Elektronické cigarety pod lupou amerických vědců: škodí, nebo prospívají?

Mladí lidé přestávají kouřit klasické cigarety, ale o to raději mají cigarety elektronické. Problém je, že se neví, jaký je jejich dlouhodobý vliv na lidské zdraví.

V úterý byla v USA zveřejněna zpráva, která popsala, jaká jsou rizika elektronických cigaret a takzvaného vapování. Experti se shodli, že tato činnost může být návyková, přestože vznik dlouhodobé závislosti studiemi prokázán zatím nebyl. Dospívající, kteří tyto přístroje používají, stojí podle vědců navíc před větším rizikem, že přejdou ke kouření klasických cigaret.

O možném riziku, které je s elektronickými cigaretami spojené, se mluví už delší dobu, tyto přístroje však zatím existují tak krátkou dobu, že doposud vzniklo jen málo prací, které by se tomuto fenoménu podrobně věnovaly. O to důležitější je nová zpráva, kterou vytvořila National Academies of Sciences, Engineering and Medicine – jde o nejrozsáhlejší analýzu výzkumu, který se vapování týká.

Zpráva uvádí, že tato zařízení jsou bezpečnější než klasické kuřácké produkty a také, že pomáhají s odvykáním kouření. Opírá se přitom o důkazy, že přechod od cigaret k elektronickým cigaretám může snížit vystavení kuřáka rizikovým látkám, jako je třeba dehet a další karcinogeny.

Zatím však vědci neříkají, že jsou elektronické cigarety bezpečné: chybí k tomu zejména výsledky vědeckých studií, které by zkoumaly, zda dlouhodobým používáním nevzniká závislost a také jaký je dlouhodobý dopad na lidské srdce, plíce a reprodukční orgány.

Odvrácená stránka vapování

Vědecký panel současně popsal některá z rizik, která jsou díky řadě studií jistá. Tím největším je, že vapování může mladé lidi přivést ke kouření klasických cigaret, které jsou mnohem nezdravější než e-cigarety. Vědci zatím ale nebyli schopní potvrdit, zda je nějaká souvislost mezi vapováním a vznikem následné závislosti na nikotin v cigaretách  u teenagerů– je tedy možné, že teenageři s klasickými cigaretami jen experimentují. Obecně ale platí, že na samotné vapování lze vybudovat závislost.

Pro dospívající jsou dnes elektronické cigarety nesmírně populární. Sledují na webu spousty videí, kde s nimi youtubeři předvádějí nejrůznější zábavné kousky. Vliv těchto „influencerů“ na mladé je podle řady studií velmi výrazný, dá se srovnat s kouřícími kovboji ve starých reklamách na cigarety.

Elektronické cigarety se navíc prodávají s nejrůznějšími vůněmi a příchutěmi, což je pro mladé kuřáky velmi atraktivní a může je to ke kouření přitáhnout lépe a rychleji než poněkud specifická chuť klasického tabáku.

„Co se týká otázek na dopad e-cigaret na lidské zdraví, je jich stále ještě mnoho nezodpovězených,“ uvedl David Eaton, který výzkum vedl. „Elektronické cigarety se nedají snadno zaškatulkovat jako pozitivní nebo škodlivé.“

Právě proto, že zatím nemáme jistotu, co s lidmi dělá dlouhodobé vapování, doporučila zpráva, aby vědci tomuto tématu věnovali i nadále – důležitý by měl být zejména výzkum důsledků na těhotenství.

Kouření už mladé nebaví

V posledních desetiletích došlo mezi lidmi k výraznému poklesu množství kuřáků. Podle posledního velkého výzkumu kouřilo roku 2015 asi 37 milionů Američanů – což je 15 procent dospělých. Ještě roku 2001 to přitom bylo 21 procent a v šedesátých letech dvacátého století dokonce 42 procent dospělé populace USA. Tento pokles je výrazný také u mladých dospělých: tam se jedná o pokles ze 34 procent na 22 procent.

Elektronické cigarety jsou pro velké firmy jednou z cest, jak se s tímto obrovským úbytkem zákazníků vypořádat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 8 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 8 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 8 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 11 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
včera v 17:44

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
včera v 14:56

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55
Načítání...