Chat

host

Emire Khidayer

Záznam chatu z pátku 8. března 2013

Sonax: „Vase prijmeni souvisi s titulem emír?“

Emire Khidayer: „ano“

Kornelia Kundrová: „Knihy ktoré ste napísali ma veľmi zaujali. Uvažujete nad vydaním ďalšej aspoň tak pútavej knihy v budúcosti?“

Emire Khidayer: „ano, v najblizsich mesiacoch bude aj v CR, v slovencine asi v aprili“

Kornelia Kundrová: „Venuje sa niekto alebo vyšli niejaké knihy ohľadom islamského právneho systému u nás?“

Emire Khidayer: „Vyslovene islamskemu pravu asi nie, tento rok pripravuje prof. Kropacek dalsiu knihu, ktora sa ho bude do istej miery tykat, podobronejsie skuste blizkovychodni ustav v Prahe.“

DAYD: „Jste stále v o.s. slovenských orientalistov?“

Emire Khidayer: „ano“

Kornelia KUNDROVá: „Zúčastňujú sa púte do mekky aj ženy?“

Emire Khidayer: „samozrejme“

Ector: „Jaká je nyní opravdu situace v Iráku?“

Emire Khidayer: „zlozita“

DAYD: „Co si myslíte o osobnosti Afghanistanu - Tádžikovi Masudovi?“

Emire Khidayer: „ludia sa aj menia, takze je too vyvoji“

DAYD: „Jste věřící?“

Emire Khidayer: „ano verim“

DAYD: „Není to nevděk, jak dopadl Mubarak? Setkala jste se s ním někdy?“

Emire Khidayer: „je to momentalna odpoved na momentalnu situaciu a naladenie obyvatelstva“

Sonax: „Jste muslimka, sunitka nebo siitka?“

Emire Khidayer: „nie som muslimka, ale to som uz xkrat napisala, aj v svojich knihach, citali ste ich?“

K. Birinyi: „Myslíte si , že je možné pro Evropanku najít si dobré pracovní místo v arabské zemi, například v Egyptě?“

Emire Khidayer: „co je to dobre? dobre platene alebo spokojnost v praci? urcite sa da najst“

jenna: „jakého jste původu?“

Emire Khidayer: „www.khidayer.com“

Lenka Trnavská: „Moje spolužačka žije v Bahrainu. Jak si tato země stojí v emancipaci zem mezi ostatními arabskými zemněmi? Dělá letušku. Děkuji za vaši odpověď, vaše povídání i knihy jsou velmi zajímavé.“

Emire Khidayer: „Bahrajn je pre nasinca velmi prijatelna krajina, letuska ma slusne postavenie.“

M. Mohamed: „Četla jsem vaši knihu, můj manžel je egyptan a kniha pro mě má velký přínos.“

Emire Khidayer: „dakujem, tesim sa“

Jarmila Čižmařová: „Říkáte, že žena má v oblasti práce a zahalování svobodu. Může jí manžel nebo rodina v těchto případech něco zakazovat nebo naopak nařizovat a musí poslechnout?“

Emire Khidayer: „ano, moze aj nemusi, je to vyslovene individualne a zena moze a nemusi posluchnut“

maminaM: „Dobry den, moje dcera pracuje jiz 4 roky v Saudske Arabii jako sestra, celou dobu ma arabskeho pritele z ortodoxni muslimske rodiny, v niz vladne pevnou rukou matka. Nechce ani slyset o svatbe, samozrejme netusi, ze jsou spolu mladi tak dlouhou dobu. Maji v pribuzenstvu i kralovskou rodinu, obavam se, ze nemaji sanci. Co si o tom myslite? Neporadila byste neco? Dekuji.“

Emire Khidayer: „asi by som poradila najskor Vam, abz ste boli prichystana na vsetko, treba s azmierit s istymi vecami a moje knihy pomozu pochopit, ako Arabi myslia“

Peťan: „dobrý den, nosí ženy v arabských zemí silonky?“

Emire Khidayer: „minimalne, iba tie v kostymoch“

Marie: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda je situace žen ve vyspělém arabské světě skutečně tak neutěšená, jak nám ji předkládají naše media. Má dcera na studijním pobytě v Anglii poznala pár arabských studentů a byla překvapená, jak krásně a s úctou hovořili o svých matkách a rodině jako takové s porovnáním s dceřinnými vrstevníky u nás. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den“

Emire Khidayer: „dakujem, su to krajiny plne prekvapeni, niekedy milych niekedy nemilych, zalezi od nas, ako to vezmeme.“

K.h.: „Je možné, aby si evropská žena vzala arabského již ženatého muže? Pokud ano, kde je tento svazek platný?“

Emire Khidayer: „ano, podrobne uvadzam v svojich knihach“

Jarmila Čižmařová: „Slyšela jsem, že si muslimka nesmí vzít muže jiné víry. Opravdu to tak funguje?“

Emire Khidayer: „dozviete sa v mojich knihach“

Iva: „Krásný den přeji:-) Při mém pobytu ve Francii jsem byla svědkem, jak cca 3letý chlapeček dal své matce facku. Ta ho za to nepokárala ani slovem, celá rodina dělala, že se nic neděje. Zajímalo by mne, jestli je to takhle ve všech muslimských rodinách, že chlapci už od dětství mohou zřejmě cokoliv..i k vlastním matkám..nebo to byla vyjímka?? Děkuji za odpověď, je to už pár let, přesto mi to utkvělo v paměti...Také jak muslimka přede mnou v obchodě zvedla ze země odhozený kousek bagety, políbila ho a dala na pult..Pro nás dost nezvyklé :-) Krásný den ještě jednou...“

Emire Khidayer: „dakujem, je to ina mentalita, ine myslenie, teda aj ina vychova, lebo maju inak postavene hodnoty. srdecńe zdravim“

Kornelia Kundrová: „Zaujímalo by ma, či náš štát uznáva manelstvá uzavreté v moslimskej krajine ak je žena slovenka alebo češka. Ći musia uzavrieť oficiálne manželstvo ešte raz na príslušnom urade u nás. Ako je to s priezviskami - prijma nemoslimská žena priezvisko svojho manžela alebo len deti majú priezvisko svojho otca? Lebo viem, že moslimské ženy si ponechávajú svoje priezvisko.“

Emire Khidayer: „mila Kornelia, iba ak su legalizovane, ma to svoj postup, zdlhavy proces. nemusia ho uzatvarat druhy raz, staci uvedene predtym. nie je potrebne, aby prijimala meno muza.“

Barča: „Já bych se chtěla zeptat já a moje rodina jezdíme na dovolenou do Egypta a ty ženy se koupou a chodí zahalení a otázka je proč tam tak chodí?“

Emire Khidayer: „otazku rozoberam v svojich knihach, staci nalistovat“

Petra z Brna: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mam pritele z egypta uz jsme spolu rok zijeme v cr a planujeme svatbu tady u nas. Dotaz je zda egypt je jiny co se tyce tradit a nabozenstvi. A zada se do toho mam poustet a stat se manzelkou. Dekujumoc“

Emire Khidayer: „dozviete sa v mojich knihach“

Jana N.: „Hezký dobrý den. Proč se nesmí dávat ženám-muslimkám květiny? Četla jste knihu: Bez dcerky neodejdu, případně podle toho natočený film? Bylo to podle skutečné události. Opravdu musí žena muže úplně ve všem poslouchat a bez doprovodu nesmí ani na ulici? Díky za odp.“

Emire Khidayer: „mozu sa davat, ale nie je to standard ako u nas to je individualne, velmi rozne podla krajiny, rodiny, zeny ajej rodiny“

Jana: „Dobrý den, doporučila byste cestu (za účelem dovolené) s malou dcerou do Íránu? Děkuji“

Emire Khidayer: „preco nie, zalezi co od tej cesty ocakavate“

Petra: „Pečují o sebe ženy, i když jsou zahalené?? Myslím tím kosmetika apod.“

Emire Khidayer: „vacsina sa o seba velmi stara, kozmetika je in“

Ladislav P.: „Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, co je v islámu "špatného" na ženských vlasech, že musí být zakryty? A proč ženy - muslimky chodí takto zahalené i v naší zemi? Vždyť, když žena z Evropy jede do nějakého arabského státu, musí tam být zahalena a tudíž se podrobit jejich zvyklostem...... Proč tedy muslimské ženy se také v Evropě nepodrobí našim zvyklostem? Děkuji Vám za případnou odpověď a přeji hezký den. L.“

Emire Khidayer: „ina mentalita, ine prostredie, ine prejavy zivota. okrem Saudskej Arabie nikde nemusi chodit Europanka zahalena. pretoze svoje myslenie nezmenili, dakujem“

M. Mohamed: „Vy sama jste ze smíšeného manželství, cítila jste se někdy rozpolcená mezi kulturami, nebo co pro Vás bylo v dětsví nejtěžší. Ptám se kvůli svým dětem:-)) děkuji“

Emire Khidayer: „ja az tak nie, najdlozitejsie je zmierit sa s tym a zit s tym s radostou, dakujem“

Salma: „Dobry den, jakou z arabskych zemi mate nejradeji ?“

Emire Khidayer: „kazdu svojim sposobom, Oman, Sudan, Jemen, Egypt“

Denisa: „Dobrý den,mají muslimské ženy pocit utlačení,nebo to tak vnímáme jen my,evropané?“

Emire Khidayer: „niektore nemaju, jasne, ze niektore maju, dakujem“

Dusana: „Dobry den, manzel dostal pracovnu ponuku do Saudskej Arabie, mame doma dve male dcery. Myslite si, ze je tato krajina pre nasu mladu rodinu bezpecna???“

Emire Khidayer: „ano, dakujem“

Jana: „Prosím o odpovědi na otázky diváků. To, že iformace jsou uvedeny ve vašich knihách, neznamená, že na téměř nic neodpovíte a jen stále odkazujete na své knihy. Pak přijďte do pořadu jen na debatu s presentací vašich knih, nikoli na chat. Nepříjde mi vhodné, když dotazy diváků bagatelizujete udivenám, že veše knihy nečetli. Takže dotaz nemám, jen jsem vám to chtěla napsat, neberte to osobně. Vaše povídání je opravdu velice zajímave.“

Emire Khidayer: „dakujem za upozornenie, ked je sirsie vysvetlenie, odkazem na knihy, urcite nechcem bagatelizovat. otazok je vela a kazdy chce odpoved a snazim sa vyhoviet takmer kazdemu.“

Lucie: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to se zahalováním žen v arab. zemích? Záleží na konktrétní ženě, zda chce chodit zahalená nebo záleží na výchově a nátlaku ze strany rodiny či partnera?“

Emire Khidayer: „rozne dovody, aj uvedene aj osobne, nabozenske, aj zle vylozene, mam o tom kapitolku v knihach“

martina: „Zdravím Vás a dovoluji si s Vámi v jistých otázkách nesouhlasit v rámci Egyptské země. Sama jsem tam dlouhá léta žila, tedy se musela přizpůsobit ve všech životních otáztkách, v místní rodině, pracovala, dle místních podmínek a pravidel a musím tedy říci, že to že žena má svá práva a určité postavení ve společnosti a tak dál, je velmi zkreslené. V tomto bych s Vámi mohla souhlasit pouze v rámci velkých měst jako je hlavní město Káhira, či posléze Alexandrie, možná centrum Ismalie a El Arishe a posléze kosmopolitní Sharm El Sheikh. Ale pakliže hovoříte obecně, dovoluji si oponovat, že přes 90% žen je vždy v podvolení otců, manželů a bratrů a týká se to bohužel všeho - vzdělání, prácovní činnost, osobní jednání a chování, a s tím i související otázka oblékání (zahalování), kdy skutečně žena nemá na vybranou, pokud nežije sama a nemá jiných příbuzných, vždy rozhodne muž, pakliže se zaobíráme typickým obyvatelstvem, což jsou muslimové. Samozřejmě u křesťanů, židů a přistěhovalých cizinců, kteří ovšem nežijí či se neprovdané do muslimské rodiny (ano, sem tam se najde i muž, který konvertuje k Islámu, aby mohl býti se svou vyvolenou, nicméně těch je skutečně minimum).“

Emire Khidayer: „dakujem za komentar, vsetko sa neda v par minutach obsiahnut, snazila som sa pokryt v kratkosti rozne aspekty“

Michaela Stuchlíková: „Dobrý den, před rokem mi na e-mail přišla série fotek mladých žen, které byly poleptané od kyseliny svými odmítnutými nápadníky nebo potom od svých rodinných příslušníků, protože odmítli sňatek. Jaký na to máte názor?“

Emire Khidayer: „zial, su na svete aj fundamentalisti. tieto zeny posuvaju vyvoj spolocnosti, je to tak, aj ked s tazkymi dosledkami, ale su hrdinkami, dakujem“

Katka H.: „Dobrý den, myslite ze je riskatní začit si vztah s egyptanem??? dekuji“

Emire Khidayer: „velmi individualne, mam malo vstupov od Vas, dakujem“

Jana N.: „Dobrý den. Je ženská obřízka v arabských zemích "povinná"? Je mi líto těch žen, co musí takto neskutečně trpět...... kvůli vlastně čemu? Díky za odpověď.“

Emire Khidayer: „obriezka sa vyskytuje z arabskych krajin len Egypta a Sudanu, stare zvyky. O. je v oboch krajinach zakonom zakazana., dakujem“

Jarmila Čižmařová: „Jenom poznámka k zahalování, i v Íránu se musí zahalovat všechny ženy, i cizinky. Myslím, že to tam zatím nezrušili. Přeji hodně úspěchů.“

Emire Khidayer: „dakujem, ale je bezne, ze frajeri sa drzia za ruky na verejnosti, co v ar. krajinach nie je bezne“

Dusana: „Dobry den, manzel dostal pracovnu ponuku do Saudskej Arabie, mame doma dve male dcery. Myslite si, ze je tato krajina pre nasu mladu rodinu bezpecna?“

Emire Khidayer: „odpovedala som uz, ze ano, dakujem“

Jana: „Ještě jeden dotaz k cestě do Íránu s malou dcerou - co tedy očekávat? Díky“

Emire Khidayer: „ja nepoznam pozadie, preco idete do Iranu s dcerou, cestovat? poznavat pamiatky? za rodinou? kazdy sa vas bude pytat, preco ste tam s nou a preco nie ste s otcom vasej dcery, dakujem“

Lucka: „Co si myslíte o smíšeném manželství? Většinou muž - muslim je vůdčí osobnost z páru a žena se přizpůsobuje. Muž se ji snaží předělat - ať už v jídle (nejíst vepřové maso, či v oblékání (nenosit krátké sukně, tílka apod). Myslíte si, že takového manželství má šanci na přežití? Dle svých zkušeností si myslím, že muslim se nerad přizpůsobuje, ale ve smíšeném manželství by měl dělat ústupky stejně tak jak žena.“

Emire Khidayer: „vobec to tak nemusi byt, poznam take. statisticky ma mensiu sancu. ano, nerad, zalezi od vychovy, ale niektori su prisposobivi, aj ked mensina, diky“

Kornelia Kundrová: „Bratislava je jediné Európske mesto, ktoré nemá svoju mešitu, ale len modlitebńu. Myslíte si, že sa to niekedy v budúcnosti zmení?“

Emire Khidayer: „Kornelia, netusim.“

Kornelia Kundrová: „V rámci štúdia religionistiky sa študenti oboznamujú aj s Islamom. Oslovila vás u niektorá univerzita o prednášky, prípadne besedy, v ktorých by ste hovorila o vyššich bohatých skúsenostiach s arabskými krajinami?“

Emire Khidayer: „ano, oslovila, dakujem za otazky, tusim vsetky odpovede neodisli“

Sonax: „Setkala jste se osobně někdy s Mubarakem?“

Emire Khidayer: „osobne nie, v sirsom kruhu ano“

DAYD: „Co děláte teď - jako diplomatka a věnujete se literárnímu spisování?“

Emire Khidayer: „momentalne pisem, diky“

Kornelia Kundrová: „Ako je to s pochovávaním zosnulých moslimov u nás. Majú dôstojne miesto k odpočinku u nás?Ukladajú sa do hrobu smerom k Mekke a len v bielej plachte...“

Emire Khidayer: „fundamentalni si to zariadia, aby vsetko zodpovedalo pravidlam, dakujem“

Denisa: „Mám vaši knihu Arabský svět-jiná planeta?Je super.teď mám v plánu si pořídit Život po arabsku.Máte i další knihy?Děkuji,D.“

Emire Khidayer: „ano, www.khidayer.com a budem mat dalsiu cca o mesiac v slovencine a potom aj v cestine, diky“

Zeisova E.: „Dobry den, mam sestru v Saudske Arabii, pracuje tam jako zdravotni sestra, zamilovala se (oboustranne) a ted se snazi presvedcit matku sveho vyvoleneho (on), aby jim povolila snatek. Jeji vyvoleny je ted momentalne, po smrti otce, hlavou rodiny, ale povoleni matky potrebuji. Prvni kolo prohrali (podle jejich slov), myslite, ze maji sanci, aby ji presvedcili, pripadne jestli je mozne, aby ji presvedcili, ze ona bude jedina zena? Diky, E.“

Emire Khidayer: „drzim palce, diky“