Oprava jeřábu ve vesmíru: astronauti byli šest hodin ve volném vesmíru

Astronauti Randolph Bresnik a Mark Vande Hei podnikli druhou ze tří pracovních směn vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) naplánovaných na říjen americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír.

V úterý 10. října vystoupila část posádky Mezinárodní vesmírné stanice na vesmírnou procházku. Přenos začal ve 12:30, mohli jste ho sledovat živě na webu České televize:  

Šlo o druhou ze tří naplánovaných „vesmírných procházek“, které se mají uskutečnit v průběhu letošního října. Účel všech je stejný: obhlídka a údržba stanice. „Všechny tři výstupy (EVA, ExtraVehicular Activity) jsou zaměřeny na údržbu MSS (Mobile Servicing System), a hlavně a konkrétně na náhradu zachycovacího mechanismu na robotické kanadské paži/rameni Canadarm2. Všechny nynější tři výstupy z přechodové komory by měly začínat kolem 14:05 středoevropského letního času a pokud se nic nezmění (práce by trvaly déle než se v harmonogramu předpokládá), tak by každý měl trvat 6,5 hodiny,“ popsal smysl výstupu astronom Pavel Toufar.

Astronautům se při prvním výstupu v pátek 5. října výměna podařila poměrně rychle a první testy provedené z pozemního střediska naznačují, že operace byla úspěšná. Bresnik a Vande Hei tak měli dostatek času i na splnění dalších úkolů, včetně přípravy na práci naplánovanou na dva následující výstupy vně stanice.

Dnešní úkoly byly: 

  • Promazání centrálního kulového kloubu nového LEE-A před uvedením zařízení do další činnosti.
  • Otočení náhradního zařízení Pump Flow Control Subassembly na modulu Destiny tak, aby mohl být při příštím pracovním výstupu odvzdušněn.
  • Výměna několika vnějších kamer na kamerovém bodu č. 9 ve spodní části příhradové konstrukce.
  • Výměna čočky na kameře na mobilním transportéru.
  • Odstranění 2 zábradlí na modulu Tranquility.

Důležité rameno

Kanadské rameno Canadarm2 je velmi důležitým nástrojem pro práci na Mezinárodní vesmírné stanici. S jeho pomocí jsou například zachycovány a připojovány nákladní lodě dopravující na ISS nezbytné zásoby a různý materiál. Stejně tak je využíváno při odpojení a odletu těchto vesmírných kamionů. Rameno dlouhé 18 metrů též usnadňuje pohyb astronautů a přenášení materiálu vně stanice.

Rameno po 16 letech služby už jeví známky únavy a NASA se chce ujistit, že bude v perfektním stavu, až příští měsíc ke stanici dorazí další americká zásobovací loď patřící soukromé společnosti ATK Orbital. Bresnik a Vande Hei minule měli za úkol vyměnit jeden ze dvou koncových efektorů ramena, jež slouží k uchopení objektu. Vyměňovaný efektor v srpnu vypověděl službu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

USA čekají silnou sezonu hurikánů, zatímco klíčové agentury čelí škrtům a útokům

Americká federální agentura zveřejnila oficiální předpověď letošní hurikánové sezony. Ta může být ničivější, než je průměr. Spojené státy budou bouřlivé období zvládat v době, kdy organizace, které mají hurikány řešit, čelí propouštění a nejistotě.
před 15 hhodinami

AI mění způsob výuky už i na základkách. Někde ruší domácí úkoly

Slohové práce, prezentace, referáty, čtenářské deníky i slovní úlohy. Už na základních školách často dělá za děti domácí úkoly umělá inteligence (AI). Vyplývá to z odpovědí ředitelů vybraných základních škol, přiznání rodičů i výpovědí oslovených odborníků na vzdělávání. Podle podzimního výzkumu Univerzity Palackého (UPOL) využilo ke generování celého domácího úkolu umělou inteligenci osmadvacet procent žáků do čtrnácti let věku.
před 17 hhodinami

Obézní děti se vyhýbají pohledu na nezdravé jídlo, ukazuje brněnská studie

Děti s obezitou se podle studie odborníků z Mendelovy a Masarykovy univerzity záměrně vyhýbají pohledu na nezdravé potraviny. Naopak déle se dívají na jejich zdravější alternativy. Zdravější potraviny by tak ve školách či domácnostech měly být umístěny na viditelných a snadno dostupných místech, naznačuje studie.
23. 5. 2025

Archeologové našli na Českolipsku novověkou vlčí jámu. Včetně kůlu

Past na vlka objevili archeologové při stavbě obchvatu Svoru na Českolipsku. Takzvaná vlčí jáma připomíná 2,4 metru hlubokou studnu, uprostřed je ale zaražený zhruba metr dlouhý zahrocený dřevěný kůl, který měl zvíře usmrtit. Archeologové past datovali do 18. století.
23. 5. 2025

Téměř polovina mladých Britů tvrdí, že by raději vyrůstala bez internetu

Sociální média dnes používá většina mladých, ale nečekaně velká část z nich to pokládá za problém a myslí si, že kdyby internet vůbec neexistoval, byl by pro ně svět lepším místem pro život.
23. 5. 2025

Čína se chlubí mateřskou lodí pro drony, analytik doporučuje skepsi

Čínská armáda oznámila, že už na konci června by měl poprvé reálně vzlétnout bezpilotní letoun Ťiou Tchien (Devět nebes). Stroj je výjimečný tím, že funguje jako jakási letadlová nebo mateřská loď pro drony: na místo má dopravit až stovku bezpilotních dronů, které budou v cíli plnit nejrůznější úkoly.
22. 5. 2025

Pijí i hulí víc, v duševní pohodě zaostávají, ukázalo srovnání českých mladých s Evropou

Šestnáctiletí v Česku mají ve srovnání s Evropou nejvíce zkušeností s užíváním konopí, na druhém místě jsou pak v užívání návykových látek obecně, na třetím místě v užívání alkoholu. Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová volá po prevenci v řadách rodičů. „Ti formují postoje dospívajících,“ zdůrazňuje.
22. 5. 2025

Zvyšování hladiny oceánů povede ke katastrofální migraci, varuje studie

Když se Země oteplí o 1,5 stupně Celsia, povede to k nekontrolovatelnému zvyšování hladiny oceánů, což způsobí „katastrofální migraci do vnitrozemí“, varují autoři nové studie. Upozorňují ale, že k tomu podle jejich modelů může dojít, i když se podaří udržet teploty pod 1,2 stupně.
22. 5. 2025
Načítání...