Přehled dílů
Pastvina zájmů
Nedej se!
Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové byla jedním z prvních míst v Česku, kde s ochranou přírody vypomáhali jak koně při pastvě, tak těžká vojenská technika. Celistvost a jedinečnost lokality mohlo v minulosti narušit několik záměrů, kterým se však nakonec povedlo zabránit. Nový projekt intenzivní pastvy koní v ochranném pásmu ale může mít mnohem závažnější dopady, než se může na první pohled zdát.
(Ne)udržitelné letectví
Nedej se!
Opět bylo zahájeno územní řízení k výstavbě nové ranveje na Letišti Václava Havla. Jde o zásadní stavbu, která svou hlukovou zátěží a negativními dopady na kvalitu ovzduší ovlivní život obyvatel metropolitního regionu. Plán pochází už ze 60. let 20. století, tedy z doby, kdy Česko ještě nebylo plně vázáno mezinárodními závazky v oblasti změny klimatu. Nastal dnes vhodný čas na realizaci takového záměru?
Šikana žalobou
Nedej se!
Při nedávných oslavách sametové revoluce lidé symbolicky vyjadřovali, že jim na ochraně lidských práv a občanských svobod záleží. Tyto principy má pomoci ochránit nová evropská směrnice proti tzv. šikanózním žalobám (SLAPP), jejichž cílem často bývá umlčení věcné kritiky. Klíčové však bude, jak se směrnici podaří implementovat do českého právního systému.
Rezervace v obklíčení
Nedej se!
Přírodní rezervace Vrbenské rybníky u Českých Budějovic čelí tlaku nové výstavby, a to rovnou ze dvou stran. Záměr prvního investora počítá s rozšířením stávajících budějovických sídlišť. Druhý investor plánuje výstavbu obytného satelitu na opačné straně rezervace, která dosud sousedila s volnou krajinou. Kam až má sahat urbanizace?
Kaolin z moci úřední
Nedej se!
Vracíme se k tématu kaolinových lomů v Karlovarském kraji, které ovlivňují krajinu i životy obyvatel v blízkých obcích. Ať už jde o oznámení záměru, posuzování vlivů na životní prostředí, nebo sanaci a rekultivaci, místní občané se snaží do procesů zapojit. Narážejí však na nečinnost příslušných úřadů.
Němý boj pod hladinou
Nedej se!
Uživatel každého rybářského revíru má povinnost vrátit do vody určitý počet ryb dle takzvaného zarybňovacího plánu. Někteří vědci i rybářské spolky ale upozorňují na to, že v nich často figurují komerční nebo nepůvodní druhy, které konkurují těm domácím. Jsou zarybňovací plány skutečně efektivním nástrojem pro zachování populací v našich řekách?
Větrníky versus krajina
Nedej se!
Česká vláda urychluje výstavbu větrných elektráren – do roku 2030 by jich mělo díky dotacím vyrůst až 500, v dalších letech dalších tisíc. Někde lidé souhlasí, ale v řadě lokalit větrné elektrárny odmítají. Například na Vysočině některé obce vyhlašují referenda. Ve hře je střet několika zájmů: získávání obnovitelné energie z větru, zachování krajinného rázu, ale i zisky investorů.
Ministrův obětní beránek
Nedej se!
Stoletá povodeň na Jesenicku v roce 1997 zaplavila Krnov a okolí. Po 27 letech zde voda udeřila znovu. Den po kulminaci obvinil ministr zemědělství z dramatických dopadů povodně občanská sdružení. Nevládní organizace, Hnutí DUHA a Děti země, prý svými odvoláními blokovaly výstavbu přehrady Nové Heřminovy, která by bývala katastrofě zabránila. Oba spolky se ale do územního řízení k přehradě přihlásily teprve loni. Neleží důvod, proč přehrada nestojí, někde jinde?
Domy místo orchidejí
Nedej se!
Králický Sněžník mezi Jeseníky a Orlickými horami láká stále více návštěvníků, což přináší i zásahy do krajiny. Nové stavby vznikají i na louce nad Stříbrnicemi, která je domovem vzácných a chráněných druhů rostlin.
Trasa sliby dlážděná
Nedej se!
Středočeský úsek dálnice D3 z Prahy na jih je plánován přes komplikované území Dolního Posázaví. Odborné posudky opakovaně nedoporučily vést trasu dálnice právě tudy. Území kolem Jílového je poddolované, hrozí sesuvy půdy a ztráta vody. I přes to zde příprava stavby pokračuje. Dotčené obce i obyvatelé si stěžují, že schvalovací proces je netransparentní a sliby úřadů nebyly dodrženy.