozdíly v rozlišení detailů mezi jednotlivými normami. Jak vidíte, dnešní PAL mnoho podrobností nepřenese. HDTV se 720 řádky už je na tom o poznání lépe. Ale až formát 1080 řádků přináší dokonalý obraz ve všech podrobnostech. Pokud váš přijímač bude mít navíc označení 1080p nebo full HD – tedy neprokládané řádkování, máte zajištěny podmínky pro optimální reprodukci vysílání v HD.

Nezbytnou součástí televizního signálu je časový kód, pomocí něhož probíhají všechny operace při zpracování pořadů. Nový formát 1080p potřebuje zcela nový dokonalejší kód.

Hans Hoffmann, Technické oddělení EBU, Švýcarsko: Na jeho vytvoření teď pracují společně specialisté z americké Společnosti filmových a televizních inženýrů a Evropské vysílací unie.

Co dnes můžete na novém HD přijímači sledovat? Například filmy a jiné pořady zaznamenané na digitálním disku. Ve světě probíhá urputný boj o ovládnutí trhu mezi dvěma typy. Jedním je Blu-Ray disk. Pět dnešních známých DVD se vejde na jediný Blu-Ray. Druhým typem je HD verze dnešního běžného DVD.

Daniel Felix Hrouzek, HD mag.cz: Mají stejné možnosti, co se týče rozlišení obrazu, co se týče zvukových možností a uživatelské interaktivity. Rozdílné je pouze zastoupení firem, které se v jednotlivých formátech angažují.

Možná také nevíte, že disky s vysokým rozlišením se vyrábějí už i u nás. Jsme ve firmě Fermata v Čelákovicích. Je to náš přední výrobce optických disků. Právě vidíte formu, pomocí níž se HD DVD lisují. Ve Fermatě začínali s disky CD, výrobu disků DVD zahájili po roce 2000. Dnes jsou vybaveni nejmodernější technologií, která umožnila s nenáročnými úpravami přejít i na lisování disků HD DVD. To vyžaduje o něco vyšší teploty, musí být splněny i přísné požadavky na všechny potřebné suroviny i přísná čistota během všech fází výroby.

Oproti HD DVD je výroba Blu-Ray disků značně obtížnější, vyžaduje zcela nový proces. Úspěch jednoho nebo druhého formátu určí především prodej na trhu Spojených států.

Ing. Bohumil Pergl, ředitel výroby, Fermata: Ty prognózy ukazují, že by to mělo dosáhnout tento rok už 5 % trhu těchto médií, což už je zajímavý trh.

Zájem o disky s HD formátem samozřejmě ovlivní i klesající ceny jejich přehrávačů. Televizi dělá především vysílání. A formát HD je závislý na rozvoji vysílání digitálního.

Natalie Mouyal, Digitag: Pozemní digitální vysílání má bohužel omezené množství frekvencí. Z toho důvodu ne všechny země Evropy mohou zahájit vysílání v HD. Přesto doufáme, že až nastane vypínání analogového vysílání, na formát HD bude moci přejít mnohem víc zemí.

HD však představuje pětinásobek dat oproti dnešnímu standardnímu rozlišení.

Edgar J. Wilson, oddělení nových technologií, EBU: Odborníci i laici si uvědomují, že dnes můžeme do jednoho kanálu vměstnat více dat, než před deseti až patnácti lety. Další vývoj přinese formát DVB-T 2, který by v roce 2009 mohl zvýšit přenosovou kapacitu jednoho kanálu až o padesát procent.

Radnice s proslulým orlojem a typické věže. Jsme v historickém centru Mnichova. Štáb PORTu se ale vypravil na jedno z mnichovských předměstí. V Unterföhringu sídlí hned několik německých televizních stanic například veřejnoprávní ZDF, komerční Pro Sieben a Sat 1 a také satelitní Premiere.

Naším cílem bylo sídlo společnosti APS Astra. Centrum, odkud se vysílají programy prostřednictvím družic největší komerční satelitní společnosti ASTRA. Z tohoto sálu se vysílá 130 televizních kanálů. Většina programů přichází ve formě signálu přímo od televizních stanic a odtud je posílají na družice. Padesát společností sem dopravuje své programy na nosičích a odtud se vysílání odbavuje podle předem daného časového plánu – samozřejmě z automatizovaných zásobníků kazet. Od srpna 2005 vysílá mnichovské centrum také programy ve vysokém rozlišení. Jako první v Evropě přitom použili k vysílání formát MPEG4.

Stefan Hennecke, ředitel APD Astra Mnichov: Byla to pro nás velká výzva, museli jsme se seznámit s novým formátem MPEG4 a osahat si jeho nové kodéry pro HD. Dostali jsme sem totiž první prototypy.

Ve vysokém rozlišení se z centra APS vysílají už dva roky především tři programy společnosti Premiere. První je filmový, druhý přejímá pořady amerického naučného kanálu Discovery a třetí kanál je sportovní. Filmy a pořady z produkce Discovery přitom přicházejí ze Spojených států už ve formě HDTV a z Unterföhringu se vysílají jak v HD, tak i na kanálech se standardním rozlišením. Mnozí diváci u nás ale nemají s kvalitou družicového digitálního vysílání nejlepší zkušenosti.

Stefan Hennecke, ředitel APD Astra Mnichov: Je to vždy otázka, kolik programů se naskládá do přenosového pásma, které je k dispozici. Družicové vysílání může využívat širší pásmo, to je jeho výhoda. Oproti pozemnímu nebo kabelovému vysílání.

Záleží však velice na tom, kolik programů chtějí vzduchem nebo kabelem dopravit k divákovi vysílatelé. Velice rychle se rozvíjí příjem televize prostřednictvím internetu, ve zkratce IPTV. A jak se ta spousta dat o HD obrazu do internetu vůbec vměstná?

David Čermák, vedoucí vývoje, Prozeta Broadcasters, Praha: High Definition, pokud máte IPTV, tak většinou už používá nové kompresní metody. To znamená metody, které dokážou větší obraz vměstnat řekněme třeba i do stejného datového toku, jako máte standardní rozlišení.

Pokud máte rychlé připojení k internetu, pak nejlepší možnosti, jak už nyní sledovat HD, nabízí IPTV. Vstoupili jsme do telehousu Sittel. Je to jakási křižovatka optických datových tras od nás i ze zahraničí. Od poskytovatelů, mezi něž patří i firma Mattes AD, se odtud rozbíhají do jednotlivých měst.

Petr Pobořil, ředitel, MATTES AD, Frýdek-Místek: Stejný kablík, jako vede z Frýdku - Místku do toho Sittelu, vede taky z Bratislavy, kde je streamovací platforma prvního HDTV filmového kanálu Nonstop kino HD.

Jak je to s HDTV v České republice? Nedávno začala v HD pokusně vysílat komerční stanice Nova. První však u nás byla internetová HDTV1.cz. Prognózy uvádějí, že v příštím roce byste si mohli vybírat z nabídky sedmi českých kanálu v HD. Zásadní otázkou však je, co vysílat?

Dr. Ing. Petr Vítek, manažer technických projektů, Česká televize: Jediným přirozeným zdrojem pro naplnění televize s vysokým rozlišením jsou v dnešní době filmy – filmové materiály, které lze převést speciálním zařízením elektronickým pro HDTV vysílání.

Řada světových televizních stanic dnes ve vysokém rozlišení snímá a nabízí i mnohé sportovních přenosy. Vysílání v HD považuje za velice perspektivní také Česká televize.

Ing. Pavel Hanuš, manažer programu Digitalizace, Česká televize: Hlavní distribuční cestou pro toto vysílání bude samozřejmě satelitní vysílání, kde je pro něj prostor. Samozřejmě, že důležitý je programový obsah pro digitální vysílání ve vysokém rozlišení. My už zhruba od příštího roku jednak výrobou jednak nákupem pořadů v HD budeme vytvářet určitou knihovnu pro vysílání ve vysokém rozlišení, pak budou následovat jednotlivé pořady v HD a zhruba od roku 2010 by Česká televize už mohla pravidelně vysílat takový bonusový kanál v HD. Zhruba zřejmě od olympiády ve Vancouveru, která bude v roce 2010.

Vysoké rozlišení, HD. V Evropě se zvolna rozjíždí, u nás se spíše teprve připravujeme. A přesto. Co je HD proti televizi zítřka. Ultra HD. Vidíte, svět v nejmenších detailech. 4320 řádků. Tato televize budoucnosti bude zřejmě pro velké sály a prostranství. Vždyť bude obsahovat šestnáctkrát víc informací než dnešní HD.

Autor: Vladimír Kunz

Přejít na obsah dílu