Potopení Lusitanie - jeden z milníků první světové války

Londýn – Téměř 1200 lidí – jen o tři stovky méně než na Titanicu – zahynulo přesně před sto lety, když německá ponorka potopila britskou civilní loď Lusitania. Šlo o jednu z největších tragédií první světové války, po níž v Evropě zesílily protiněmecké nálady. Zcela se také obrátilo veřejné mínění k podpoře vstupu USA do války – mezi oběťmi bylo 128 Američanů. Poté, co v březnu 1917 německé ponorky potopily pět amerických obchodních lodí, Spojené státy do války hned následující měsíc vstoupily.

Německé ponorky operovaly u britských břehů a dokonce i německá ambasáda ve Washingtonu varovala cestující vzhledem k válečnému stavu mezi Británií a Německem před zaoceánskými plavbami. Za takových okolností se vypravila luxusní britská loď Lusitania z New Yorku do Liverpoolu. Když se loď 7. května 1915 přiblížila jen 18 kilometrů k mysu Old Head of Kinsale u irského pobřeží, přineslo Lusitanii zkázu torpédo německé ponorky U-20. Loď se potopila během 18 minut, zahynulo 1198 cestujících a členů posádky.

Lusitania patřila ke chloubám americko-britského rejdařství Cunard Line a postavena byla ve Skotsku. Na vodu byla poprvé spuštěna v roce 1906 a o rok později uskutečnila první plavbu. Pojmenována byla podle římské provincie, které se nacházela v dnešním Portugalsku. V případě války měla být přestavěna na válečné plavidlo, během první světové války ale i nadále sloužila jako civilní loď. Byla dlouhá 240 metrů a vešlo se do ní skoro 2200 lidí ve třech třídách.

Lusitania
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Na svou 202. v pořadí a současně poslední cestu přes Atlantik se Lusitania vydala z New Yorku 1. května 1915. Na palubě se nacházelo 1257 pasažérů a 702 členů posádky. Kapitán lodi William Turner nařídil vyřadit z provozu několik kotlů, čímž snížil rychlost lodi, která ale byla stále vyšší než u ponorek.

Ve stejné době dostal kapitán německé ponorky Walther Schwieger příkaz k bojovým akcím u britských břehů. Během své mise německá ponorka torpédy poslala ke dnu několik lodí, jedna z nich však smrtelnému nebezpečí unikla šikovným „kličkováním“. Totéž měl podle znalců i příkazů činit kapitán Lusitanie, který takové manévry považoval za ztrátu času. Kvůli mlze navíc snížil rychlost a z Lusitanie tak učinil snadný terč pro německá torpéda. Do pohotovosti alespoň uvedl záchranné čluny.

3 minuty
Sto let od potopení Lusitanie
Zdroj: ČT24

Osudný den 7. května 1915 v 13:20 kapitán německé ponorky zahlédl Lusitanii. Přiblížil se k ní a čekal. Když byla Lusitanie asi 700 metrů od ponorky a natočila se do příznivého úhlu, Schwieger neváhal a dal rozkaz k vypálení torpéda. Na Lusitanii byl zrovna čas oběda a jeden z cestujících si všiml přibližujícího se torpéda. Stačil sice zakřičet, ale následně se ozvala obrovská exploze. Zkázu lodi zpečetil druhý výbuch, který se ozval z podpalubí.

Bylo asi 13:40 a během 18 minut se loď potopila do hloubky 90 metrů. Vzhledem k délce lodi se v jednu chvíli nacházela špička lodi již na dně a druhá hrozivě trčela ve vzduchu. Ponorka se po útoku vrátila do Německa a první záchranná plavidla na místo nehody dorazila asi po dvou hodinách.

Old Head of Kinsale - místo potopení Lusitanie
Zdroj: ČT24

Potopení Lusitanie vzbudilo velkou vlnu pobouření a protiněmeckých nálad v Evropě. Hněv pozůstalých se ale obrátil i proti společnosti Cunard Line a na hlavu kapitána lodi, který porušil hned několik příkazů. Nepochopitelné také podle historiků bylo, že Lusitanii nevarovalo britské velení, které vědělo o operacích německých ponorek v oblasti v době tragédie. Němci se bránili tím, že Lusitanii považovali za vojenskou loď: v lodním nákladu byla válečná munice, která podle některých spekulací byla důvodem druhé exploze. Tragédii těžce nesl hlavně britský Liverpool, který byl domovským přístavem Lusitanie. Většina členů posádky byla z Liverpoolu a okolí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev a Moskva si vyměnily stovky zajatců, o víkendu mají pokračovat

V pátek začala velká výměna zajatců „tisíc za tisíc“ mezi Ruskem a Ukrajinou. Návrat 390 ukrajinských vojáků a civilistů do své vlasti odpoledne potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Stejný počet zajatců se vrátil i do Ruska, uvedla agentura Reuters s odkazem na ruské zdroje. Výměna má trvat celkem tři dny.
12:47Aktualizovánopřed 4 mminutami

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Evropská komise se k tomu zatím odmítla vyjádřit, čeká na telefonát mezi unijním šéfem obchodu a obchodním zástupcem USA.
14:27Aktualizovánopřed 31 mminutami

Harvard zažaloval Trumpovu administrativu ve sporu o zahraniční studenty

Prestižní americká Harvardova univerzita zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli zákazu zápisu zahraničních studentů. Čtvrteční oznámení Trumpovy administrativy univerzita označila za protiústavní odvetu za to, že se postavila proti politickým požadavkům Bílého domu.
před 1 hhodinou

Záplavy v Austrálii mají pátou oběť

Počet obětí přívalových dešťů, které už tři dny sužují jihovýchod Austrálie, vzrostl během pátku na pět. Policii se ale podařilo najít pohřešovaného muže, kterého hledala od středy, píše australská stanice ABC. Desetitisíce lidí nadále zůstávají odříznuty od světa.
09:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trumpova kryptovečeře vyvolala otázky, kdo si může koupit prezidenta

Americký prezident Donald Trump večeřel s 220 největšími držiteli jeho kryptoměny. Zúčastnil se ale třeba podnikatel, kterého ještě na začátku roku vyšetřovaly americké úřady. Demokraté upozorňují na prezidentův střet zájmů. Peníze investované do takzvaného meme coinu putují přímo k Trumpově rodině. Prezident také v úvodu mandátu vyměnil šéfa instituce, která na obchodování dohlíží.
před 6 hhodinami

Izraelské údery na Pásmo Gazy zabily šestnáct lidí, tvrdí civilní ochrana

Palestinská civilní ochrana kontrolovaná teroristickým hnutím Hamás podle AP tvrdí, že při nočních izraelských úderech na Pásmo Gazy zemřelo šestnáct osob. Desítky dalších lidí údery zranily. Podle civilní ochrany izraelská armáda zasáhla různé oblasti palestinského území, kde Izrael bojuje s Hamásem.
09:21Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusko masivně modernizuje střelnici, kde testuje i rakety na jaderný pohon

Rusové během posledních dvou let výrazně zmodernizovali střelnici vojenského námořnictva u obce Ňonoksa na pobřeží Bílého moře v Archangelské oblasti. Na základně vznikla mimo jiné zcela nová zařízení pro odpalování raket. Místo je neblaze proslulé několika haváriemi. Před šesti lety tam při výbuchu rakety na jaderný pohon zemřelo pět lidí a unikla radiace.
před 6 hhodinami

Nehodu malého letounu v Kalifornii nepřežili tři lidé

Na palubě malého letadla Cessna 550, které ve čtvrtek v mlze havarovalo v kalifornském San Diegu, zemřeli tři lidé. Oběťmi jsou zaměstnanci hudební agentury Sound Talent Group včetně jejího zakladatele, který mimo jiné vlastnil leteckou školu, napsala agentura AP. Mezi mrtvými je i bývalý bubeník skupiny The Devil Wears Prada Daniel Williams, informují média s odkazem na vyjádření rodiny.
08:43Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...