Výstava nabízí možnost zakusit život handicapovaných

Hodonín – Jak se žije s handicapem, ukazuje stejnojmenná výstava v Masarykově muzeu v Hodoníně. Až do konce dubna nabídne návštěvníkům možnost zakusit na vlastní kůži, jak vypadá svět postižených a pomůcek, které jim pomáhají v každodenním životě – od historických až po ty soudobé.

Jak žijí nevidomí, neslyšící nebo lidé na vozíku? Výstava v Masarykově muzeu nabízí veřejnosti nejen exponáty k prohlédnutí, ale také k vyzkoušení. „Hlavně jsme se snažili, aby výstava byla co nejvíc interaktivní. Chceme, aby si lidé mohli vyzkoušet, jak handicapovaní lidé žijí,“ popsala záměr výstavy pedagožka Michaela Horká. 

Návštěvníci si tak mohou projít trasu za pomocí slepecké hole nebo si na vlastní kůži vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku, kde jim cestu zkomplikují překážky, které postižení denně zdolávají – silniční retardéry, dveře, výjezd po kolejnicích, sjezd po plošině. „Já jsem nikdy nepředpokládal, že to mají postižení jednoduché. Ale když si to člověk zkusí sám, tak to ucítí v reálu,“ svěřil se návštěvník výstavy Michal Oliva, který si trasu na vozíku vyzkoušel.

3 minuty
NO COMMENT: Výstava kompenzačních pomůcek
Zdroj: ČT24

Na výstavě jsou zastoupeny kromě historických exponátů také současné pomůcky, které pomáhají handicapovaným k plnohodnotnějšímu životu. Je možné si vyzkoušet videotelefony pro neslyšící, nebo „mluvící“ počítače pro slabozraké a nevidomé. Život postižených ovšem nejsou jen samé obtíže, handicapovaní se umějí bavit stejně jako zdraví lidé. Mají proto například své vlastní upravené verze společenských her – pexeso pro neslyšící nebo speciální Člověče, nezlob se pro nevidomé.

Výstava „Jak se žije s handicapem?“ se koná v Masarykově muzeu v Hodoníně od 16. února do 1. dubna. Vstupné na výstavu je 30 korun, zlevněné za polovinu.

  • Nevidomí mají i vlastní verzi Člověče, nezlob se zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3328/332775.jpg
  • Ukázka Brailova písma zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3328/332776.jpg
  • Na výstavě jsou i historické pomůcky zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3328/332777.jpg
  • Handicapovaným pomáhá i technika zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3328/332781.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...