LSD - měl to být lék, nikoli droga

Bern – „Mé problémové dítě“ – tak nazval švýcarský chemik Albert Hofmann látku obecně známou pod zkratkou LSD. Podle svých slov ale tuto substanci vyrobil jako lék, diethylamid kyseliny lysergové byl totiž původně nadějí v psychiatrii. Dokázal odblokovat pacientovy obranné mechanismy tak, aby mohl snáze hovořit o svých problémech a traumatech. Později se ale tato halucinogenní látka stala inspirací mnoha umělců, bohémů i obyčejných lidí během hnutí Hippies. Právě 19. dubna 1943 zažil švýcarský chemik jako první člověk na vlastní kůži, co s člověkem LSD dokáže. následky intoxikace drogou LSD.

Švýcarský chemik Albert Hofmann na sobě účinky LSD omylem vyzkoušel. Když mu látka dne 16. dubna 1943 náhodou kápla na ruku, prožil známé intenzivní pocity od úzkosti po štěstí a barevné fantazie. O tři dny později pokus zopakoval, tentokrát úmyslně, a výsledek byl stejný, třebaže to tentokrát přehnal a pocity nebyly jen veselé a barevné. Nicméně zvládl ještě za asistence kolegy dojet z laboratoře domů na kole a tento den se dodnes připomíná jako památný Bicycle Day.

Drogu vyzkoušela řada známých umělců

Zanedlouho ale na účinky LSD přišli intelektuálové, pro něž látka znamenala bránu do bohémského světa. K tomu, že drogu zkusili, se přiznali například zakladatel Microsoftu Bill Gates či kytarista Rolling Stones Keith Richards a celá řada dalších muzikantů nebo herců. „Tuto substanci jsem vyrobil jako lék. Není mou chybou, že ji lidé zneužili,“ hájil později Hofmann látku, kterou sám označil za „své problémové dítě“. Firma Sandoz pak zahájila její výrobu v podobě tablet pro lékařské účely.

Koncem 60. let se ale nad kyselinou snů začaly stahovat mraky. Vláda USA zařadila LSD na seznam zakázaných látek v roce 1966 a další země ji následovaly. Sandoz pak výrobu LSD ukončil. O substanci projevila zájem i armáda. Tajné testy na dobrovolnících dopadly tak dramaticky, že následná supertajná zpráva doporučovala umístit LSD do rakety vypálené na Sovětský svaz. Ta by prý naráz vyřadila z provozu celou Rudou armádu.

LSD zaujala i vědce a vojáky v Čechách

Nová látka zaujala i psychiatry a psychology v Čechách. V Česku výzkum omamných látek začal již před druhou světovou válkou. Psychiatr Svetozár Nevole tehdy pracoval s meskalinem. V 50. letech výzkumy s LSD prováděla skupina vědců v tehdejším Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. Změněnými stavy vědomí a prožívání po požití LSD se zabývali i další čeští vědci, ale v roce 1974 bylo používání halucinogenů v léčbě a výzkumu zakázáno.

Na přelomu 70. a 80. let experimentovala s LSD také tehdejší československá armáda. Na dobrovolnících z řad vojáků základní služby zkoušela jejich chování a především to, jak jsou schopni se soustředit.

„Otec“ LSD Albert Hofmann zemřel v dubnu 2008 ve věku 102 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič, který v Liverpoolu zranil 50 lidí, zůstává ve vazbě

Řidič, který v pondělí večer v Liverpoolu zranil 50 lidí, zůstává ve vazbě kvůli podezření z pokusu o vraždu a řízení pod vlivem drog. Informovala o tom v úterý odpoledne liverpoolská policie, podle níž je v péči lékařů nadále jedenáct lidí. Dle místních médií jsou všichni ve stabilizovaném stavu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Trumpova vláda chce zrušit zbývající smlouvy s Harvardem, píší média

Americká vláda zruší desítky smluv s Harvardovou univerzitou v celkové hodnotě okolo sto milionů dolarů (téměř 2,2 miliardy korun), informují americká média s odkazem na nejmenovaného vládního činitele. Bílý dům podle něj vyzývá federální úřady, aby zrušily všechny zbývající kontrakty, které s univerzitou mají.
před 2 hhodinami

Emisní normy v EU se změní

Evropská unie schválila změny emisních norem CO2 pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na dosažení emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise (EK) vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
11:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mediální organizace NPR žaluje Trumpa

Americká veřejnoprávní mediální organizace NPR zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa za rozhodnutí odebrat jí a další veřejnoprávní vysílací společnosti PBS federální dotace. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž organizace reaguje na další z Trumpových kroků namířených proti jím neoblíbeným médiím.
před 3 hhodinami

Evropská komise kritizuje Maďarsko za porušování právního státu

Evropská komise (EK) má podle eurokomisaře Michaela McGratha vážné obavy ohledně situace v oblasti právního státu v Maďarsku. McGrath, který má na starost portfolio demokracie, spravedlnosti a ochrany spotřebitele, to prohlásil před jednáním unijních ministrů pro evropské záležitosti v Bruselu.
07:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

EK navrhla poskytnout Česku 114 milionů eur kvůli loňským povodním

Evropská komise navrhla poskytnout Česku 114 milionů eur (zhruba 2,8 miliardy korun) na pomoc při odstraňování následků loňských povodní. Opatření je součástí širšího balíku povodňové pomoci v hodnotě 280 milionů eur, který kromě Česka zahrnuje také Slovensko, Polsko, Rakousko, Moldavsko a Bosnu a Hercegovinu. Peníze mají pocházet z Fondu solidarity Evropské unie. Návrh EK ještě musí schválit Evropský parlament a Rada EU, tedy členské státy.
14:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čína obviňuje Tchaj-wan z kyberútoku na technologickou firmu

Čínské bezpečnostní úřady v Kantonu (Kuang-čou) spojují tchajwanskou vládní Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) s kybernetickým útokem na nejmenovanou technologickou společnost. Ostrovní stát v reakci obvinil Čínu ze lží a snahy odvrátit pozornost od kybernetických útoků řízených Pekingem. V úterý o tom informovala agentura Reuters.
06:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Téměř 180 tisíc Palestinců vysídlila izraelská ofenziva za deset dní

Obnovená izraelská ofenziva v Pásmu Gazy během deseti dní, od 15. do 25. května, nuceně vysídlila téměř 180 tisíc Palestinců, píše Reuters s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM). Od 18. března, kdy izraelská armáda po několikatýdenním příměří obnovila svou ofenzivu v Pásmu, bylo nuceně vysídleno téměř 616 tisíc lidí ze zhruba dvou milionů obyvatel Gazy. Mnozí byli vysídleni několikrát, v některých případech až desetkrát, stojí v prohlášení.
před 6 hhodinami
Načítání...