Ostrovy svobody za oponou
Obsah dílu
Díky několika osobnostem, které po roce 1977 komunisté donutili emigrovat, vznikly za ostnatými dráty oázy určené k setkávání svobodomyslných lidí
Přehled dílů
Umění bez galerií
Mnoho výtvarníků nemohlo především v 50. letech a v časech komunistické normalizace vystavovat. Přesto tvořili a v prostředí undergroundových komunit pořádali své výstavy.
Šmidrové v Křížovnické škole
Hned po nástupu komunistů k moci se v podzemí nedobrovolně ocitali umělci, kteří původně s režimem vůbec bojovat nechtěli.
Největší Čech je Magor
Ivan Jirous pojmenoval a sám důsledně dodržoval program českého undergroundu, za což platil ponižováním, šikanováním a těžkými žaláři.
Diagnóza PZ
Pavel Zajíček je klíčovou osobností českého undergroundu. Výjimečné jsou jeho výtvarné práce, verše i texty, ale především jeho skupina DG 307.
Na cestě
Osudová cesta undergroundové písničkářky Dáši Vokaté začala v šedesátých letech a trvá vlastně dosud
Bránil se jen kytarou
Písničkář a evangelický farář Svatopluk Karásek byl nepřehlédnutelnou postavou českého undergroundu a jeho písně patří k legendárním skladbám této subkultury
Aktual
Výjimečná postava české kultury Milan Knížák založil v šedesátých letech kapelu, jejíž členové hráli mimo jiné na sirény či motorku.
Pokus o Woodstock
Undergroundový duch opravdu žije, o tom není pochyb. Jedním z důkazů je atmosféra na nejstarším českém Open Air Festivalu v Trutnově.
…ty vole, seš plukovníkem
Rok 1989 přinesl mnoho neuvěřitelných situací. Jednou z největších absurdit bylo, když máničky a osobnosti undergroundu začali nastupovat k policii a vyhazovat lidi, kteří je ještě nedávno šikanovali.
No future
Punk, který se u nás objevil zhruba v 80. letech a který se stal součástí undergroundové komunity, znamenal opravdový návrat k rockové bezprostřednosti.