Na světě ubývá lidí mluvících rusky. Moskva to chce změnit výukovými centry

Počet rusky mluvících lidí se za posledních 25 let snížil až o 50 milionů. Týká se to především bývalých sovětských republik a zemí někdejšího socialistického bloku. Na Ruském světovém shromáždění to uvedl předseda výboru pro vzdělávání a vědu ruské Státní dumy Vjačeslav Nikonov. Zájem o ruštinu přesto podle něj ve světě roste.

„Starší rusky mluvící generace v bývalých sovětských republikách a v někdejším socialistickém bloku, kde se ruština vyučovala ve škole, za posledních 25 let prakticky zanikla. Mladší generace v těchto zemích rusky nemluví,“ konstatoval Nikonov.

Ruština si přesto v postsovětských republikách znovu získává dominantní pozici, tvrdí poslanec. Zvláště v zemích bývalého Sovětského svazu může totiž znalost ruského jazyka otevřít řadu možností, včetně cesty k zaměstnání. A zájem o ruštinu roste v jiných zemích, jako například v Číně, dodal Nikonov.

  • Odhaduje se, že rusky v současnosti ve světě mluví přibližně 260 milionů lidí.

Moskva se nyní snaží výuku ruského jazyka zajistit prakticky ve všech zemích světa, včetně těch, kde se tento jazyk dříve nikdy nevyučoval, jako například v Nikaragui nebo Indonésii. Po celém světě tak otevírá výuková centra, kterých je zatím 115. Naposledy se takové středisko otevřelo v syrské metropoli Damašku.

  • 1. Čínština – 1,1 miliardy mluvčích (897 milionů rodilých mluvčí)
    2. Angličtina – 983 milionů mluvčích (371 rodilých mluvčí)
    3. Hindština – 544 milionů mluvčích (329 milionů rodilých mluvčí)
    4. Španělština – 527 milionů mluvčích (436 milionů rodilých mluvčí)
    5. Arabština – 422 milionů mluvčích (290 milionů rodilých mluvčí)
    6. Malajština – 281 milionů mluvčích (77 rodilých mluvčí)
    7. Ruština – 267 milionů mluvčích (153 milionů rodilých mluvčí)
    8. Bengálština – 261 milionů mluvčích (242 milionů rodilých mluvčí)
    9. Portugalština – 229 milionů mluvčích (218 milionů rodilých mluvčí)
    10. Francouzština – 229 milionů mluvčích (76 milionů rodilých mluvčí)
  • Údaj o celkovém počtu mluvčích není příliš spolehlivý, přesnější jsou počty rodilých mluvčí. Čísla v roce 2017 publikovala nezisková organizace SIL International ze Spojených států amerických.
  • Zdroj: Wikipedia

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na minibus zabil v Sumské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo dnes ráno o život a čtyři další utrpěli zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Podle Moskvy byla terčem ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
07:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 3 hhodinami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 3 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 4 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 4 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 10 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 11 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...