Dokument o studentech DAMU a jejich vyučujícím.
Připravili: P. Vejslík a K. Krauze.

"Divadlo je všude, děje se stále tam, kde jsme a je jen věcí umění nás o tom přesvědčit" John Cage

Žijeme v divných dobách - jsme zasypáni lavinou informací,strhává nás šílené tempo, v kterém probíhá náš život. Mnozí z nás ztratili schopnost naslouchat sami sobě, svým pocitům a instinktům a s tím související schopnost pravidvé komunikace se svým okolím. Dokument o Ivanu Vyskočilovi a jeho žácích nám ukáže, jak si lze poradit s problémem, který tkví v každém z nás. Umění dialogu s druhými vychází z nás samých.

Ivan Vyskočil (narozen 1928) - spisovatel, herec, psycholog a jeden z nejzajímavějších pedagogů na DAMU od doby, kdy tam vede katedru Autorské výchovy. V rámci hodin autorského herectví se snaží inspirovat svoje žáky k samostatným experimentům v prostředí, které je obklopuje. Laikovi možná bude připadat zvláštní vést dialog se sebou samým. Ale právě vytvoření si imaginárního partnera v sobě samém, se kterým si budeme rozumět a odpovědně na něho reagovat, je smyslem Vyskočilovy výuky.

Vyskočil tvrdí, že to není žádná metoda, ale jen experimentální pokus. Sám odmítá roli vševědoucího pedagoga, spíše je dobráckým pozorovatelem a rádcem. I z tohoto aspektu tvůrce filmu zajímala otázka vztahu učitel a jeho žák, a proto skoro rok sledovali výuku ve dvou skupinách pracujících pod dohledem svého profesora. Ve filmu budeme moci vidět, jak se vyvíjí dialogy nejen v rámci školního prostředí, ale také mimo něj. Tvůrci k tomu využili příležitost oslavy narozenin Mistra Vyskočila, která se odehrála ve stylu výletu do přírody v okolí zámku Dobříš.

U Vyskočilových studentů je patrná potřeba hledání autority, na kterou se mohou odvolávat. A takovým člověkem Ivan Vyskočil je, když o něm Jan Patočka napsal: "Vyskočilovy fantazie, vtipy, skoky jsou myšlenkové experimenty za účelem proniknutí k podstatě (...) lidské reality, reality člověka v jeho světě."

Napište nám