27 minut

1. dubna 2012

Obsah dílu

ProTibet — Školka na principu Montessori — Šivovo kolo života

Části dílu

00:37
ProTibet
    03:56
    Školka na principu Montessori
      V Ústeckém kraji žije na 10 tisíc rusky mluvících cizinců. Patří k nim i zakladatelky školky v Teplicích, která pracuje na principu Montessori – Elena Gabinskaya a Irina Gorgol. Elena pochází z Petrohradu a je absolventkou Sankt-Peterburgské ekonomické univerzity. Přesto s manželem snili o životě v malém městě v zahraničí, a když je přátelé pozvali do návštěvě Teplic, neváhali. Město i okolní příroda je okouzlila. Navíc v Rusku neměli možnost koupit si nemovitost nebo začít podnikat, zatímco v Teplicích to reálné bylo a tak se rozhodli, že se sem přestěhují.
      Elena se už v Petrohradě zabývala pedagogikou Montessori, v Česku v tom chtěla pokračovat a rozhodla se otevřít mateřskou školku s takovým zaměřením přímo v Teplicích. Protože neuměla česky, hledala partnera. A když se i to nepovedlo, vrhla se do uskutečnění svého snu. Ani ne před rokem potkala Irinu Gorgol, zkušenou psycholožku a terapeutku, která také snila o otevření školky. Rozhodly se spojit svoje síly a brzy se ukázalo, že to byl dobrý nápad – školka funguje dobře, zájem je velký a tak obě dámy už mají další společné plány.
      12:30
      Židovský svátek
        13:25
        Šivovo kolo života
          Režisér Radim Špaček se netají svou láskou k Indii a Bollywoodu. Nepřekvapí proto, že pod jeho režijním vedením vzniklo tanečně-audiovizuální představení inspirované indickou kulturou a tancem (bollywood, bhangra, bharatanátyam, kathak).
          Poetický příběh dvou sester Rásy a Maji (dobra a zla), které prochází koloběhem života – zrozením, láskou, tradicí, motlitbou a smrtí, je inspirovaný symbolikou indické mytologie, zabývající se elementárními pohnutkami a otázkami lidské existence, které přesahují hranice států i kultur. Stejně jako prolínání původní symboliky s globálními myšlenkami a pohnutkami je postaven i soubor, tvořený lidmi z mnoha kultur a zázemí. Účinkující (Indie, ČR-Nepál, ČR–Švýcarsko, Portugalsko–Kapverdy apod.) předvádí 19 choreografií domácích i zahraničních choreografů. Na vzniku představení všichni pracovali celé dva roky.
          24:54
          Kulturní nabídky a přísloví
            Přehrát celé video
            Stopáž27 minut
            Další díl
            14. dubna 2012

            Napište nám