7. 3. 2016
V tomto týdnu skončila hlavní část natáčení volného pokračování jedné z nejúspěšnějších českých pohádek Anděl Páně s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích.
Během ledna a února pracoval štáb pod vedení režiséra Jiřího Stracha v Ledči na Sázavou, na zámku v Dolních Beřkovicích a na několika lokacích v Českém Krumlově. Poslední klapky zimního natáčení pak padly ve východní části Nízkých Tater v exteriérech na Královej Holi. Na jaře pak se budou točit ateliérové scény ve studiích České televize.
Anděl Páně 2 vzniká podle scénáře Marka Epsteina v produkci společnosti Marlene Film Production a koprodukci České televize, nyní do koprodukce přistoupila slovenská firma et cetera group, s.r.o. a RSTV.
V hlavních rolích příběhu, který se odehrává v adventním čase, se opět setkáme s oblíbenou dvojicí – andělem Petronelem a čertem Uriášem. Jejich věčné tahanice způsobí, že se vzácné jablko ze stromu Poznání zakutálí z nebe na Zemi. A to už se Bůh opravdu rozzlobí. Petronel s Uriášem se ocitnou v malém českém městě v předvečer svátku svatého Mikuláše, kdy jsou ulice plné čertovsko-andělského reje a mikulášského koledování. Potkávají holčičku Anežku a její maminku, které nemají právě šťastné období. Když jim ale naše dvojice pomůže se světskými starostmi, cesta k získání kouzelného jablka Poznání je otevřená. Petronela s Uriášem čeká řada překážek a dobrodružství, díky nimž objeví, to, co má skutečnou cenu a nejen pro lidi – lásku, přátelství a schopnost pomoci druhému v nouzi.
Pohádka Anděl Páně 2 je zasazena do zimního období, jemuž se vzhledem k charakteru letošní zimy muselo pomoci. Na na dosněžení se spotřebovalo 250 velkých pytlů sněhu vyrobeného z papírové drti.
Hledání kouzelného jablka ztěžují Petronelovi s Uriášem i další jablíčka prodávaná na trhu. Celkem bylo spotřebováno 750kg jablek. Jablko, které bylo použito jako jablko Poznání je odrůda Pink Lady.
Speciálně pro film bylo vytvořeno 30 nových dekorací, použilo se přes 300 kostýmů. Většina kostýmů pro 298 komparsistů byla buď použita nebo upravena z barrandovského fundusu. Zcela nově šitý je kostým pro Bolka Polívku, který hraje hamižného majitele krejčovské dílny. Pro Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka byly připraveny 2 sady kostýmů, pro tuto pohádku byly vyrobeny dva páry speciálních vylehčených křídel, které jsou věrnou kopií původních andělských perutí, ale umožnují Ivanu Trojanovi příjemnější pohyb.
Nejdražší dekorací vyrobenou pro film bylo náměstí s tržištěm a obchody na hradě v Ledči nad Sázavou. Výroba kulis a dekorací trvala 3 měsíce včetně ateliérových staveb. Mezi rekvizitami, které produkce musela speciálně vyrábět, vede párkařský vozík, který ve filmu obsluhuje Vojtěch Dyk, dále bylo třeba sehnat šicí stroje z konce 19. století.
Ve filmu si zahrála také řada zvířat - 2 koně, 4 myši, 10 slepic a králíků, mrtvé prase, 30 kaprů, 6 amurů a 11 pstruhů.
Vedle Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka hrají Anička Čtvrtníčková, Vica Kerekes, Vojtěch Dyk v dalších rolích uvidíme Pavla Lišku, Stanislava Majera, Marka Taclíka, Bolka Polívku nebo Mariana Labudu. V hvězdném nebi se pak sejde řada českých osobností, opět v čele s Jiřím Bartoškou v úloze Pána Boha, „svaté“ role si zopakují Klára Issová, Gabriela Osvaldová, Anna Geislerová, nově třeba Lucie Bílá v úloze svaté Lucie.
„Natáčením dvojky jsme se tak trochu postavili na start závodu sami se sebou, takže k příběhu přistupujeme bez nějaké pýchy, ale naopak s velkým respektem,“ říká režisér Jiří Strach.
Do kin by měl vstoupit v adventním čase, 1. prosince 2016, distributorem je společnost Falcon.
26. 5. 2016
55 let uplynulo od doby, kdy se film Baron Prášil režiséra Karla Zemana poprvé promítal v českých kinech. Fantastický příběh o lásce nyní opět ožil díky projektu Čistíme svět fantazie, aby potěšil a inspiroval diváky po celém světě. Kmotrem digitálně restaurovaného snímku se stal legendární americký režisér Terry Gilliam, který již v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman prozradil, že Zemanův film byl prvotní inspirací vlastní verze slavného příběhu.
25. 4. 2016
Z letošního festivalu Finále Plzeň si ČT odnesla celkem 8 cen: 5 statutárních a 3 studentské. Obě hlavní ceny - Zlaté ledňáčky – si odvezly koprodukční filmy ČT.
13. 4. 2016
Tři tituly podporované Českou televizí se úspěšně uplatňují v zámoří.
6. 4. 2016
Na 40. mezinárodním filmovém festivalu v Hong Kongu se v úterý 4. 4. 2016 rozdělovaly ceny. V dokumentární sekci získal Cenu poroty dokument V paprscích slunce režiséra Vitalije Manského. Jeho miniaturnímu štábu se podařil husarský kousek – jako jedni z mála získali severokorejské povolení natáčet.
6. 4. 2016
Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.
9. 3. 2016
V rámci festivalu srdečně zveme také na projekce osmi dokumentárních filmů, které vznikly v koprodukci s Českou televizí:
7. 3. 2016
Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Je tomu již neskutečných 45 let, kdy se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény Divadlo Sklep.
7. 3. 2016
Z výsledků 23. ročníku cen Českých lvů lze spočítat, že koprodukční filmy České televize získaly celkem 9 Českých lvů, další dva obdržela ČT za televizní projekty. (Paradoxem je, že dokument Filmová lázeň vidělo první publikum nikoli v televizi, ale na filmovém festivalu v Karlových Varech).
7. 3. 2016
V tomto týdnu skončila hlavní část natáčení volného pokračování jedné z nejúspěšnějších českých pohádek Anděl Páně s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích.
22. 2. 2016
Nový film režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami získal cenu “Tagesspiegel Readers’ Prize” za nejlepší film sekce Fórum