Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Osm českých filmů v Hong Kongu

24. 3. 2014

…a mnoho dalších na jarních mezinárodních filmových festivalech

V Praze, dne 24. března, 2014  - V březnu a dubnu letošního roku čeká české filmy hojná účast na zahraničních filmových festivalech, a to jak v soutěžních sekcích, tak i v rámci speciálních programů. Nechybí mezi nimi ani mezinárodní filmový festival v Sofii (6. - 30. 3. 2014), litevském Vilniusu (20. 3. - 3. 4. 2014) nebo německý goEast (9.  - 15. 4. 2014), který se specializuje na filmy z východní a střední Evropy. Studentskou tvorbu představí festival v Belgii, Nizozemí, Španělsku a Portugalsku, na festivalech věnovaných krátkému a animovanému filmu. Velkou a originální prezentaci věnovanou českému filmu uvedl ve svém letošním oficiálním programu hongkongský mezinárodní filmový festival (24. 3. – 7. 4.).  Speciální program „Desetiletí na cestě ke svobodě – od poválečné historie k současnému českému filmu“, který vznikl ve spolupráci s Českým filmovým centrem, představí osm celovečerních českých filmů.

Letošní 38. ročník Hong Kong International Film Festival (24. 3. – 7. 4.), který uvede více než 280 titulů z 50 zemí, představí v rámci své oficiální sekce World Cinema i speciální program věnovaný české kinematografii, nazvaný Desetiletí na cestě ke svobodě – od poválečné historie k současnému českému filmu, který spoluorganizuje a částečně financuje České filmové centrum. Koncepci programu vytvořil americký novinář a profesor, odborný host přehlídky Gabriel Paletz, který působí na soukromé filmové škole Prague Film School v České republice. Jeho cílem je ukázat publiku historii a současnost naši země prostřednictvím vybraných celovečerních filmů, natočených v nedávné době, jež se tematicky zaměřují na klíčové historické události a společenské změny dvacátého století.

Každý z vybraných filmů se odehrává v jiném desetiletí 20. století a spoluvytváří historickou kroniku od druhé světové války až po dnešek. Filmy dokumentují stav společnosti v době nacistické okupace (Protektor Marka Najbrta), krutá a temná padesátá léta (Ve stínu Davida Ondříčka), dočasnou liberalizaci šedesátých let (Pelíšky Jana Hřebejka), obnovení represe v době normalizace v 70. letech (Hořící keř Agnieszky Holland), politické napětí osmdesátých let (Občanský průkaz Ondřeje Trojana a Pouta Radima Špačka), exploze kapitalismu v devadesátých letech (Czech Made Man Tomáše Řehořka) a současnou společnost (Líbánky Jana Hřebejka). Žánrově pestrý program zahrnuje tragikomedii, thriller, moderní melodrama i nový film noir.

Dalším festivalem, který představil rozsáhlejší program věnovaný české, respektive československé kinematografii, je mezinárodní filmový festival v Sofii, jehož 18. ročník se koná 6. - 30. 3. 2014. V retrospektivním programu Československá nová vlna 1969 festival prezentoval osm, v době normalizace zakázaných filmů. Jedním z nich byl i slavný film Skřivánci na niti režiséra Jiřího Menzela, kterému bulharská Národní Filmová akademie (NATFIZ) letos v Sofii udělila čestný doktorát. Slovenskému režisérovi Dušanu Hanákovi, jehož debutové psychologicko-společenské drama 322 československou retrospektivu uvedlo, sofijský festival udělil Cenu za výjimečný přínos v oblasti kinematografie.

V sekci Cinema Today – Master uvedl festival celovečerní film Agnieszky Holland Hořící keř. V soutěžní sekci se představily také dokumenty natočené v zahraničních koprodukcích - Sametoví teroristé (Zamatoví teroristi)režisérů Pavla Pekarčíka, Ivana Ostrochovského a Petera Kerekésea Roura (Truba) režiséraVitalye Manskyho.

V rámci festivalu se každoročně koná koprodukční trh Sofia Meetings, určený pro prezentaci debutových až třetích režisérských, ještě nerealizovaných filmů, které hledají mezinárodní koprodukci.  Letošní 11. ročník proběhl od 13. – 16. března a mezi dvaceti pěti vybranými projekty uvedenými ve třech různých programech byl prezentován také jeden slovensko-český, s pracovním názvem COOK, F**K, KILL (FROGS WITH NO-TONGUES) režisérky Miry Fornay. Ta si za svou prezentaci odvezla cenu od maďarského post-produkčního studia FOCUSFOX STUDIO v hodnotě 10.000 EURO za nejlepší projekt v programu Plus Minus One Projects

19. ročník litevského filmového festivalu ve Vilniusu (20. 3. - 3. 4. 2014) představí ve své soutěžní sekci „New Europe - New Names“ slovensko-české sociální drama Zázrak. FilmJuraje Lehotského byl v rámci loňského karlovarského festivalu součástí soutěžní sekce Na východ od Západu. V sekci „Critics‘ Choice“ bude uveden i další slovensko- český koprodukční film, dokument Sametoví teroristé.

Do soutěžní sekce krátkých filmů se dostaly film Martina Krejčího Strach, film Evičko Ziya Demirel a krátký animovaný film Pandy Matúše Vizára, který českou kinematografii úspěšně reprezentoval na mnoha zahraničních festivalech již minulý rok, zejména na MFF Cannes 2013 v sekci  Cinéfondation.

V německém Wiesbadenu, na 14. ročníku festivalu goEast (9.  - 15. 4. 2014) zaměřeném na filmy z východní a střední Evropy je český film jako doma. Letošní ročník představí filmy nové (slovensko-český dokument Sametoví teroristé, hraný film Kmotr Petra Nikolaeva), ale i snímky z předchozích let (dokument Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic,). Festivaluvede i speciální dvoudenní program věnovaný studentským filmům GoEast School Film Days a Zlínský filmový festival pro děti a mládež publiku představí program krátkých a animovaných českých filmů, které byly oceněny v posledních letech na  mnoha mezinárodních festivalech. Festival se letos zaměřil i na slovenskou kinematografii. Uvede dva koprodukční filmy - Sluneční stát Martina Šulíkanebo drama Zuzany Liové, Dům a retrospektivním programu věnovaném režisérovi Peteru Solanovi, který zemřel v září minulého roku, nebudou chybět ani filmy Československé nové vlny.

Koprodukční dokumenty se objeví i v programu kanadského Hot Docs (24. 4. - 4. 5. 2014), dramata Kmotr a Všiváci diváci zhlédnou zase v americkém Phoenixu (3. - 10. 4. 2014). Studentské animované filmy se představily v německém Landshutu (26. - 31. 3. 2014), v Barceloně na festivalu MECAL (6. - 30. 3. 2014), na festivalu MONSTRA 2014 (13. - 23. 3. 2014), na Holland Animation Film Festival v Utrechtu (19. - 23. 3.2014) nebo na ANIMA 2014 (28. 2. - 9. 3. 2014) v Belgii.

Další zprávy:

  • Mezinárodní ocenění Jiřiny Bohdalové za film Vrásky z lásky

    13. 8. 2013

    Na 60. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v chorvatské Pule získala Jiřina Bohdalová cenu Golden Arena za nejlepší herecký výkon v koprodukčním filmu ČT Vrásky z lásky. Cenu osobně převzal režisér filmu Jiří Strach.

  • Můj pes Killer ve výběru na Evropské filmové ceny 2013

    31. 7. 2013

    Drama scenáristky a režisérky Miry Fornay Můj pes Killer bylo vybráno mezi dvacítku filmů z evropské produkce, ucházejících se o ocenění 26. ročníku Evropských filmových cen 2013. Nominace navrhují členové Evropské filmové akademie, zástupci filmových festivalů a institucí, filmoví profesionálové a kritici.

  • Koprodukční snímky ČT uspěly na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech

    8. 7. 2013

    Uplynulý 48. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech byl pro Českou televizi ve znamení úspěchu. Rok po té, kdy ČT oznámila vytvoření Filmového centra, se do soutěžní sekce festivalu dostal historicky nejvyšší počet koprodukčních snímků ČT – pět z nich si ocenění z letošního ročníku odvezlo. Návštěvníci festivalu navíc měli možnost s tvůrci filmů diskutovat na besedách, které pro ně byly připraveny v Domě České televize na Divadelním náměstí. Za dobu trvání festivalu ho navštívilo více než deset tisíc lidí.

  • Další ocenění pro film Můj pes Killer

    6. 7. 2013

    Česko-slovenské drama scenáristky a režisérky Miry Fornay Můj pes Killer zvítězilo v konkurenci patnácti filmů z Evropy, Jižní a Severní Ameriky, Afghánistánu a Číny v sekci CineVision Award - soutěži prvních a druhých filmů režisérů na 31. ročníku prestižního festivalu FILMFEST MÜNCHEN (28. 6. – 6. 7.). O vítězství se snímek Miry Fornay dělí s filmem Halley režiséra Sebastiana Hoffmana.

  • Petr Dvořák dnes podepsal memorandum o spolupráci mezi Českou televizí a Asociací českých kameramanů

    1. 7. 2013

    Generální ředitel České televize Petr Dvořák a prezident Asociace českých kameramanů Marek Jícha dnes podepsali memorandum o spolupráci obou institucí. Dokument nastavuje podmínky vzájemné spolupráce při vzniku kvalitní původní dramatické, dokumentární a animované televizní tvorby. Slavnostní podpis memoranda se uskutečnil v Domě České televize v rámci 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

  • Roční působení Filmového centra České televize přineslo novou formu spolupráce s producenty

    20. 6. 2013

    Nadcházející 48. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je příležitostí k bilanci ročního působení Filmového centra České televize. Právě zde před rokem Filmové centrum vznikalo a v letošním ročníku soutěže se letos objeví i první snímky vzešlé z jeho aktivit. V průběhu ročního fungování se Filmovému centru České televize podařilo nastavit jasný a průhledný systém spolupráce s nezávislými producenty a podpořit vznik nových koprodukčních filmů. Další prioritou Filmového centra je podpora studentské tvorby.

  • Úspěch filmů ČT na Novoměstském hrnci smíchu

    14. 6. 2013

    Na jubilejním 35. ročníku Festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu 2013, který proběhl od 8. do 15. června 2013 v Novém Městě nad Metují, výrazně uspěly TV snímky a koprodukční filmy České televize.

  • Účast na Zlín film festivalu zasvětí Česká televize Déčku. Do soutěže posílá Klukovinu, Kováře z podlesí a nové večerníčky

    21. 5. 2013

    Svoji účast na 53. ročníku Zlín film festivalu zasvětí Česká televize připravovanému dětskému kanálu ČT :D. Na semináři festivalového Industry programu jej představí generální ředitel České televize Petr Dvořák, výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha a tým dětského kanálu České televize. Seminář proběhne za účasti zástupců akademické sféry a RRTV. Nový dětský kanál připomene také celodenní akce Den České televize pro děti na zlínském náměstí Míru. Do vlastní soutěže vysílá Česká televize celkem šest hraných a animovaných filmů. Česká televize je tradičním hlavním mediálním partnerem Zlín film festivalu.

  • Velký úspěch filmů ČT na Finále Plzeň

    29. 4. 2013

    Na 26. festivalu českých filmů Finále 2013, který se uskutečnil od 21. do 27. dubna 2013 v Plzni, bodovaly snímky České televize.

  • Můj pes Killer: Třetí festival, třetí úspěch

    16. 4. 2013

    Po významných oceněních, která si nový česko-slovenský film režisérky Miry Fornay odvezl z festivalů v Rotterdamu a Vilniusu, připsalo si toto drama ze současnosti další mezinárodní úspěch.

 [ 201 - 210 ]  [ 211 - 220 ]  [ 221 - 230 ]  [ 231 - 240 ]  [ 241 - 250 ]