18. 9. 2017
Loutkové sci-fi LAJKA přichází do kin bez jediného dne šedesát let po startu rakety Sputnik 2 s fenkou Lajkou na palubě. Příběh se zapsal do dějin kosmonautiky a byl i inspirací pro vznik divadelní hry a následně filmu. Ten se v kinech objeví 2. listopadu.
Práce na filmu „Lajka“ začaly před deseti lety. Námět vycházel z divadelní hry „Lajka, Čchin a Gagarin“, kterou režisér Aurel Klimt nastudoval s herci v té době zatopeného Divadla v Dlouhé pro Divadlo Gong. Úspěšně se pak hrála v divadle Minor a na mnoha festivalech. „Natočit z toho loutkový sci-fi film jsem plánoval od začátku a reakce diváků na divadelní představení mě v tom jen utvrdila. Příběh první psí kosmonautky Lajky byl sice inspirací, ale z větší části je děj filmu čistě výplodem mé tvůrčí fantazie,“ přiznává autor a režisér v jedné osobě Aurel Klimt (Fimfárum, Franta Nebojsa, Pád, O kouzelném zvonu a další).
„Můj příběh, respektive příběh LAJKY, se opírá o spoustu reálií a zažitých smyšlenek. Mnoho lidí zná Lajku, ale málokdo ví, že slavná Lajka byla ve chvíli startu odsouzena k poslední hodině svého života. Nic jiného než Sputnik v té době vyvinuto nebylo a družice se zpravidla nevrací. Rozhodl jsem se vše smíchat do tohoto bláznivě fantaskního příběhu plného vtipných až absurdních situací, protože jedině tak se dá s lehkostí a nadhledem o něčem takovém vyprávět.“
Loutkám propůjčili hlasy přední divadelní a filmový herci. Hlavní hrdinka Lajka promlouvá sametovým hlasem Heleny Dvořákové, v postavě vilného nezmara Quirkrka se doslova vyžívá Petr Čtvrtníček, ruského kosmonauta Jurije Levobočkina pak bohatýrsky uchopil Karel Zima a jeho americký protějšek
Neila Knokauta neméně odhodlaně ztvárnil Miroslav Táborský.
„Cílovou skupinou budou především starší děti a mládež, nicméně jsem přesvědčen, že v něm najdou zalíbení i dospělí diváci se slabostí pro fantaskní příběhy, animovaný film a sci-fi,“ dodává ještě režisér.
29. 1. 2018
Předskokan Českého lva – i tak jsou vnímány Ceny české filmové kritiky, které se rozdávaly v sobotu v přímém přenosu na ČT art. Udělovaly se v celkem devíti kategoriích, sedm z nich přitom vyhrály snímky vzniklé ve spolupráci s Českou televizí.
9. 1. 2018
5. 1. 2018
Dokumentární portrét neonacisty Dalibora, kterého režisér Vít Klusák sledoval dva roky, uvede Česká televize v premiéře v úterý 9. ledna od 20:50 hodin na ČT2. Stylizovaný autorský dokument, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, byl poprvé představen na loňském filmovém festivalu v Karlových Varech.
25. 12. 2017
Štědrovečerní pohádka Anděl Páně 2 se stala s více než třemi miliony diváků nejsledovanější pohádkou posledních patnácti let. Na prvním programu České televize ji včera večer zhlédly více než dvě třetiny všech, kteří se dívali na televizi.
1. 11. 2017
31. 10. 2017
Po Kamenném mostu Tomáše Vorla a unikátním snímku Place de la Concorde, se podařilo zrestaurovat do rozlišení 4k film režiséra Petra Weigla Radúz a Mahulena v hlavní roli s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou. Digitálně vyčištěnou verzi mohou aktuálně vidět diváci v kinech Světozor a královohradeckém Biu Central.
29. 10. 2017
Masová vražda, pomsta společnosti a vyděděnost mladé dívky jsou hlavními tématy filmového zpracování příběhu poslední popravené ženy v Československu Olgy Hepnarové. Debutový snímek režisérského dua Petr Kazda a Tomáš Weinreb uvedený ve světové premiéře na prestižním festivalu Berlinale, odvysílá v televizní premiéře ČT2 v pátek 3. listopadu ve 21:45 hodin.
5. 10. 2017
Nový Krobotův film v Jižní Americe
4. 10. 2017
Na začátku prosince vstoupí do kin koprodukční film České televize Přání k mání. Nadčasový příběh navazuje na tradici českých hraných filmů pro celou rodinu, ve kterých je současný svět prošpikován fantazií a kde o kouzla není nouze. Snímek Přání k mání, s Jitkou Čadek Čvančarovou a Martinem Myšičkou, má premiéru 7. prosince.
22. 9. 2017