Chat

Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.
Absolvoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy v Praze (nyní 3. LF UK). Poté nastoupil na Anesteziologicko-resuscitační oddělení na téže fakultě – nejprve jako interní aspirant, pak jako odborná síla, odborný asistent a po habilitaci v roce 2001 zde pracuje jako docent. Absolvoval zahraniční pobyty v nemocnici Charité v Berlíně a v několika univerzitních nemocnicích ve Velké Británii. Zabývá se především vlivem různých anesteziologických technik na operační a pooperační průběh a výzkumem v oblasti prevence a léčby bolesti. Byl hlavním řešitelem několika grantů, je členem České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Společnosti pro studium léčby bolesti a Evropské anesteziologické společnosti.
Záznam chatu ze středy 20. června 2007
Paťa: „dobrý den pane Málek, jenom se chci zeptat proč člověk který má popáleniny 3.stupně musí být pod narkotiky??“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz, vítám Vás jako prvního diskutujícího. Chirurgická léčba popálenin 3. stupně je velmi složitá a bolestivá: odstraňování nekrotické tkáně, odběr kůže na krytí... Bez anestezie by to nešlo. Jiří Málek“
Tomáš: „Dobrý den! Není to asi otázka přímo k vaší specializaci, ale myslíte se, že by bylo možné vyrobit přístroj, který by člověka při běžném spánku řízeně probouzel v nejvhodnější době (něco jako REM fázi?), takže by to zaručovalo, že nebude člověk přespalý a probudí se vlastně v nejlepší formě?“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Obávám se, že nikoliv, navíc fáze spánku se během noci několikrát střídají; přístroj by těžko odhadl, kolik cyklů by mělo optimálně uplynout. Jiří Málek“
Adam Šíma: „Dobrý den. Rád bych se zeptal, proč se nesmí před celkovou anestezií jíst a v jakém rozsahu musí anesteziologii ovládat např. zubaři nebo lékaři s jinou specializací, než přímo anesteziologové? Děkuji“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. V celkové anestezii jsou vyřazeny ochranné reflexy dýchacích cest. Pokud by byl v žaludku obsah, mohl by vytéci do úst a dále do plic, což by vedlo ke katastrofě. Proto je bezpečnostní interval, aby se po jídle stačil žakudek vyprázdnit. Řada jiných oborů používá místní anestezii, která vyřazuje vnímání pouze z malého okrsku těla. Kolegové z těchto oborů musejí znát jak rizika, tak i jejich řešení, včetně neodkladné resuscitace. Celková anestezie a některé metody svodné anestezii jsou vyhrazeny pouze specialistům - anesteziologům Jiří Málek“
Pavel D.: „Zajímalo by mě, jak dlouho může být maximálně "zdravý" člověk v anestezii, aniž by mu hrozilo nějaké poškození mozku nebo jiných orgánů? Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Odpověď není jednoduchá: jsou operace trvající řadu hodin (viz například oddělování siamských dvojčat), metody tzv. umělého spánku používaných u pacientů v kritickém stavu používají téměř stejné postupy, Zhruba se dá říci, že velmi dlouho, pokud bereme v úvahu předpokládanou délku anestezie a zvolíme podle toho strategii vedení anestezie. Jiří Málek“
Daniel: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat - proč musí být pacient u některých zákroků při vědomí? A zda se ještě využívá "rajský plyn"? Předem děkuji“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Pacienti bývají při vědomí při použití místní anestezie, která vyřazuje podněty pouze z určité lokalizované oblasti těla. Být při vědomí je někdy výhodné pro celkový stav pacienta, možnost rychlého propuštění po místní anestezii nebo protstě proto, že to pacient preferuje. Tzv. rajský plyn, čili oxid dusný se stále ještě používá, protože je bezpečný a potlačuje bolest. Jiří Málek“
ivos: „Dobry den. i kdyz v reportazi se objevila informace, ze pacient nic nevnima, presto jsem slysel ze se nekdo probudil predcasne...dokonce videl jak se mu vrtaji v tele? Stalo se vam to? Je anestezie opravdu bezesná? Díky moc jinak moc hezke.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Některá anestetika skutečně sny vyvolávají (ve filmu nebyla použita). Velmi vzácně se může stát, že si pacient pamatuje část operace, zpravidle těsně před jejím koncem, kdy je anestezie mělčí. Komplikace, kterou popisujete (nikoliv to, že pacient viděl, ale slyšel během některé části operace) byla popsána v minulém století především při kardiochirurgických operacích, které vyžadovaly zcela speciální anesteziologickou techniku. Poté, co bylo několik případů zveřejněno, přidávají se látky, které toto riziko prakticky eliminují. Jiří Málek“
Roman: „Dobrý den, rád bych se Vás zeptal jak je možné, že se guidelines pro KPR neustále mění? Během tří let se myslím měnili 3x (nevím přesně), navíc v současné době se doporučuje (hlavně z preventivních důvodů) provádět pouze srdeční masáž bez umělého dýchání. Myslíte, že okysličení krve pouze masáží je dostatečné? Děkuji za odpověď“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Doporučení pro KPR se mění podle toho, jak postupují naše znalosti dopředu, a to po velké mezinárodní konferenci, která se koná každých 5 let (ne častěji), naposledy koncem roku 2005. Správný postup je ten, že se provede 30 sdstlačení hrudníku a hned nato dva vdechy a celý cyklus se opakuje do předání záchrance. Doporučení pouze masáž je vyhrazeno jen pro případ, že by zachránce nemohl nebo nechtěl provádět umělé dýchání. Jiří Málek“
Pepa: „Dobrý den, zajímalo by mne.Jak se kontroluje pacient, který je již po anestezii?Co je u něj důležité, a k jakým problémům by mohlo dojít, kdyby kontrole neproběhla?Děkuji“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Pacient musí být při vědomí, mít dostatečné dýchání a stabilní oběh, nesmí trpět silnou bolestí a silně zvracet. Komplikací je celá řada, nejzávažnější je porucha průchodnosti dýchacích cest, zástava dýchání a oběhu. Každý pacient musí být roto předán na běžné oddělení až po splnění nezbytných kriterií. Jiří Málek“
MArtin: „Dobrý den. V pořadu zaznělo, že je důležité, aby si pacient po operaci nic nepamatoval. Co ale např. operace kloubů s lumbální anestezií (nevím, zda jsem to dobře pojmenoval). Znám lidi, kteří si takovou operaci mlhavě vybavují. Je to možné a žádoucí?“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Tzv. lumbální anestezie je metoda místní anestezie, která nevyřazuje vědomí, jen vnímání z dolní poloviny těla. Pacient může být při vědomí, hned po operaci se může i napít a je dříve fit. Je to tedy v pořádku. Jiří Málek“
Iva M.: „Dobrý den, 1.6. jsem byla na operaci - laparoskopii břicha (odstranění cyst) uspávali mě někde kolem 12.10 (operace trvala do 13.20 ale já se vzbudila bolestí až cca o 4h později a celých 12h po té zvracela (tzn.že mi díky tomu místo Tramalu na bolest nechali pouze Paralen -AU !!!) Během těchto 4 hodin si nic nepamatuji, ani, že by mě po operaci budili. Celé to pro mě je velmi stresující, připadám si jako znásilněná ve spánku, když nevím, co se se mnou dělo (především asi i proto, že mi dělali i průchodnost vejcovodů v gynekol. poloze a předem mě neupozornili) :( je to normální ? Nemůžu se s tím srovnat, když nevím co se přesně dělo. Nikdo mi nic nevysvětlil, jen lehněte si tu, tohle spolkněte apod... A poslední dotaz, měla jsem taky tu hadičku v krku, nebo se řízená plic. ventilace nedělá při všech operacích ? Děkuji a přeji pěkný den“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Vaše komplikace mne mrzí. Na našem pracovišti se snažíme pacientům vysvětlit, co se s nimi bude dít. Někteří nemají o vysvětlení zájem, naopak těm, kteří zájem mají, zodpovídáme poctivě všechny dotazy. K jednotlivým částem: vyřazení paměti může být skutečně až na nekolik hodin (podle použitých látek). Zvracení po operaci je složitý jev, na vině nejsou jen látky používané na tlumení bolesti, ale i typ operace, příslušnost k ženskému pohlaví (tedy měla jste řadu rizikových faktorů).Léčba bolesti patří k základním právům pacienta, jistě by se nějaká možnost našla. Trubičku v krku jste téměř určitě měla, nedává se při všech operacích, ale při gynekologické laparoskopii většinou ano. Jiří Málek“
karolina: „nejak se nezobrazují otázky? každopádně se chci zeptat jak odhadnete uspání třeba tlustého pána nebo dítěte? nemůžete se dávce splést a pacientovi ublížit. Děkuji moc .“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Dávky léků se přepočítávají podle věku a hmotnosti s korekcí na hmotnost ideální. Je lépe léky postupně doplňovat, než podat najednou excesivní dávku. Jiří Málek“
Petra Sedlackova: „Dobry den, zajimalo by mne co si myslite o tzv.epiduralni anestezi pri porodu. Doporucujete ci nikoliv?“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Indikace k epidurální anestezii jsou v rukou porodníka. V současnosti se to považuje na metodu volby u některých typů porodu (například nepostupující porod, nekkordinované kontrakce dělohy, silná bolest atd.) Za úspěšné vedení produ zodpovídá porodník, anesteziolog pouze poskytuje servis. Jiří Málek“
Pavel Hnaťuk: „Dobrý den pane docente, slyšel jsem, že se v minulosti při anestezii přihodilo, že pacient který byl v narkóze se navenek jevil jako správně "uspán", ale celou dobu operace vše cítil, ba dokonce slyšel hovory lékařů. Celá tato věc se mi osobně moc nezdá reálná, proto využívám této vzácné příležitosti se na popisovanou věc zeptat odborníka. Děkuji Vám za odpověď“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Tento dotaz jsem již zodpovídal dříve. Nejčastěji šlo o kardiochirurgické výkony, kdy se používaly obrovské dávky opioidů, které zcela vyřadily bolest, ale ne vždy vědomí, zejména sluch. Ostatní anestetika se nepoužívala, aby se dále nezatížilo nemocné srdce. Po zveřejnění několika případů se začaly používat látky vyřazující i v malém množství vědomí, aby se tato komplikace eliminovala. Jiří Málek“
Rožérek: „Dobrý den, jak řešíte situaci, při které pacientovi nějakým způsobem vypadne přívodní trubice (třeba o ní někdo omylem zavadí), spadne na zem například do kočičí toalety a není možné ji ihned použít. Necháte pacienta udusit či jej raději usmrtíte rychlejší metodou?“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Kočičí toaleta většinou na operačnmích sálech nebývá. V každém případě nenecháváme pacienty ani udusit, ani je nezabíjíme jinak.“
M: „kolik jste za svoji kariéru vyrazil zubů při intubaci?“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Nevím, několikrát se mi to stalo, ale každému anesteziologovi s delší praxí se tato komplikace přihodí (nebo skoro každému). Jiří Málek“
Bílková: „pane docente, zajímalo by mě jaké jsou výhody epidurální anestezie. Prožila jsem ji pri císařském řezu. děkuji Bílková“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Výhody: eliminuje se pouze oblast, kde se operuje, jinak je pacient při vědomí (při císařském řezu je to zvláště výhodné pro první kontakt matky s dítětem). Není ovlivněno dýchání, játra, ledviny, kontinuální technika zabezpečí dobré potlačení bolesti po operaci. Jiří Málek“
Tibor Bako: „Dobrý deň, rád by som sa spýtal či sa dávkovanie anestetík dá určiť presne podľa váhy, veku, pohlavia, ... , pacienta, alebo to je silne individuálne a anesteziológ musí skúšať takpovediac "koľko ešte pacient znesie". Ďakujem“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Většina pacientů spadá do "tabulek". V individuálních případech je nutné dávku upravit. To patří k základním dovednostem. Jiří Málek“
Josef: „Dobrý den zajímalo by mne, proč je nutné vyštření anestezilogem po ukončení anestezie.Jak se pacient vyšetřuje, a jaké mohou nastat problémy, pokud by se pacient nevyšetřil? Děkuji Josef“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Bezprostředně po anestezii hodnotíme stav vědomí, dýchání, oběhu a další komplikace, které mohou vést k ohrožení života nebo zdraví. Návštěva pacienta druhý den po operaci slouží naopak k našemu poučení, zjišťujeme, s čím byl pacient spokojen a co lze zlepšit. Jiří Málek“
Ota: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč je v USA tak rozšířeno používání oxidu dusného jako anestetika u zubaře a u nás nikoliv? Mám pocit, že se používá při naprosto běžných zákrocích, ale stoprocentně si tím jist nejsem. U zubaře mám zkušenost jen s lokální anestezií (novokain), třeba by to bylo s N2O příjemnější. Pokud je tato otázka mimo Váš obor, tak se omlouvám.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Je to dáno historickým vývojem, u nás se tento způsob nikdy nevžil, speciální přístroje a masky se u nás nepoužívají. Jiří Málek“
Anna: „Dobrý den, zajímalo by mě, co může způsobit, že většina pacientů, kteří v jeden den podstoupili operaci posléze trpěla nevolností, zvracením a motáním hlavy. Chápu, že odpověďet není jednoduché, ale jaká je nejpravděpodobnější příčina. Nejednalo se o starší lidi ani netrpěli žádnými zdravotními problémy-vysoký tlak, cukrovka apod. Děkuji.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Příčiny jsou multifaktoriální: především reakce na operační výkon, který představuje významný zásah do organismu. I po operaci se z místa chirurgické rány vylučují do krve látky spojené se zánětem, které ovlivňují celý organismus. Rizikové faktory pro zvracení jsou konstituční, místo operace, předchozí nevolnost (i při jízdě autem), mladší věk, ženské pohlaví (dokonce i fáze cyklu) Jiří Málek“
Katka: „Dobrý den, je pravda, že s přibývajícím počtem prodělaných anestezií dochází k odumírání mozkových buněk, že člověk tzv. hloupne? Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz, ale nevím. V současnosti jsou publikovány práce, které na jedné straně prokazují škodlivý účinek na nervové buňky, jiné popisují účinek ochranný. Skutečná závažnost je pravděpodobně zanedbatelná. Jiří Málek“
Pavel D.: „Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem dochází k lokální anestezii u porodu císařským řezem. Proč se takto neprovádějí i jiné operace? Děkuji za odpověď.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Látka zvaná místní anestetikum vyřadí vedení nervů, které opouštějí míšní obal a tak potlačí vedení bolestivých impulsů. Provádí se tak celá řada operací v dolní polovině těla: ortopedické, urologické, tříselné kýly.... Jiří Málek“
Roman: „Děkuji za předešlou odpověď. Jestli mohu, položil bych ještě jeden dotaz. Stalo se někdy - je-li to vůbec realné aby se to stalo, že na nějakého člověka nepůsobila žádná anestezie? Děkuji“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Pokud vím, tak ne. Výběr anestetik je poměrně široký a jejich účinek se potencuje. JM“
Ivana Soběslavová, Praha: „slyšela jsem, že při uspávání prezidenta Havla došlo k nějakým komplikacím. Prý s ním měli anesteziologové co dělat. Měli jste také nějakou těžkou chvilku, nebo problémy nebývají.? děkuji“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Problémy samozřejmě bývají, většinou jsou dané komplikujícím onemocněním pacienta. Naším úkolem je je předvídat a v každém případě řešit. Jiří Málek“
Karel Novák, Opava: „ten příběh s vyraženým zubem je dost drsný? to se stává běžně? Jinak se chci zeptat kam směřuje anestezie? jaké jsou nejnovější vynálezy na aneziologickém poli. Třeba nebude potřeba?:) díky moc. i za ten pořad.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Vyražený zub je komplikace vzácná, prakticky vždy jde o zuby ve špatném stavu a předem na tuto možnost pacienty upozorňujeme, když si všimneme stavu jejich chrupu. Alternativní pomůckou je tzv. laryngeální maska, která nevyžaduje při použití laryngoskop, kterým nejčastěji k poškození dojde. Nelze ji však použít vždy. Konečně při použití místní anestezie je toto riziko eliminiváno zcela. Co se týče posledního dotazu: o žádných zcela převratných novinkách se nikde nereferovalo. Jiří Málek“
Kamila: „Dobry den, zajimalo by mne zda pri ordinaci leku na potlaceni bolesti lze brat v uvahu subjektivni zvysene vnimani bolesti, a poskytnout pacientovy lepsi a silnejsi leky? Po zubarskem zakroku jsem dostala bezne leky myslim Olfen, ale nasledna bolest byla opravdu strasna a trvala i pri zvysene davce leku v nasledujicih hodinach. Nakonec jsem se dostala do stavu, kdy jsem vubec nevedela jak se jmenuji, a jedine co jsem vedela uplne presne, ze mne strasne boli operovana dasen.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Pro léčbu intenzivní bolesti jsou k dispozici účinnější látky, než nesteroidní antiflogistika, ačkoliv Olfen se považuje v tomto případě z uvedené skupiny za jeden z nejúčinnějších. Ne všechny však lze vydat pacientovi domů. Řešením pro Váš případ by byla konzultace s Vaším stomatlogem, který by mohl doporučit i návštěvu LSPP nebo nemocnice. Jiří Málek“
daniel: „ještě k tomu Kurare? To mě opravdu zaujalo.To máte výtažky látek z pralesa? nebo jak se získává v tak velkém množství.Díky za odpověď“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Z původního kurare vznikly zcela syntetické deriváty, které se nyní používají. Jak se syntetizují, nevím (a asi je to taky firemní tajemství) Jiří Málek“
M: „děkuji za idpověď.moje máma je anesteziolog,tak proto sem měla tak jedovatou otázju o těch zubech (byl to její nápad)“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Diky. Maminka souhlasí? JM“
Vlaďka Č.: „Prosím o vysvětlení rozdílu mezi lumbální a epidurální anestezií a podrobnosti o těchto metodách. Děkuji.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Zcela přísně vzato: lumbální je každá metoda, která provádí vpich v bederní oblasti. Při tzv. lumbálce, což je slangový výraz pro subarachoidální míšní blokádu,se pronikne tenhou jehlou do míšního obalu a znecitlivující látka se v malém množsví podá do mozkomíšního moku. Nástup je velmi rychlý a účinek kompletní. Nevýhodou je použití pouze v oblasti bederní páteře (mícha u dospělého končí na horní hranici bederní oblasti, abychom ji neporanili, musíme se držet pod touto úrovní, zpravidla jednorázové podání a malé, leč popisované riziko bolestí hlavy po postavení (proto pacienti většinou do večera mají ležet). Epidurální způsob je podání anestetika podstatně silnější jehlou do prostoru mezi stěnou páteřního kanálu a míšními obaly. Výhodou je to, že v prostoru můžeme ponechat tenkou hadičku pro tlumení bolesti po operaci a nejsme omezeni jen na bederní oblast. Nevýhodou je delší nástup účinku, velké množství anestetika, které, pokud se podá do cévy nevo nechtěně do mozkomíšního moku, může vyvolat komplikace (proto se taky nepodává najednou) a menší uvolnění svalstva (nepříznivé pro chirurga) a někdy zachovaný pocit tahání a tlačení (nikoliv bolesti). Každý postup má své výhody a nevýhody, existuje i metoda kombinované subarachnoidální a epidurální anestezie (CSE). Jiří Málek“
Míša: „Dobrý den, jsem žákyně 8.tříd ZŠ a chtěla bych se zeptat, čím se zabývá anisteziolog. Díky moc za odpověd“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz a) umožní bezbolestně provádět operace i některé nepříjemné vyšetřovací postupy, ať již uspáním nebo místním umrtvením b) na resuscitačních oddělenich se stará o pacinety v nejtěžším stavu, kdy je potřeba nahrazovat dýchání a podporovat oběh. c) řada anesteziologů se angažuje v léčbě chronické a akutní bolesti d) někteří mají úvazek i u záchranné služby Jiří Málek“
Lucy: „kolik lidí tak uspíte denně?“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Záleží na tom, na jaké oddělení. Na oddělení krčním, popáleninovém nebo tzv. malé gynekologické operativy i více jak 10, u náročných operacích trvajících řadu hodin jednoho až dva.“
Mykšíček: „Epidurální anestezie znamená zásah do páteře, jak lze vyloučit následky při takové "injekci"? Děkuji pane dopktore za odpověď a jsem rád, že téma anestezie se v televizi objevilo. Dobrý nápad.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Jehla při punkci postupuje místy, která jsme předem umrtvili, mezi dvěma obratly, kde je fyziologicky mezera, kterou pronikáme, takže k poškození samotné páteře nemá jak dojít. Riziko nabodnutí cévy nelze vyloučit, ale je to stejné, jako když se píchnete. Pokud má pacient poruchu srážení krve, tento způsob nelze použít. Co se týče rizik obecně, je to jako jinde v medicíně: prostě musíte znát to, co děláte, jak to udělat a jaká jsou rizika a jak se jim vyhnout nebo je vyřešit. Jiří Málek“
ivan, chomutov: „nemáte strach že se pacient neprobudí?“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Mám větší obavy z toho, že se po operaci probudí a bude ho to silně bolet, nebude mít dobrý krevní tlak, nebude se mu dobře dýchat. Moderní anestetika se rychle z organismu vylučují, často mají antidota, která ruší jejich účinky. Naopak není neobvyklé, když po závažné operaci pacienta neprobudéíme, ponecháme ho v "umělém spánku", t.j. vlastně pokračující celkové anestezii, aby se probudil třeba až další den, kdy dojde ke stabilizaci životních funkcí Jiří Málek“
já: „Dobrý den“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Dobrý den JM“
Jiří Liška, Praha: „Jak může pacient zasahovat do toho, jaká anestezie bude v jeho případě provedena? Má možnost výběru v případě, že nejsou nějaké zdravotní komplikace? Jak ovlivňuje stav imunitního systému pacienta Vaše rozhodování? Děkuji, pane docente, a jsem rád, že Vy i ČT dáváte prostor k dotazům diváků k pořadům. Hezký večer.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Podobně jako u jiného výkonu, pacient musí vyslovit s vybraným typem anestezie informovaný souhlas. Pro některý typ operací a při některých komplikujících onemocněních není výběr možný. Ale i v tomto případě může pacient anestezii odmítnout a chirurg musí hledat jiné řešení, podobně jako když pacient odmítne nabízenou operaci. Jiří Málek“
Málková: „Vyšlo něco o anestezii tiskem - pro důkladnou informaci pacientů - laiků ? Děkuji.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Některá oddělení vydávají informační materiály pro pacienty, články o anestezii se pravidelně objevují na stránkách populárních časopisů. O samostatné knížce přibližující anestezii laikům nevím Jiří Málek“
Helena: „Dobrý den, nevím, jestli je to jen můj pocit, ale zdá se mi, jako bych měla po každém uspání horší paměť? Myslíte si, že je to možné? Je mi 37 let. Děkuji Helena“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz, ale odpovědět Vám neumím. Jediným možným řešením je konzultace s lékařem a další vyšetření. Jiří Málek“
Štěpnička: „Při dlouhodobém umělém spánku musí nastat nějaké fyziologické změny, mám na mysli např. několikaměsíční...“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Máte pravdu, ale nedají se odlišit příčiny způsobené dlouhodobým umělým bezvědomím a příčiny způsobené základním onemocněním, pro které byl pacient v umělém spánku udržován. Obecně se předpokládá, že umělý spánek by měl mít naopak ochranný vliv, minimálně odstraňuje bolest a utrpení a ulehčuje činnoti dýchacího a oběhového systému. Jiří Málek“
Standa: „Dobrý den,zajímalo by mě,jak dlouhá byla Vámi aplikovaná nejdelší anestezie a jaká vůbec nejdeší na světě.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Moje asi 17 hodin na replantační výkon v plastické chirurgii, celosvětově nevím. Jiří Málek“
Jan: „Dobrý den,co si myslíte o případu člověka který byl půl hodiny pod vodou,následně resuscitován a po týdnu se probral z bezvědomí? Myslíte že může být absolutně bez následků?“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Případ znám pouze z tisku, považuji ho za zázrak (pokud jsou údaje o pobytu pod vodou přesné) Jiří Málek“
Veronika: „vystudoval jste hygienu, já se právě na ochranu veřejného zdraví - takže na hygienu hlásím...chtěla bych se zeptat jak jste se k této vaší profesi dostal? díky za odpověď.“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Děkuji za dotaz. Fakulta se nazývala tehdy lékařská hygienická, ale náplň vzdělání byla stejná, jako na dalších 2 fakultách, t.j. kompletní vzdělání v oboru lékařství. Protože podle vyhlášky MZ absolventi měli jen malou možnost pracovat mimo hygienickou službu, využil jsem možnosti a účastnil se konkursu na vědecké místo interního aspiranta v oboru anesteziologie a resuscitace, kde pracuji dosud. Jiří Málek“
Martina: „Dobrý den já bych se chtěla zeptat jak nesete smrt pacienta? Děkuji za odpověd“
Doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.: „Smrt pacienta nese každý těžce. Na druhou stranu jsme si vědomi toho, že medicína není všemocná. Jiří Málek“