Náhodně nalezené fotografie výpravy asijských turistů jako východisko k úvaze nad podobami lidské identity. Dokumentární film chápe turistiku jako objevování sebe samotného.
Scénář a režie L. Králová.

Ztracená dovolená je vítězným celovečerním dokumentem z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech z roku 2007. Zápletka této dokumentární detektivky začíná u českého cestovatele Ládi, který ve Švédsku v kontejneru nachází špinavý kufr, jehož jediným obsahem je igelitka s dvaceti dvěma nafocenými negativy. Z nich vzniká 756 fascinujících fotografií s šesti neznámými turisty, zřejmě Číňany. Kdo jsou muži z fotografií, se rozhodla zjistit režisérka filmu Lucie Králová. Se svým filmovým štábem více než tři roky pátrala po těchto osobách napříč kontinenty, aby jim vrátila jejich ztracené vzpomínky. Filmový štáb, který je zároveň detektivní jednotkou, využívá nejrůznějších metod: zřídí internetové stránky s nalezenými fotografiemi, uspořádá jejich výstavu v galerii Mánes, spolupracuje s kriminalisty, soukromým detektivem, předními českými sinology, osloví Interpol a dokonce i kartářky a jasnovidce. Filmařům se podaří odhalit mnohá místa, na kterých se tajemní Číňané vyfotografovali a tak se vydávají po jejich stopách do Německa, Skandinávie i Číny. Příběh Čechů, kteří zachraňují Číňanům jejich vzpomínky, se stal natolik populární, že pátrání zasáhlo hned několik kanálů Centrální čínské televize CCTV a sledovalo jej přes 300 000 Číňanů.

Tato poutavá dokumentární detektivka patří k významným českým dokumentárním projektům poslední doby. Podle dramaturga MFDF Jihlava Petra Kubici je "filmem o cestě, fotografii a identitě v propojeném světě, o paměti a významu uchovávání obrazů, o Češích, Evropanech a Číňanech". Film získal vloni také cenu za nejlepší dokumentární film na mezinárodním festivalu v srbské Banje Luce.

Napište nám