Washington provokuje Moskvu. Nové náměstí Borise Němcova leží přímo před ruskou ambasádou

3 minuty
Washington přejmenoval část ulice po zavražděném kritikovi Putina
Zdroj: ČT24

Washington oficiálně přejmenoval část ulice před ruským velvyslanectvím na náměstí Borise Němcova. Jde o první místo na světě pojmenované po zavražděném předákovi ruské opozice a hlasitém kritikovi prezidenta Vladimira Putina. Od Němcovovy násilné smrti uplynuly přesně tři roky.

Němcov byl zastřelen v únoru 2015, když v centru ruské metropole přecházel most přes řeku Moskvu. Za jeho vraždu byl odsouzen Čečenec Zaur Dadajev k dvaceti rokům vězení, čtyři jeho komplicové dostali trest ve výši 11 až 19 let. Památku zavražděného politika uctily o víkendu v ruské metropoli tisíce lidí.

Výraznou tvář ruské opozice nyní připomíná část ulice v americké metropoli. Nové jméno označuje zejména tu část současné Wisconsin Avenue, kde se nachází kousek ruské půdy v USA. Za přejmenování ulice se začátkem prosince ve Washingtonu zasazovala Němcovova dcera Žanna.

Spojené státy tímto způsobem nepřipomínají Moskvě ruské bojovníky za lidská práva poprvé. Už v osmdesátých letech v hlavním městě pojmenovali ulici u rezidence velvyslance po sovětském disidentovi a nositeli Nobelovy cenu míru Andreji Sacharovovi.

Někteří ruští poslanci navrhují odvetu

Ruské velvyslanectví na vynucenou změnu své adresy oficiálně nereagovalo, rozhořčené reakce ovšem dorazily od několika ruských poslanců. Třeba předseda výboru Státní dumy pro sport a mládež Michail Děgtjarev poslal moskevské radnici dopis s návrhem přejmenovat ulici, kde sídlí americké velvyslanectví na Severoamerickou slepou uličku – prý na počest zahraniční politiky USA.

Politolog Ariel Cohen, který byl Němcovovým přítelem, vnímá krok Washingtonu jako jasný vzkaz Kremlu, který podle něj důsledně potírá snahy o demokratizaci země. Němcov prý Cohena při posledním setkání v červenci 2014 varoval, aby se do Ruska nevracel, protože je vedení země nepohodlný. „Jeho mrtvé tělo ležící dvě stě metrů od Kremlu je obrazem toho, co se děje v dnešním Rusku,“ varuje politolog.

Korupce i vojenské angažmá na Ukrajině

Němcov, který v devadesátých letech působil jako ruský vicepremiér, se v novém tisíciletí postavil do čela opozice. Následovala tvrdá kritika prezidenta Putina. Němcov upozorňoval například na účelové předražení olympijských objektů v Soči nebo na zapojení Moskvy do konfliktu na Ukrajině.

Organizoval statisícové demonstrace proti ruskému vedení a stál i za kampaní Putin musí odejít. „Putine odejdi. Ty neznáš svůj národ. A už vůbec nerozumíš, proč jsme sem přišli. Jsme tu kvůli tomu, že jsme si uchovali důstojnost,“ hlásal v prosinci 2011.

Moskva je proto zatím ke změnám názvů zdrženlivá. Němcovovi blízcí spolupracovníci kupříkladu žádají, aby most, kde byl zavražděn, nesl jeho jméno. Volají také po skutečné spravedlnosti – stále se totiž neví, kdo vrahy lídra opozice najal. „Až Putin skončí, teprve potom bude most přejmenován a za mřížemi skončí ti, kteří si vraždu objednali,“ míní ruský opoziční politik Ilja Jašin.

Narodil se 9. října 1959 v Soči v rusko-židovské rodině. Počátkem 80. let
absolvoval radiofyzikální fakultu univerzity v Gorkém (dnes Nižnij Novgorod). Byl otcem čtyř dětí. Zavražděn byl 27. února 2015.

Do veřejného života v někdejším Sovětském svazu se Němcov zapojil po havárii jaderné elektrárny Černobyl na jaře 1986. Byl členem ekologického hnutí Za jadernou bezpečnost v Gorkém (dnes Nižnij Novgorod) a v roce 1990 jej zvolili do parlamentu.

V srpnu 1991 podpořil prezidenta Borise Jelcina, čelícího pokusu o komunistický převrat. Po potlačení puče byl Němcov jmenován zmocněncem prezidenta v oblasti Nižnij Novgorod a následně gubernátorem této oblasti.

Prvním vicepremiérem ruské vlády byl v letech 1997–1998. Od března do listopadu 1997 zastával i post ministra paliv a energetiky. Od dubna 1998 do srpna téhož roku byl řadovým vicepremiérem.

Od liberálně smýšlejícího obdivovatele Margaret Thatcherové se očekávalo, že urychlí tempo hospodářských reforem v Rusku. Zpočátku se o Němcovovi spekulovalo i jako o možném nástupci prezidenta Jelcina. Ekonomická krize v roce 1998 však Němcova stála křeslo ve vládě a zhatila i jeho prezidentské ambice.

Na konci roku 1998 založil liberální politickou stranu Mladé Rusko, která se stala součástí koalice Svaz pravicových sil (SPS). V letech 2000 až 2003 řídil Němcov poslaneckou frakci SPS ve Státní dumě a od května 2001 do ledna 2005 byl předsedou federální politické rady SPS. Jím vedená SPS se ostře vymezovala vůči prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ve volbách v roce 2003 však ztratila zastoupení v parlamentu.

Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal organizovat pouliční protesty proti Putinově režimu, několikrát jej zatkli a uvěznili. Kreml kritizoval za zhoršující se ekonomickou situaci v zemi, za korupci provázející přípravu zimních olympijských her v Soči či za angažmá Ruska v současné krizi na Ukrajině. Pod názvem Putin a válka připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů.

Od září 2013 až do své smrti byl poslancem parlamentu Jaroslavské oblasti.

Němcov v březnu 2014 na demonstraci proti politice Kremlu vůči Ukrajině
Zdroj: ČTK/AP/Alexander Zemljaničenko

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA neodloží zavedení zvýšených cel, říká ministr obchodu Lutnick

Spojené státy neodloží zavedení zvýšených cel, která začnou podle plánů prezidenta Donalda Trumpa platit ve středu 9. dubna, uvedl podle agentury Reuters ministr obchodu Howard Lutnick. Podle něj cla budou platit nejméně dny či týdny. Zvýšená cla se týkají také států Evropské unie (EU) včetně Česka či asijských států. Některé z nich zřejmě odvetná cla nezavedou.
před 22 mminutami

Ve Francii demonstrovali podporovatelé Le Penové i odpůrci krajní pravice

V Paříži proběhly v neděli tři protesty. První svolali příznivci Národního sdružení na protest proti odsouzení Marine Le Penové, další dvě byly namířené právě proti krajní pravici. Policie byla během dne v pohotovosti.
před 48 mminutami

Rusové udeřili na Kyjev i další města, úřady hlásí mrtvé

Rusko v noci zaútočilo na Kyjev, jeden člověk zemřel a další tři jsou zranění, uvádí ukrajinská média. Ve městě byly slyšet výbuchy a zasahovala protivzdušná obrana. Ve třech čtvrtích vypukly požáry v nebytové zástavbě, oznámil starosta metropole Vitalij Klyčko. Celkový rozsah ruského vzdušného úderu zatím není znám. Rusové zaútočili také na jihoukrajinský Cherson, kde úřady hlásí jednoho mrtvého, a Mykolajiv.
06:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Výborný čeká kolony na slovenských hranicích kvůli kontrolám proti šíření slintavky

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) předpokládá, že kvůli kontrolám proti šíření slintavky a kulhavky se budou na slovensko-českých hranicích v nadcházejícím týdnu tvořit kolony. V nedělním pořadu Partie televize CNN Prima News uvedl, že nemoc nebyla v Česku dosud potvrzena, ani se během víkendu neobjevilo žádné podezření. Riziko rozšíření je ale obrovské vzhledem k dynamice, jakou se nákaza šíří na Slovensku a v Maďarsku, podotkl.
14:31Aktualizovánopřed 5 hhodinami

JAR nevydá Krejčíře, dokud si neodpyká trest, píše Odkryto

Jihoafrická republika nevydá uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře do Česka, dokud si odsouzený zločinec neodpyká pětatřicetiletý trest v tamním vězení, informuje web Odkryto. Odvolává se na rozhovor mluvčího jihoafrického ministerstva spravedlnosti s deníkem News24.
před 9 hhodinami

Zbrojní veletrh ve Francii představil inovace inspirované zkušenostmi z bojů

Ve Francii nedaleko Bordeaux se konal neveřejný zbrojní veletrh, kam zamířili především armádní nákupčí. Výrobci předvedli inovace inspirované novými zkušenostmi z bojišť na Ukrajině, Blízkém východě nebo v Africe. Vystavovaly i dvě české firmy – Česká zbrojovka, která na Ukrajině montuje útočné pušky Bren 2, na veletrhu představila jejich novou verzi. Celkem se neveřejného vojenského salónu zúčastnilo tři sta firem ze šedesáti zemí.
před 9 hhodinami

Ukrajina v médiích a charitě už dávno netáhne, myslí si válečný fotograf

Tři roky plnohodnotné ruské invaze na Ukrajině se podepisují nejen na náladě vojáků, ale i české společnosti, míní válečný fotograf na volné noze Stanislav Krupař, který dění v napadené zemi dokumentuje od anexe Krymu v roce 2014. Lidé jsou podle něj z informací o bojích unavení a mají pocit, že je to nezajímá, na což reagují i redakce. „Zní to cynicky, ale Ukrajina v médiích a v charitativních organizacích už dávno netáhne,“ shledal v Interview ČT24.
před 9 hhodinami

Bouře a tornáda v USA si vyžádaly šestnáct mrtvých, extrémní počasí hrozí dál

Na jihu a středozápadě Spojených států zahynulo v důsledku bouří, tornád a bleskových záplav již nejméně šestnáct lidí. Národní meteorologická služba (NSW) varovala před dalšími velkými povodněmi a tornády. Informují o tom agentury.
před 10 hhodinami
Načítání...