
Nedej se!
Přehled dílů
Pestré toky
Nedej se!
Při silných deštích jednotná kanalizace často nestíhá a nevyčištěné splašky z ní pak mohou odlehčovacími komorami odtékat přímo do přilehlých vodních toků. Ve Volarech na Šumavě se na tento problém zaměřil ojedinělý monitoring.
Zelený kruh se točí dál
Občanské noviny
Nezávislá asociace Zelený kruh sdružuje 95 nevládních organizací, které spojuje zájem o ochranu přírody a občanských práv. Dlouhodobě se věnuje systematickému monitoringu legislativních procesů a nabízí odbornou podporu při advokační činnosti. Nedávno oslavila 35 let své existence.
Lesy, zvěř a myslivost
Nedej se!
Vláda slíbila změnu mysliveckého hospodaření a lepší ochranu krajiny před přemnoženou zvěří. Tato člověkem způsobená nerovnováha ohrožuje i obnovu lesů. Novela zákona však naráží na odpor části myslivecké veřejnosti. Jaké změny by mohla přinést? A stihne je vláda prosadit před koncem volebního období?
Naděje pro Moravskou Amazonii
Nedej se!
Už v polovině 20. století přírodovědci a lesníci navrhovali celoplošně chránit území nad soutokem Dyje a Moravy. Šance se naskytla v roce 1973 při vyhlášení CHKO Pálava, ale kvůli blízkosti kapitalistického Rakouska byl návrh smeten. Příroda čekala na ochranu dalších 50 let. Budoucí nová CHKO Soutok zahrnuje lužní lesy od Lednicko-valtického areálu po Mikulčický luh. Ochrání unikátní krajinu? Ne všichni místní se záměrem souhlasí.
Potoky vonící domovem
Občanské noviny
Spolek Přátel vod pětilisté růže obnovuje populace proudomilných ryb a pomáhá navrátit vodní toky blíže k přirozenému stavu.
Emise bez limitů
Nedej se!
Znečištěné ovzduší je největším environmentálním zdravotním rizikem v Evropě. I proto se emisní a imisní limity v EU zpřísňují. Jenže v Česku se řádně nekontroluje, zato se hodně podvádí. Například v mnoha průmyslových lokalitách dochází k překračování ročního imisního limitu pro karcinogenní benzoapyren a až 75 % vytipovaných aut nesplňuje emisní normy. Před rokem příslušná ministerstva slíbila změnu, prý k lepšímu.
Klimatická jízda
Nedej se!
Cílem Pařížské dohody o klimatu je omezit globální oteplování tak, aby nepřesáhlo dva stupně celsia oproti předindustriálnímu průměru. Minimální rámec nezbytných opatření členským státům EU vymezuje Zelená dohoda pro Evropu, neboli Green Deal. V Česku se však stala politickým strašákem. Někteří občané vnímají zodpovědné úřady jako nečinné a po vzoru západních zemí se pokusili docílit nápravy soudní cestou.
Velký a Malý strážce
Občanské noviny
Ačkoli jsou v Česku dobrovolní strážci přírody pro její ochranu nenahraditelní, veřejnost často neví, v čem jejich práce spočívá. I proto se Ondřej Vítek rozhodl založit popularizační projekt Malý Strážce.
(Ne)spoutané řeky
Nedej se!
Povodí Odry po loňských povodních provádí na různých tocích ve své správě úpravy, které mají zvýšit protipovodňovou ochranu. Některá opatření však mohou lokality poškodit či ochranu zkomplikovat. Řeky nám při tom na mnoha místech ukázaly, že se lidským plánováním spoutat nenechají a z uměle narovnaných toků se na různých lokalitách přiblížily přírodě blízkému stavu. Budeme jim naslouchat?
Zemědělství na rozcestí
Nedej se!
České zemědělské krajině se stále nedaří vymanit z dědictví kolektivizace. Po sametové revoluci se nám nepodařilo navrátit k principu hospodaření rodinných farem a naší krajinu stále poškozují odvodňovací projekty, jež nezapadají do reality krajiny, která se musí vypořádat s postupující klimatickou změnou. Co je třeba udělat pro to, aby se naše krajina začala uzdravovat?