Královničky a otvírání studánek
Obsah dílu
Průvody mladých dívek, králek neboli královniček, patřily ke starobylým letnicovým obyčejům, hrám a slavnostem, jejichž kořeny sahají až do dob pohanských.
Přehled dílů
Silvestr a Nový rok
Datum, na které Nový rok připadal, se v minulosti mnohokrát změnilo. Až se zavedením juliánského kalendáře jsou poprvé doloženy bujaré lednové oslavy.
Boží hod a svatý Štěpán
Zatímco na oslavu Božího hodu se u nás tradičně scházejí lidé spíš v užším rodinném kruhu, svatý Štěpán probíhal i v minulosti ve znamení rozsáhlejších oslav a veselí.
Štědrý den
Období těsně po nejdelší noci v roce slavili lidé ještě v předkřesťanských dobách. Křesťané původní tradice nahradili oslavou narození spasitele Ježíše Krista.
Mikuláš
Pro děti u nás je 5. prosinec dnem příchodu vlídného bělovousého starce, který je coby předvoj Ježíška odměňuje za to, že byly celý rok hodné.
1. máj
První květnový den je tradičně chápán jako svátek lásky a lidových oslav jara a plodnosti. Temné síly poslední dubnové noci byly zapuzeny a vše bylo očištěno.
Boží hod velikonoční
Velikonoční neděle, v křesťanské tradici největší slavnost církevního roku. Jde o pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu.
Tři králové
Připomínka legendy o mudrcích z východu, kteří se přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíšovi, ukončuje vánoční svátky.
Svatá Barbora a svatá Lucie
Doslova hororové příběhy křesťanských mučednic si připomínáme v prosinci. Svatá Barbora je označována za patronku týraných a opuštěných dětí, Lucie je zase patronkou slepých.
Advent
Čtyři týdny před Štědrým dnem začíná advent, pro křesťany období půstu, zklidnění a příprav na oslavy Narození Páně.
Svatováclavská pouť
Před více jak tisíci lety byl ve Staré Boleslavi zavražděn kníže Václav. Stal se jedním z nevýznamnějších světců a patronů naší země a den jeho skonu dokonce i státním svátkem.