Reportáže v regionech
Skuhrov
Jednou ze vstupních bran do Orlických hor je Skuhrov nad Bělou. Jeho historie se začala psát už někdy ke konci 13. století a je úzce spjata s bohatými zásobami železných rud v okolí. Ty se tu nejen těžily, ale také zpracovávaly. Už v roce 1521 fungoval v oblasti první doložený hamr a o tři století později rod Kolovratů založil Růženinu huť. Památek hodných vaší pozornosti je ale v obci daleko víc. A návštěvu si zaslouží i místo, kde kdysi stával hrad Skuhrov.
Skuhrov
Vrchmezí
Orlické hory se staly oblíbeným cílem milovníků zimních sportů už na přelomu 19. a 20. století. V roce 1897 se v Sedloňově dokonce konal jeden z prvních závodů v lyžování v celé monarchií. Zorganizoval ho pro své zaměstnance správce opočenského panství a knížecí nadlesní Max Rotter von Uiblagger. Dnes na zdejších svazích najdete stovky sjezdovek a oblast je taky prošpikovaná bílou stopou. My společně vyrazíme z jednoho z nejoblíbenějších středisek Deštného po hřebenech hor směrem na jeden z nejvyšších vrcholů Vrchmezí.
Vrchmezí
Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel
Horská obec Deštné v Orlických horách vznikla v hlubokých lesích v údolí říčky Bělá a Deštenského potoka někdy v druhé polovině 14. století. Původní horalové tu těžili dřevo. Po husitských válkách vesnice částečně zanikla a opět byla osídlená Trčky z Lípy, kteří v kraji zakládali sklářské hutě. Na počátku 20. věku se staly Orlické hory oblíbeným cílem výletů milovníků přírody. A Deštné je dodnes jedním z nejnavštěvovanějších zimních i letních turistických středisek a ideálním výchozím bodem na hřebenové túry. Místní historii mapuje Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, které přibližuje běžný život horalů a nezbytné vybavení každé chalupy. Své místo v něm má i expozice věnovaná sklářství.
Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel
Zemská brána
Zemská brána v Orlických horách je obdivuhodným dílem přírody. Řeka Divoká Orlice, která pramení v rašeliništích u našich severních sousedů, tady opouští pohraniční úsek a vtéká do Čech. Nad ní se tyčí skály, které opravdu působí jako vstupní portál do naší země. Turisty tato místa lákají už od počátku minulého století. I proto, že na obou březích tu najdou řadu památek. Na výlet k nim vyrazíme z Klášterce nad Orlicí od jednoho z nejstarších kostelů v Čechách, který je dodnes obestřen nejednou záhadou. Cestou si připomeneme mimo jiné vyhlášeného zbojníka Ledříčka a projdeme se po lávce, která dostala jméno podle pašeráků, kteří po ní kdysi přecházeli.
Zemská brána
Lyže jasanky
První pár lyží k nám dorazil 5. ledna 1887 z Norska. O pět let později se díky hraběti Janu Harrachovi dřevěná prkýnka dostala i do Krkonoš. Brzy se v horách rozšířila a stala se běžným dopravním prostředkem pro dělníky i pro děti. A tak se řada truhlářů a stolařů pustila taky do jejich výroby. Dnes už sice jezdíme na lyžích podstatně modernějších, přesto se i v současnosti najde dost nadšenců, kteří rádi brázdí svahy na starých dobrých jasankách. A proto Zdeněk Fryml z Dobrého v Orlických horách oprášil takřka zapomenuté postupy a začal je dělat. Prozradí nám, jak vznikají a co je na nich tím nejdůležitějším. A taky to, kam na nich společně se svým parťákem vyráží.