Nemáme práva k poskytování obsahu online
Křesťanský magazín

13. září 2015

Obsah dílu

Bible včera, dnes a zítra — Svatovavřinecká pouť v Nové Hradečné — Kostel sv. Josefa na Mlaskavce — Probační dům Nová šance — Konzervatoř Evangelické akademie

Části dílu

01:28
Bible včera, dnes a zítra
Bible včera, dnes a zítra
    Unikátní putovní výstava přiblížila bibli lidem a vyzdvihla její poselství pro současnou společnost. Ostravská expozice byla svým rozsahem a zaměřením bezkonkurenčně největší, jaká byla doposud v České republice a na Slovensku uspořádána. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si více než pět set různých biblí v desítkách jazyků. Kromě dvou nejstarších biblí z roku 1549 a 1556 byly k vidění žalmy z roku 1540, nejrůznější kancionály, zpěvníky, modlitební knížky, obrázkové bible, mapy atp. Mezi nejexotičtější exponáty patřily například bible a kancionál v řeči černošského kmene Zulu, bible v esperantu nebo ve vietnamštině, hebrejská a řecká bible či ruční přepis evangelia podle Marka vytvořený politickým vězněm v roce 1958 na cigaretový papírek.
    06:05
    Svatovavřinecká pouť v Nové Hradečné
    Svatovavřinecká pouť v Nové Hradečné
      Začátkem srpna proběhla v Nové Hradečné pouť ke cti sv. Vavřince. Zároveň zde byly požehnány obnovené varhany a uskutečnil se inaugurační varhanní koncert. Přípravy na generální rekonstrukci varhan započaly již v roce 2011, samotné práce začaly o rok později a skončily až letos. Na opravě varhan pracovala varhanářská dílna Dalibora Michka spolu s restaurátorem Janem Machem. Varhany požehnal kyjovský děkan P. Vladimír Mrázek. Koncert byl zamýšlen jako poděkování za finanční pomoc při restaurování varhan. Po jeho skončení bylo slavnostně otevřeno farní „minimuzeum“ a na kůru si pak mohli návštěvníci vyslechnout komentovanou prohlídku s varhanářem a restaurátorem.
      11:21
      Kostel sv. Josefa na Mlaskavce
      Kostel sv. Josefa na Mlaskavce
        Dřevěný kostel svatého Josefa stojí na okraji Istebné. Původně byl postaven v Javorzynce na Trzycatku, kde dlouhá léta plnil funkci farního kostela. Jeho podoba vznikla podle projektu inženýra Wróblewského v letech 1947 až 1948 jako poděkování občanů za šťastné přečkání války. Kostelík byl postaven na místě původního kostela z roku 1866 zasvěceného P. Marii Frýdecké. Zajímavostí je, že kopii sošky Panny Marie Frýdecké přinesli z Frýdku zdejší poutníci. Když byla v roce 1997 v Trzycatku postavena nová svatyně, původní dřevěný kostel byl rozebrán a přemístěn do Mlaskawky. Zde byl nově zasvěcen sv. Josefovi a je filiálním kostelem fary v Istebné-Stécowce.
        16:57
        Probační dům Nová šance
        Probační dům Nová šance
          Pro lidi odsouzené k nepodmíněnému trestu odnětí svobody není snadné zařadit se po jeho vykonání do společnosti či na trh práce. Z tohoto důvodu vznikl v ostravském Koblově pilotní projekt probačního domu. Bývalý azylový dům Nová šance, který má v tomto směru dlouholeté zkušenosti, se zčásti přeměnil na dům probační. V něm získají vězni prostřednictvím výchovného působení teoretické i praktické znalosti a zkušenosti pro návrat do běžného života. Pozvání ředitele střediska Petra Nováka přijal biskup ostravsko-opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz. Jeho návštěva se uskutečnila u příležitosti zahájení projektu a biskup při ní vysvětil dům, ve kterém se budou lidé snažit o nový začátek.
          20:21
          Soutěž
          Soutěž
            21:25
            Konzervatoř Evangelické akademie
            Konzervatoř Evangelické akademie
              Hudebním svátkem začal nový školní rok na olomoucké Konzervatoři Evangelické akademie, která byla před čtvrtstoletím založena z iniciativy hymnologického poradního sboru Českobratrské církve evangelické. Tento poradní sbor tvořil již v době totality pevný pracovní tým a pod vedením manželů Horkých, pozdějších zakladatelů školy, se soustředil na obnovu vzácné tradice církevní hudby studiem starých husitských a bratrských kancionálů i písňové tvorby široké zahraniční ekumeny. Právě z této iniciativy se v době sametové revoluce zrodila myšlenka založení konzervatoře, která by jako jediná v té době navázala na přerušenou kontinuitu vývoje církevní hudební tradice v naší zemi.
              Přehrát celé video
              Křesťanský magazín - 20. září 2015
              Stopáž27 minut
              Další díl
              20. září 2015

              Přehled dílů

              591 dostupných
              Křesťanský magazín - 30. března
              Stopáž26 minut

              30. března

              Oslavy židovského svátku Purim v Třebíči — Centrum Agáta — Síť Family Pointů — Domov Pomněnka v Novém Městě na Moravě

              Poslední vysílání 30. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 23. března
              Stopáž27 minut

              23. března

              Ostatky sv. Marie Markéty Alacoque — Fotosoutěž Můj svět — Pravoslavný chrám a monastýr ve Vilémově — Hospodin v hospodě — Mezinárodní vězeňské společenství.

              Poslední vysílání 23. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 16. března
              Stopáž27 minut

              16. března

              První lesní církevní mateřská škola — Památková ochrana fary v Sebranicích — Postní betlémy v Ústí nad Orlicí — Kalvárie v Jaroměřicích

              Poslední vysílání 16. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 9. března
              Stopáž27 minut

              9. března

              Začátek postního období nebo svěcení nového královéhradeckého biskupa.

              Poslední vysílání 14. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 2. března
              Stopáž27 minut

              2. března

              Dnes nás čeká reportáž z národního týdne manželství a z návštěvy rektora bohosloveckého semináře v Ugnadě. Dále představíme kontaktní centrum U větrníku, který provozuje jihlavská charita a navštívíme kostel svatého Michaela Archanděla ve Vítochově.

              Poslední vysílání 7. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - Poutní místa Svatého roku 2025
              Stopáž27 minut

              Poutní místa Svatého roku 2025

              Poutní místa Svatého roku 2025. Jan Vávra přibližuje jejich historii i současnost, potkává lidi, kteří jsou s nimi spjati. V úvodním díle navštíví vybraná místa litoměřické diecéze.

              Poslední vysílání 28. 2. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 16. února
              Stopáž27 minut

              16. února

              Jubileum řeholníků, poutníci naděje v Malawi, pravoslavný chrám v Olomouci, kurz ikonopisu, Elim – sbor Církve bratrské v Opavě

              Poslední vysílání 21. 2. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 9. února
              Stopáž27 minut

              9. února

              Týdne modliteb za jednotu křesťanů — Skleněné liturgické předměty pro kostel v Neratově — Kniha „Křížová cesta“ — Organizace Spokojený senior

              Poslední vysílání 14. 2. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 2. února
              Stopáž27 minut

              2. února

              Klášter Cisterciáků v Oseku — Židovský svátek Chanuka — Parlamentní kaplani — Výstava „Příběh českých svitků“

              Poslední vysílání 7. 2. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 26. ledna
              Stopáž27 minut

              26. ledna

              25. Tříkrálová sbírka — Kaple Svatého Jana Nepomuckého v Letohradu — Sochař Pavel Hřebíček — Františkánský klášter ve Voticích

              Poslední vysílání 31. 1. 2025 na ČT2

              Křesťanský magazín na sociálních sítích

              Napište nám