Muži od Dunkerque
Vzpomínání pamětníků, proložené vzácnými, archivními materiály, na operaci z II. světové války u Dunkerque v roce 1944, kde bojovala československá obrněná brigáda.
Byla to méně známá epizoda – od října 1944 do května 1945 obléhala námořní pevnost Dunkerque, kterou bránilo 12 000 německých vojáků, Československá samostatná obrněná brigáda. Byli to muži, jejichž snem bylo osvobodit Prahu. 8. října 1944 převzala brigáda obléhání tzv. dunkerqueské kapsy. Úkol zněl: Ve spolupráci s ostatními spojeneckými jednotkami uzavřít nepřítele v dosavadním postavení a donutit ho ke kapitulaci. 28. říjen 1944 oslavila brigáda útokem na předsunuté pozice nepřítele. Útok byl pro Němce naprostým překvapením. Ztráty však byly na obou stranách.
Nakonec se do Prahy přece jen dostali. Ale ne všichni a ne včas. 30. května 1945 defilují vybraní muži před prezidentem republiky, spojeneckými generály a nadšenými Pražany. To bylo jediné ocenění, které se těmto hrdinům v jejich zemi dostalo. Po roce 1948 se s nimi komunistická vláda vypořádala po svém. Za odhodlání položit život za vlast byli tito stateční muži odsouzeni do vězení. Ale ještě předtím označil generál de Gaulle československou obrněnou brigádu za své nejlepší vojáky.
Na počátku roku 2006 stále ještě u nás žily přes dvě stovky těchto "mužů od Dunkerque". Jedním z pamětníků na Dunkerque byl i generál Antonín Špaček, předseda Československé obce legionářské. Bohužel 3. dubna 2006 ve věku nedožitých devadesátých narozenin zemřel.