První stroj na výrobu cigaret sestavil Američan James Bonsack

Washington/Praha – Historie kouření cigaret sahá až k indiánským plantážím, které ve většině případů pokrývaly řady oblíbeného tabáku. Výrazným kulturním fenoménem se však cigarety staly až ve 20. století, kdy patřily k neodmyslitelným součástem veřejných akcí. Ve společnosti byli významní lidé viděni takřka výhradně s trubičkou sušeného tabáku v ruce, od 70. let se však začala v odborných kruzích častěji zdůrazňovat zdravotní rizika. Celosvětová spotřeba cigaret přesto významně neklesá. O rozšíření oblíbené kratochvíle se zasloužil nápad Američana Jamese Bonsacka, který si 4. září 1880 nechal patentovat stroj na jejich výrobu.

Výroba cigaret tak přestala být doménou zručných dělníků z tabákových výroben. Zvýšená poptávka po tomto zboží přiměla společnost Allen & Winter, aby vypsala odměnu 75 tisíc dolarů pro vynálezce mechanizované výroby cigaret. Výzvy se chytil rodák z Richmondu, který neváhal kvůli svému projektu zanechat studií. Za pět let dokázal sestrojit prototyp, který mu však symbolicky zničil požár.

Při dalším pokusu již Bonsack dokázal získat patent schválený v roce 1881. Jeho stroj dokázal vyrobit 200 cigaret za minutu, o 13 let později se výkon zvýšil už na 600 kusů. Bonsack se dal dohromady s dravým průmyslníkem Jamesem „Buckem“ Dukem, s nímž se dohodli na licenci. První cigarety z Dukeovy továrny (značky Duke of Durham) byly baleny společně s baseballovými kartičkami.

S mechanizací výroby získala cigareta, dříve spíše luxusní výrobek, na popularitě a její ceny klesly. V roce 1919 se poprvé vykouřilo více tabáku v cigaretách než v dýmkách. Tabákový průmysl přišel také s agresivní a efektivní reklamou, díky níž se kuřáctví během první poloviny 20. století rozšířilo do světa. V současnosti ale milovníkům nikotinu pšenka už nekvete, stále více zemí totiž zapovídá kouření v restauracích a na dalších veřejných místech.

Tabák objevili lidé Jižní Ameriky zhruba 6000 let před Kristem a používali jej jako halucinogen při náboženských obřadech nebo jako lék. Kouřit se začal asi 1000 let před Kristem. Do Evropy se tabák a „cigarety“ (smotané tabákové listy, jak je kouřili Indiáni) dostaly s Kryštofem Kolumbem v 15. století. Námořníci a diplomaté posléze rozšířili kouření po celé Evropě. V 17. století se tabák, který se paradoxně využíval i k léčbě, dostal do Japonska a Číny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rumuni budou opětovně volit prezidenta, favoritem je kandidát krajní pravice

Rumunsko v neděli čeká první kolo voleb prezidenta, během půl roku už podruhé. Předchozí listopadové první kolo, které vyhrál krajně pravicový a proruský politik Calin Georgescu, anuloval ústavní soud kvůli podezření na vměšování Moskvy. Zneplatnění hlasování ostře kritizovala administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Georgescu se nových voleb účastnit nesmí, favoritem je ale jiný krajně pravicový kandidát – George Simion.
před 25 mminutami

Čeští archeologové zkoumají život lovců v Súdánu, práci přerušil válečný konflikt

Unikátní výzkum českých vědců v Súdánu zkoumá život lovců-sběračů v severovýchodní Africe. Mapuje povodí Nilu i extrémně suché oblasti. Přináší tak nové poznatky o adaptaci na klimatické podmínky i tamní kultuře. Zároveň výzkumníci mapují, jak vypadal přechod lidí k výrobnímu hospodářství. Dochovaly se taky kosterní pozůstatky a zuby. Díky nim vědci zjišťují, jak vypadal přechod od lovu a sběru k pastevectví.
před 55 mminutami

Lidé napříč USA protestovali proti Trumpovi

Právníci, učitelé a politici se ve čtvrtek napříč Spojenými státy zúčastnili prvomájových průvodů, aby dali najevo protest proti politice prezidenta Donalda Trumpa v oblasti přistěhovalectví, proti vyhrožování soudcům nebo přílišné moci bohatých.
06:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael udeřil na cíl poblíž prezidentského paláce v Damašku

Izrael zaútočil na cíl poblíž prezidentského paláce v syrské metropoli Damašku, oznámil v pátek podle agentury Reuters izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který zároveň zopakoval slib chránit členy menšinové komunity drúzů – náboženské skupiny s islámskými kořeny, která v Sýrii tvoří kolem tří procent populace.
05:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Smyčka kolem nacistů se s pádem Berlína definitivně utáhla

Bitva o Berlín, která se odehrála před 80 lety, byla posledním velkým soubojem Sovětského svazu a Hitlerovy třetí říše v Evropě. Dobytí hlavního města nacistické říše bylo pro Sověty otázkou prestiže, stejně jako skutečnost, že se poté ocitla většina střední Evropy a celá východní ve sféře vlivu jejich režimu.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda použila letitý zákon k deportacím dle soudu nelegálně

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa se při deportaci migrantů do Salvadoru nezákonně odvolala na zákon o znepřátelených cizincích. Ve čtvrtek o tom rozhodl americký federální soudce. Ten také vládě trvale zakázal válečný zákon z 18. století používat k urychlené deportaci Venezuelanů považovaných za zločince z jižního Texasu, píše deník The New York Times (NYT).
před 8 hhodinami

Tragédie v Novém Sadu před půl rokem zažehla srbské protesty

Právě před půl rokem pád přístřešku na nádraží v srbském Novém Sadu usmrtil šestnáct lidí. Tragédie v zemi spustila vlnu nebývalých protestů. Podle jejich účastníků je neštěstí důsledkem korupce a nepotismu systému, v jehož čele stojí prezident Aleksandar Vučić. Dlouholetý lídr země demonstranty viní ze snahy svrhnout vládu.
před 12 hhodinami

Izrael sužují lesní požáry, úřady prošetřují možné žhářství

Izraelští hasiči dostali po třiceti hodinách pod kontrolu všechny lesní požáry. Oheň spálil nejméně 20 kilometrů čtverečních krajiny. Tisíce lidí musely utéct ze svých domovů. Plameny se rozšířily v horkém a větrném počasí, úřady ale vyšetřují i podezření na žhářství. Kvůli ohni se po celé zemi rušily oslavy Dne nezávislosti.
před 12 hhodinami
Načítání...