Škola volá, ale některé děti zklame. Rodiče prvňáků musí být citliví

8 minut
Dětský psycholog: Dítě potřebuje na začátku větší pomoc
Zdroj: ČT24

Začíná školní rok a docela poprvé jde do školy zhruba 108 tisíc dětí. Většina z nich se do školy těší, ale stává se, že škola jejich očekávání zcela nenaplní. Rodiče by měli počítat s tím, že taková možnost existuje a být k prvňákům obzvláště vnímaví. Dětský psycholog Václav Mertin také varuje před přetěžováním prvňáků další činností. Považuje za dostatečné, když mimo školu chodí na jeden, maximálně dva kroužky.

Paní učitelky a páni učitelé si v osm hodin poprvé odvedou děti do útrob školy – a pro děti se tím změní vše. Nejenže tím startují roky – často desítky let – života, které se řídí pevnými časovými rozvrhy a jsou naplněny povinnostmi, ale děti se také musí sžít se zcela novým prostředím a podmínkami.

Většina dětí přichází do školy s příznivým očekáváním. Zda je škola nezklame, neukáže jen první den, ale spíše několik prvních týdnů. „Dítě si vytváří vztah ke škole a zjišťuje, co to obnáší. Představy – platí to i pro nás, když jdeme do nového zaměstnání – sice nějaké má, ale přece jenom, když to zažije na vlastní kůži, teprve tam se to rozhoduje,“ shrnul dětský psycholog Václav Mertin.

Stává se také, že škola prvňáka nakonec zklame. Rodiče by se na takovou možnost měli připravit a měli by zejména v prvních týdnech být k dítěti obzvláště vnímaví. „Dítě leckdy ani neumí porozumět tomu, co ho trápí. Někdy to vypadá naprosto jednoznačně, když se to potom řekne,“ podotkl psycholog. Znamením nesnází může být například to, že dítě ráno nevstává tak radostně jako na počátku nebo již nevypráví, co se ve škole dělo.

Není však na místě ptát se „Stalo se něco?“ nebo „Co ti kdo udělal?“ „Měli bychom dítě nechat, aby vyprávělo, co se dělo o přestávce, co se učili a co paní učitelka, jak mluví. Leckdy si my dospělí dokážeme odvodit, co se asi děje,“ doporučil Václav Mertin.

Kroužky ano, ale přiměřeně

Čerstvý školák bude následujících deset měsíců trávit každý den ve škole čtyři hodiny. Otázkou je, co bude – vedle domácích úkolů – dělat ve zbylém čase. Mnoho rodičů se chystá zapsat své prvňáky do různých kroužků, dětský psycholog však varuje před přetěžováním dítěte. Považuje za vhodné, když chodí na jeden nebo dva kroužky týdně. Mnoho dětí jistě zvládne i více činností. Ale to, že jich je mnoho, se obvykle pozná až časem, když se objeví problém.

Zapsat dítě do mnoha kroužků s tím, že se v případě problémů z některých odhlásí, nepovažuje Václav Mertin za moudré. „U prvňáka bych doporučoval nepřehánět to. Zůstal bych u jednoho, dvou kroužků,“ doporučil.

Děti jsou rozptýlené, na silnicích nedávají pozor

Se začínajícím školním rokem by měli být rodiče – a to nejenom rodiče prvňáků – pozorní také při cestách do školy. Oddělení ministerstva dopravy BESIP varovalo, že jsou děti po prázdninách často rozptýlené a nedávají pozor na silnicích. Rodiče by s nimi proto měli zopakovat všechna pravidla pro přecházení a upozornit je na nebezpečná místa na cestě do školy.

„Z pohledu řidiče motorového vozidla je nezanedbatelná i dobrá viditelnost dítěte. Na oblečení, tašce či batohu na zádech jsou velmi dobrým pomocníkem reflexní prvky,“ uvedl vedoucí oddělení BESIP Martin Farář.

obrázek
Zdroj: ČT24

Opatrní by měli být i řidiči. BESIP připomněl i pravidlo, které se týká školních autobusů. Když zastaví na zastávce, musí zastavit i auta za ním. Řidiči v protisměru pak musí jet tak, aby neohrozili děti, které by mohly vběhnout do vozovky.

  • Prvňáků jde letos do škol asi 108 tisíc, po mnoha letech jejich počet meziročně poklesl, a to asi o devět tisíc. Naopak se asi o tisíc po dlouholetém poklesu zvedá počet žáků prvních ročníků středních škol, nastupuje jich přes 102 tisíc. Ve škole stráví necelých deset měsíců. Školní rok začíná až čtvrtým zářijovým dnem a skončí 29. června.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Začínají zápisy do mateřských škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy dětí do mateřských škol, které potrvají do 16. května. O přesném termínu však rozhodují ředitelé a zřizovatelé škol. Nárok na přijetí mají všechny děti starší tří let. Ty od pěti let musí do mateřské školy povinně.
před 1 hhodinou

Zbývá poslední den pro elektronické daňové přiznání

Nejpozději v pátek musejí podat přiznání k dani z příjmu lidé, kteří ho odevzdávají v elektronické formě. Zároveň je také poslední den pro zaplacení daně. Čas ještě mají ti, kdo k podání využívají služeb daňového poradce, pro ně platí termín do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním přiznání o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 2 hhodinami

Čeští archeologové zkoumají život lovců v Súdánu, práci přerušil válečný konflikt

Unikátní výzkum českých vědců v Súdánu zkoumá život lovců-sběračů v severovýchodní Africe. Mapuje povodí Nilu i extrémně suché oblasti. Přináší tak nové poznatky o adaptaci na klimatické podmínky i tamní kultuře. Zároveň výzkumníci mapují, jak vypadal přechod lidí k výrobnímu hospodářství. Dochovaly se taky kosterní pozůstatky a zuby. Díky nim vědci zjišťují, jak vypadal přechod od lovu a sběru k pastevectví.
před 4 hhodinami

Zájem o zahrádkaření roste, osad je ale nedostatek

V Česku znovu roste zájem o zahrádkaření. Osad nebo kolonií je ale především ve větších městech málo. Tam, kde jsou pořadníky, lidé čekají na uvolnění pozemku i roky. V tuzemsku je jen pod záštitou zahrádkářského svazu, který má kolem sto deseti tisíc členů, aktuálně zhruba tři a půl tisíce zahrádkářských osad. Oproti dřívějšku vzrostly v koloniích ceny pozemků. Počet osad v minulosti rychle klesal a nové moc nevznikají. Výjimkou je třeba Přerov, kde tento týden otevřeli novou kolonii s téměř stovkou parcel. Ještě nedávno na místě bylo pole. Zahrádkářských osad je v Přerově zhruba dvacet, z toho deset je ve vlastnictví města. V budování dalších chtějí pokračovat i v příštích letech.
před 4 hhodinami

Někteří krajané usilují o české občanství, novelu však sněmovna nestihne

Jejich rodinám vzala české občanství historie, nyní jej chtějí krajané znovu získat. Jde o potomky dětí Nicolase Wintona, židovské uprchlíky nebo ty, kteří utekli před komunisty. Novela zákona, která by těmto lidem české občanství vrátila, už leží přes rok a půl v Poslanecké sněmovně. Politici však říkají, že to nyní není jejich priorita.
před 4 hhodinami

Případné vyšší poplatky za obaly prodraží potraviny

Potraviny mohou zdražit kvůli vyšším poplatkům za obaly. Od července mají potravináři za recyklaci platit víc a případný růst by nejspíše promítli do konečných cen pro zákazníky. Nutná je změna zákona, kterou ale zřejmě zákonodárci nestihnou schválit.
před 5 hhodinami

Místo dekarbonizace obrana. K „přesypání“ výdajů je ale skeptická i část koalice

Vláda plánuje do roku 2030 zvýšit výdaje na obranu v součtu o 450 miliard korun. Výpočet ČT vychází z dubnové makroekonomické prognózy ministerstva financí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tvrdí, že podstatný díl z rekordního navýšení bude moct Česko vzít z plánovaných nákladů na dekarbonizaci. Opozice, ale i část koalice, je skeptická.
před 5 hhodinami

Na Prvního máje se v Praze sešli politici, anarchisté i studenti

Centrem oslav Prvního máje v Praze byl tradičně Střelecký ostrov, kde se postupně sešli anarchisté, sociální demokraté (SOCDEM), komunisté i zástupci České suverenity – sociální demokracie (ČSSD). Vládní strany žádnou oficiální akci tentokrát společně nesvolaly. Hlavním městem prošel také průvod studentského majálesu. Na pořádek v ulicích dohlížely stovky policistů, žádné problémy ale řešit nemuseli.
před 15 hhodinami
Načítání...