Bydliště Praha

Aleš Podhorský
Renomovaný divadelní režisér Aleš Podhorský, vlastním jménem Antonín Pasáček, se narodil před 125 lety v Holešově. Velkou část své umělecké kariéry prožil na brněnských scénách. Vrchol kariéry ale prožil v Národním divadle v Praze. Herecké legendy na něj dodnes vzpomínají.

Malíř Jakub Romanov
Nedávno přestěhoval Jakub Romanov svůj malířský ateliér z Bohnic na Letnou, kde našel mnohem přívětivější zázemí. Přestože jeho umělecký záběr je široký, specializuje se na obrazy zvířat. Ve středu mu začne výstava v ambitu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí.

Zdeněk Burian
Mimořádně nadaný malíř a ilustrátor, obrazy, dýchající exotickou romantikou, svázané s objevováním vzrušujících světů pravěku a dobrodružství, se narodil před 120 lety, 11. února 1905 v Kopřivnici. Už ve svých čtrnácti přišel do Prahy a už tady zůstal. Vystudoval AVU a bydlel na Žižkově.

Jindřich Eckert
Jindřich Eckert se stal jedním z prvních profesionálních fotografů města. Narodil 22. dubna 1833 na Malé Straně a v této čtvrti prožil i celý život. Vystudoval pražskou polytechniku a zaznamenal například mizející části Prahy. Zemřel před 120 lety.

Dvojčata z Kampy
Dvojčata Libuše a Ludmila Štědré, obě známé herečky celé své dětství prožily na Kampě, a to až do začátku svého maturitního ročníku v roce 1958. V nové knize vzpomínají na jedinečnou atmosféru tohoto koutu Malé Strany i na svérázné místní obyvatele.

130 let od narození Ferdinanda Peroutky
Peroutka se narodil v Praze, Pražák do velké míry typický pro svou dobu, protože otec je Čech a matka Němka. Už před první světovou válkou usiluje o to, aby mohl psát. Už jako teenager píše třeba Egonu Erwinu Kischovi: Já chci být novinář.

80 let od smrti Karla Poláčka
Vynikající spisovatel se sice narodil na venkově, velkou část svého života ale prožil v Praze. Tady se seznámil s bratry Čapkovými, stal se novinářem a později i spisovatelem. Jako Žid ale skončil v koncentračním táboře a nepřežil pochod smrti.

Václav Ledvinka
Portrét emeritního ředitele městského archivu Václava Ledvinky. V této instituci pracoval od roku 1976 a od roku 1987 ji vedl. Dosud ale v archivu pracuje a často nezištně pomáhá s reportážemi i magazínu Z metropole.

100 let Neprakty
Od narození Jiřího Wintera uplynulo loni 100 let. Kreslíř, který se narodil i zemřel v Praze, známý pod pseudonymem Neprakta, za svůj život vytvořil desítky tisíc kreslených vtipů. Průřez jeho tvorbou teď představuje obsáhlá monografie.

Vladivoj Tomek
17. listopadu 1960 byl popraven poslední politický vězeň v Československu. Vladivoj Tomek byl členem organizované skupiny několika mladíků, kteří se rozhodli režimu čelit se zbraní v ruce. V prosinci 1952 přepadli čtyřčlennou vojenskou hlídku a jednoho vojáka při tom zabili.

Tematické seriály























