Kameny a slzný plyn. Frustrace na Lesbu roste, uprchlíci nechtějí do Turecka

Běženci v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos dál odmítají návrat do Turecka na základě dohody mezi EU a Ankarou. Asi 1500 uprchlíků z tábora Moria se v úterý pokusilo prorazit plot poté, co do Turecka po dvoutýdenní přestávce zamířily další dva trajekty. Běženci také zapálili kontejnery s odpadky. Policie proti nim nasadila slzný plyn a ohlušující granáty.

Stovky běženců se v úterý pokusily prorazit plot v uprchlickém táboře Moria, který nedávno navštívil papež František, který vyzval běžence, aby neztráceli naději. Napětí na Lesbu ale roste. Uprchlíkům se nelíbí podmínky zadržování v táboře a deportace do Turecka.

Někteří migranti v úterý házeli na policisty kameny a kovové předměty. Policie uvedla, že osm dětí a mladistvých skončilo v nemocnici po potyčkách mezi skupinami Afghánců a Pákistánců.

„To, co se děje v Morii, ukazuje míru frustrace lidí,“ podotkl ředitel Mezinárodního záchranného výboru pro Řecko Panos Navrozidis. „Mnoho z těchto uprchlíků bylo drženo v Morii déle než měsíc, nemají k dispozici dostatečné služby a mají jen velmi málo odpovědí. Zaslouží si víc,“ konstatoval Navrozidis.

Nepokoje v uprchlickém táboře na Lesbu
Zdroj: ČTK/AP/Petros Tsakmakis

V současné době zůstává na řeckých ostrovech asi 8 tisíc migrantů, přes 50 tisíc pak v celém Řecku. V úterý bylo v souladu s turecko-unijní dohodou deportováno 13 osob z Lesbu a 31 z Kosu. Většinou šlo o Afghánce, kteří v Řecku nepožádali o azyl.

Dosud bylo v rámci dohody vráceno do Turecka asi 340 nelegálních migrantů. Země EU si mají na oplátku převzít stejný počet lidí s právem na azyl přímo z tureckých středisek. Strop je stanoven na 72 tisíc osob.

Lidskoprávní organizace, OSN i samotní uprchlíci se přitom obávají, zda je Turecko skutečně bezpečná země. Objevují se totiž zprávy, že Ankara vrací běžence do válečné Sýrie, případně střílí po uprchlících na syrsko-turecké hranici, která je už delší dobu uzavřená a tisíce lidí čekají v nuzných podmínkách na syrské straně. Turecko ale veškerá obvinění odmítá.

Brusel se snaží uprchlickou krizi řešit mimo jiné povinnými kvótami na přerozdělování běženců. Loni v září ministři vnitra EU přehlasovali Česko, Slovensko i Maďarsko, které nesouhlasily s přerozdělením 120 tisíc lidí z Řecka a Itálie. V současné době Evropská komise navrhuje dokonce zavedení trvalého mechanismu.

V4 proti kvótám, šéf maďarského parlamentu varuje před federalizací Evropy

Kvóty ve středu na Štiříně kritizovali zástupci parlamentů visegrádské skupiny (V4). „Stále si myslím, že to spíše byl takový exces, který se nebude opakovat, že se z toho zejména Evropská komise poučí a že nebude takováto rozhodnutí přijímat po ne úplném konsenzu,“ míní předseda českého Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Šéf maďarského parlamentu László Kövér mluvil o snaze federalizovat Evropu – povinné kvóty byly podle něj vnuceny silnějšími státy těm ostatním.

Za nepřijatelné a velmi nebezpečné označil Kövér, když jednotlivé země dělají individuální rozhodnutí a zvou miliony běženců do Evropy, a poté chtějí, aby situaci solidárně řešila celá osmadvacítka. Narážel tak na loňské prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že se její země postará o syrské uprchlíky.

Domníváme se, že povinné kvóty jsou pokusem o vytvoření precedentu, který bude mít dlouhodobý dopad. Je to pokus zavést federální stát Evropa, aniž by se k tomu státy souhlasně vyjádřily.
László Kövér
šéf maďarského parlamentu

S kvótami nesouhlasí ani zástupci Polska, podle nichž stejně nakonec uprchlíci odejdou do Německa nebo jiné země západní Evropy. Všichni zástupci V4 se naopak shodli na nutnosti dodržovat stávající pravidla týkající se schengenského prostoru a migrace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Německá kontrarozvědka označila AfD za pravicově extremistickou stranu

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který plní roli německé civilní kontrarozvědky, oficiálně označil politickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za prokazatelně pravicově extremistickou, dosud ji vedl jen jako podezřelou, informovala agentura DPA. Úřad změnu hodnocení zdůvodnil tím, že se potvrdilo podezření, že strana činí kroky namířené proti svobodnému a demokratickému uspořádání země.
10:36Aktualizovánopřed 31 mminutami

Rusové rozšiřují vojenské základny u hranic s Finskem a Norskem, píše WSJ

Rusové rozšiřují armádní základny asi 160 kilometrů od Finska, kde Kreml plánuje vytvořit nové armádní velitelství, píše list The Wall Street Journal. Do oblasti má být v budoucnu přesunuto na deset tisíc vojáků, kteří nyní bojují na Ukrajině. Ruské síly také budují nové železnice podél hranic s Finskem a Norskem a jižně od Petrohradu až k Estonsku.
před 46 mminutami

Trump dekretem odebral veřejnoprávním médiím federální dotace

Prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, kterým zastavil přístup veřejnoprávních mediálních organizací PBS (Public Broadcasting Service, Veřejná vysílací služba) a NPR (National Public Radio, Národní veřejné rádio) k federálním dotacím. Federální odvolací soud zároveň ve čtvrtek rozhodl, že Trumpova administrativa může i nadále zadržovat finance pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a další rozhlasové stanice, které vysílají do zemí, kde je omezená svoboda tisku.
09:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Reform UK získala další křeslo v britském parlamentu

Protiimigrační strana Reform UK vedená Nigelem Faragem zaznamenala úspěch ve čtvrtečních místních volbách v Anglii a v doplňovacích volbách získala také další křeslo v britském parlamentu ke čtyřem stávajícím mandátům. Parlamentní křeslo si strana označovaná jako pravicově populistická připsala s náskokem pouhých šesti hlasů, což byl podle Reuters nejmenší rozdíl v historii.
před 1 hhodinou

Svoboda tisku je „v obtížné situaci“, míní Reportéři bez hranic

Fyzické útoky na novináře jsou sice nejviditelnějším porušením svobody tisku, závažný a skrytější problém ale představuje ekonomický tlak, varuje organizace Reportéři bez hranic (RSF). V jejím aktuálním žebříčku svobody médií si Česko meziročně polepšilo o sedm pozic a obsadilo desátou příčku. Slovensko se naopak propadlo o devět míst a skončilo 38. ze 180 hodnocených zemí. Tak jako před rokem se první umístilo Norsko, nejhůř hodnocená zůstává Eritrea.
před 3 hhodinami

Rumuni budou opětovně volit prezidenta, favoritem je kandidát krajní pravice

Rumunsko v neděli čeká první kolo voleb prezidenta, během půl roku už podruhé. Předchozí listopadové první kolo, které vyhrál krajně pravicový a proruský politik Calin Georgescu, anuloval ústavní soud kvůli podezření na vměšování Moskvy. Zneplatnění hlasování ostře kritizovala administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Georgescu se nových voleb účastnit nesmí, favoritem je ale jiný krajně pravicový kandidát – George Simion.
před 4 hhodinami

Čeští archeologové zkoumají život lovců v Súdánu, práci přerušil válečný konflikt

Unikátní výzkum českých vědců v Súdánu zkoumá život lovců-sběračů v severovýchodní Africe. Mapuje povodí Nilu i extrémně suché oblasti. Přináší tak nové poznatky o adaptaci na klimatické podmínky i tamní kultuře. Zároveň výzkumníci mapují, jak vypadal přechod lidí k výrobnímu hospodářství. Dochovaly se taky kosterní pozůstatky a zuby. Díky nim vědci zjišťují, jak vypadal přechod od lovu a sběru k pastevectví.
před 4 hhodinami

Lidé napříč USA protestovali proti Trumpovi

Právníci, učitelé a politici se ve čtvrtek napříč Spojenými státy zúčastnili prvomájových průvodů, aby dali najevo protest proti politice prezidenta Donalda Trumpa v oblasti přistěhovalectví, proti vyhrožování soudcům nebo přílišné moci bohatých.
06:07Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...