Aktér masakru v Ardeatinských jeskyních unikal spravedlnosti půl století

Řím – Na jeho rukou ulpěla krev nevinných, v poválečném zúčtování s aktéry zvěrstev nacistického režimu však Erich Priebke nefiguroval. Jeden ze strůjců masakru 335 civilistů v Ardeatinských jeskyních v březnu 1944 naopak strávil dalších téměř 50 let coby blahobytný hoteliér v Argentině. Spravedlnost ale bývalého kapitána SS nakonec dohnala, v březnu 1998 odsoudil římský odvolací soud Priebkeho na doživotí. Jeden z posledních žijících nacistických zločinců se narodil 29. července 1913 a právě dnes slaví sté narozeniny.

Popravu 335 mužů ve věku od 15 do 74 let v jeskyních na okraji Říma nařídil podplukovník SS Herbert Kappler jako odvetu za atentát italských partyzánů, který připravil o život 33 německých vojáků pochodujících centrem Říma. Kappler rozhodl, že za každého mrtvého Němce zemře deset Italů. Priebke přiznal, že osudného 24. března 1944 zastřelil dvě z obětí a posléze v seznamu „odškrtával“ další Italy, kteří byli vedeni na popravu. Po celou dobu procesu se však cítil nevinný a hájil se tím, že pouze plnil své povinnosti.

Erich Priebke před soudem:

„Ardeatinské jeskyně byly pro Židy strašné, pro mne to však byla maličkost, která se ztratila ve všem dalším - bombardování, Drážďanech, Hirošimě, mých mrtvých, prohrané válce. Byl jsem voják a nikdy jsem si nemyslel, že to byl zločin.“

Berlínský rodák Priebke pracoval po ukončení hotelové školy v berlínském hotelu Esplanade, posléze i v Londýně a Rapallu. Když se v roce 1936 vrátil do vlasti, najala ho díky jeho jazykovým schopnostem berlínská policie jako překladatele a tlumočníka. V roce 1941 pak byl dosazen na německé velvyslanectví v Římě, kde se jeho nadřízeným stal právě policejní atašé Herbert Kappler.

Po válce uprchl z britského zajateckého tábora stejně jako řada dalších nacistů za pomoci nechvalně proslulého „hnědého biskupa“ Aloise Hudala. Tento rakouský teolog měl jako představitel rakouského výboru pro uprchlíky právo vydávat vatikánské pasy a doklady Červeného kříže, čímž zajišťoval nacistům novou totožnost. Další Priebkeho kroky směřovaly do Argentiny, neboť tehdejší prezident Juan Perón měl pro nacistické Německo a jeho představitele zvláštní slabost.

Alois Hudal pomohl po válce za pomoci organizace zvané „Krysí stezka“ uprchnout několika tisícům lidí, některé zdroje uvádějí i čísla o řád větší. Novou identitu a možnost řadu let unikat spravedlnosti jeho zásluhou dostali i jeden ze strůjců holocaustu Adolf Eichmann a jeho blízký spolupracovník Alois Brunner. Do Brazílie pak unikl velitel vyhlazovacích táborů v Sobiboru a Treblince Franz Stangl, dopaden nebyl ani architekt pojízdných plynových komor Walter Rauff či Gerhard Bohne, který prováděl řízené euthanasie nepohodlných osob. Přes síť klášterů, jejichž obyvatelé však většinou neměli tušení o skutečné totožnosti ukrývaných, uprchla rovněž rada pohlavárů chorvatského ustašovského režimu.

Itálie přitom Priebkeho hledala od roku 1946 a první proces s aktéry masakru se odehrál už o dva roky později. Priebke byl souzen v nepřítomnosti, zatímco si užíval pohodlí v argentinském horském středisku Bariloche. Zde žil asi od roku 1949 a jako úspěšný hoteliér byl uznávaným příslušníkem místní německé kolonie. Dlouhá léta zároveň působil jako ředitel zdejší německé školy i jako prezident Německo-argentinské kulturní asociace.

První stopou vedoucí k Priebkeho dopadení byla kniha francouzského spisovatele argentinského původu Estebana Bucha Malíř z argentinského Švýcarska z roku 1991. Tou se o tři roky později inspiroval reportér americké televize ABC Sam Donaldson, který udělal s Priebkem krátký rozhovor. Více než osmdesátiletý nacista v něm přiznal účast na masakru, uvedl však, že pouze poslouchal rozkazy. Rozhovor následně zvedl velký zájem veřejnosti, Priebke byl zatčen a koncem roku 1995 vydán k soudu do Itálie. První proces začal v květnu 1996, během něho se bývalý kapitán SS přiznal k zastřelení dvou obětí, nadále však trval na své nevině.

V srpnu 1996 byl sice uznán vinným, ale s ohledem na třicetiletou promlčecí lhůtu jej soud osvobodil. To však vyvolalo obrovskou vlnu rozhořčení zejména u příbuzných obětí. Po odvolání byl v červenci 1997 odsouzen na 15 let vězení, na doživotí jej poslal až odvolací soud v Římě následující rok. Za stejný zločin byl ke shodnému trestu odsouzen i další bývalý důstojník SS Karl Hass. V únoru 1999 bylo Priebkemu ze zdravotních důvodů povoleno odpykat si trest v domácím vězení. 

Adreatinské jeskyně objektivem filmařů:

O masakru v Ardeatinských jeskyních byly natočeny dva známé filmy. Ve snímku Masakr v Římě z roku 1973 hrál Priebkeho Brook Williams, ve filmu exceloval Richard Burton jako velitel SS Kappler a Marcello Mastroianni coby odbojářský kněz Antonelli. Televizní film Šarlatový a černý z roku 1983 představil Priebkeho jako kapitána Hirsche (hrál jej Kenneth Colley), v dalších rolích se představili Gregory Peck, Christopher Plummer (šéf SS Kappler) či John Gielgud jako papež Pius XII.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...