Baskická ETA odhalila úkryty svých zbraní. Španělská vláda trvá na jejím rozpuštění

3 minuty
Francouzi prověří, jestli ETA odevzdala všechny zbraně
Zdroj: ČT24

Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“ z řad francouzských civilistů seznam osmi úkrytů zbraní a výbušnin na jihozápadě Francie. Mělo by jít o splnění slibu odevzdání veškerých zbraní a tedy „totálního odzbrojení“ ohlášeného v pátek. Španělská konzervativní vláda vzápětí prohlásila, že od skupiny požaduje omluvu a definitivní rozpuštění.

Ministr vnitra Matthias Fekl označil postup ETA za „velký krok“ a sdělil, že probíhá policejní operace s cílem lokalizovat arzenál separatistů. Za „historickou událost“, po níž bude následovat „debata mezi aktivisty o budoucnosti“ označil odevzdání zbraní bývalý politický vůdce ETA Arnaldo Otegi. Ten nyní stojí v čele nového politického křídla ETA, formace Sortu.

ETA už dříve označila sobotu za „Den odzbrojení“. Baskičtí separatisté ale varovali, že „proces může být napaden nepřáteli míru“. „ETA… informuje mezinárodní společenství, že je po předání všech svých zbraní (střelných zbraní a výbušnin) zástupcům baskické občanské společnosti nyní odzbrojenou organizací,“ uvedla organizace v dřívějším prohlášení.

Není to očekávaných dvanáct, ale jen osm podzemních úkrytů. ETA měla dodat i přesný seznam zbraní, který také nedodala.
Ľubica Zlochová
spolupracovnice ČT ve Španělsku

„Tato etapa neutralizace arzenálu zbraní a výbušnin je velký krok“, dnešek je „nesporně významný den“, citovala AFP z prohlášení ministra vnitra Fekla. Rozhodnutí odevzdat zbraně „přijala jednostranně organizace ETA“, zdůraznil ministr. „Ať ETA od vlády nic neočekává. Nebude mít žádnou výhodu, žádný politický prospěch,“ reagoval už dříve mluvčí španělské vlády Iňigo Méndez de Vigo.

Policisté a pyrotechnici zkoumají látky z úkrytů ETA
Zdroj: Reuters/Regis Duvignau

Francouzská policie podle něj zahájila operaci s cílem přesně lokalizovat osm úkrytů zbraní, uvedených na seznamu předaném prostředníky francouzským úřadům. Původní zprávy agentury AFP hovořily s odvoláním na nejmenované informované zdroje o dvanácti úkrytech na předaném seznamu.

Pořádkové a bezpečnostní síly budou tato místa postupně zajišťovat a zabezpečovat zbraně a výbušniny v nich nalezené. Tyto úkryty, které představují zbytek arzenálu ETA, se nacházejí v departementech u hranic se Španělskem, upřesnila AFP. Právě na jihovýchodě Francie měla ETA zázemí. 

V Bayonne na jihozápadě Francie bývalý předseda francouzské Ligy pro lidská práva Michel Tubiana, který byl jedním z prostředníků, upřesnil, že „v osmi zbrojních úkrytech ETA je uloženo 120 střelných zbraní, tři tuny výbušnin a několik tisíc kusů munice“.

Úřady budou nyní zjišťovat, zda zbraně nebyly použity jako vražedné nástroje ve stovkách nevyřešených případů.

Španělská oblast Baskicko získala autonomii v roce 1979. Mnozí ale požadovali důkladnější zpřetrhání vazeb. ETA (Euskadi Ta Askatasuna neboli Baskicko a jeho svoboda) vznikla 31. července 1959, kdy se pod vedením Julena Madariagy odštěpila od Baskické národní strany (PNV).

Téměř půlstoletí trvající ozbrojený boj vedla za nezávislý stát Basků, jenž měly tvořit španělské provincie Navarra, Álava, Guipúzcoa a Vizcaya a francouzské provincie Labourd, Basse-Navarre a Soule.

ETA měla peníze i díky únosům

První útoky provedla v červenci 1961 a v roce 1968. Za diktatury generála Francisca Franka vyhlásila ozbrojený boj španělské vládě. Finance získávala z přepadávání bank, posléze přešla na únosy a takzvanou revoluční daň, kterou vydírá podnikatele v Baskicku.

Výbuch v Durangu v roce 2007
Zdroj: Vincent West/Reuters

Přes 800 obětí

Při atentátech baskických separatistů, jejichž cílem byli nejčastěji politici, soudci či příslušníci armády a četnictva, zahynulo přes osm set lidí, další tisíce byly zraněny. 320 vražd zůstává neobjasněných. Nejen Madrid a Paříž, ale také Evropská unie a Spojené státy nadále označují organizaci ETA za teroristickou. Ve vězení je pořád přes 250 členů organizace, přes sedmdesát ve Francii. 

Pokusů o příměří byla celá řada. První vyhlásila v září 1998, ale v listopadu 1999 ho ukončila. Podruhé vyhlásila časově neomezené příměří v březnu 2006, týž rok v prosinci ho ale bombovým útokem porušila. K poslednímu útoku došlo v roce 2009. Až poslední klid zbraní z roku 2011 byl skutečně dodržen.

Stoupenci zakázané organizace ETA v roce 2005
Zdroj: Vincent West/Reuters

O dva roky později pak vzdalo boj za nezávislost i politické křídlo organizace ETA ‒ hnutí Batasuna, jež existovalo jedenáct let. Zástupci tehdy svoje rozhodnutí zdůvodnili tím, že „Baskicko se stává svědkem nové politické fáze“, čímž mají na mysli příznivější ovzduší pro pokračování politické činnosti.

Otegi strávil nějakou dobu ve vězení za spolupráci s terorismem. Teď předsedá politické straně, která má čtyři poslance v navarrském parlamentu. Jednoho poslance mají ve sněmovně v Madridu.
Gustavo Monge
zpravodaj španělské agentury EFE v Praze

V současnosti reprezentuje baskické hnutí několik uskupení, v nichž jsou i bývalí členové hnutí Batasuna. Jedním z těchto uskupení je i Sortu. „Sympatizanti ETA hrají rozhodující roli v baskickém parlamentu,“ dodal Monge.

Nezařaditelní Baskové

Severošpanělské Baskicko má vlastní parlament, policii, zdravotnictví a školství. Regionální vláda vybírá daně a ve většině případů rozhoduje o jejich využití. K baskické národnosti se hlásí přes dva miliony lidí, žijí převážně na území Francie a Španělska.

Baskové mají jedinečné zvyky a jazyk (euskera), který se nepodobá žádnému jinému jazyku na světě. Podle studie zveřejněné v roce 2015 v odborném časopise PNAS vznikli Baskové z prvních zemědělců a místních lovců – následně žili tisíce let v izolaci. Experti došli k tomuto závěru díky DNA obsažené v pozůstatcích.

Území v Evropě usilující o autonomii nebo nezávislost
Zdroj: ČT24

Migrační vlny Basky neovlivnily

Oblast, v níž Baskové žili, bylo velice obtížné dobýt, tudíž byla de facto nedotčena migračními proudy, které vytvořily genetické vzory jinde v Evropě. K jedné z těchto vln došlo v době bronzové, kdy se na západ hromadně stěhovali pastevci ze stepí na východním okraji kontinentu. Další migrační vlna přišla v roce 711, kdy do Evropy vkročila muslimská armáda ze severní Afriky a udržela se tam dalších 700 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 5 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 6 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 7 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 10 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 11 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 12 hhodinami
Načítání...