Nedej se!
Přehled dílů
Whistlebloweři nejsou udavači
Občanské noviny
V zaměstnání se kdokoliv může stát svědkem protiprávního jednání. Whistlebloweři jsou lidé, kteří se rozhodli nemlčet a na problém na svém pracovišti formálně upozornit. I přes to, že pomáhají odhalit závažné nedostatky v soukromé i státní sféře, je na ně občas nahlíženo jako na práskače a udavače. Jít s kůží na trh není jednoduché. A právě proto se jim snaží nevládní organizace pomoci.
Posudkáři vlivů
Nedej se!
S problematikou nekvalitně vypracovaných biologických výzkumů a hodnocení vlivů záměrů na životní prostředí se potýkáme napříč celou republikou. Mohlo by se jednat o systémový problém?
Utopená Gigafactory?
Nedej se!
Poté, co se rozplynul sen o projektu gigafactory v Líních u Plzně, přichází stát s novým záměrem. V nivě řeky Olše u Dolní Lutyně mají být vyčleněny stovky hektarů polí pro nového strategického investora. Průmyslový park by zde měl vyrůst i přes to, že v Moravskoslezském kraji najdeme nejvíce brownfieldů v republice. Když jsme lokalitu navštívili s kamerou v polovině září 2024, kdy kulminovaly vodní toky, pole určená pro výstavbu byla pod vodou.
Klima jízda
Občanské noviny
Hnutí Limity jsme my dlouhodobě usiluje o konec doby uhelné. Zabývá se ale také otázkou, co nastane po ní. Třicet účastníků Klima jízdy se vydalo na 250 kilometrovou trasu na kole po Moravskoslezském kraji, aby sbírali informace a propojovali občany, kterých se změny dotknou nejvíce.
Další těžba v Krušných horách?
Nedej se!
Soukromý investor plánuje těžit živec nedaleko obce Potůčky v Krušných horách. Část území, které by záměr ovlivnil, je ale již dnes zapsáno jako hornický region na seznam světového dědictví UNESCO a v oblasti by měla být vyhlášena i chráněná krajinná oblast. Zachováme přírodní dědictví pro budoucí generace, nebo se vrátíme k těžbě v srdci Krušných hor?
Poklad na Mladeckém jezeře
Nedej se!
Již brzy nebude možné ukládat na skládky recyklované stavební odpady. Zasypat jimi lomy a pískovny ale odpadová vyhláška za určitých podmínek umožňuje. Podobné lokality jsou z přírodovědného pohledu velmi cenné. Kromě jejich zničení s sebou takové záměry přináší i mnoho dalších rizik, jako například v případě zatopeného lomu Mladecko na Opavsku.
Dobrovolnictvím k porozumění
Občanské noviny
Dobrovolníci pomáhají zlepšovat svět okolo sebe. Ve sdružení dobrovolných aktivit Inex věří, že spolupráce na lokální i globální úrovni je cestou ke vzájemnému porozumění. Může být ale také základem k aktivnímu zapojení do společnosti a získávání důležitých zkušeností pro osobní, občanský i profesní život.
Toxické odpady na břehu Labe
Nedej se!
Staré ekologické zátěže jsou rizikem jak pro přírodu, tak pro zdraví občanů. V případě zátěží, které vznikly činností bývalých státních podniků, se Česko prostřednictvím ekologických smluv zavázalo, že uhradí náklady na jejich odstranění do předem stanovené výše. I přes to se je často vyřešit nedaří. Platí to i pro jednu z největších zátěží v areálu chemičky Synthesia Pardubice v bezprostřední blízkosti Labe. V jejím případě navíc hrozí, že se staré ekologické problémy stanou aktuálními.
Ochránce zarůstajících rájů
Občanské noviny
Pavel Brodecký se rozhodl opustit práci v IT a marketingu a již osm let se stará o přírodu na Kolínsku. Dnes pečuje o dvacet lokalit a spolupracuje s několika ochranářskými spolky.
Obchodní centrum nadohled
Nedej se!
Volná, nezastavěná krajina v Česku ubývá a výjimkou není ani Kamenický Šenov v CHKO České středohoří. Debaty o budoucím rozvoji obce znovu rozproudil plán soukromého investora vystavět obchodní centrum na zelené louce, jen 300 metrů od národní přírodní památky Panská skála.