Dramatické přepadení klenotnictví v Uherském Hradišti, při kterém se střílelo, má dohru u soudu

2 minuty
Skalický u soudu vinu odmítl. Zezula nepřišel
Zdroj: ČT24

Krajský soud ve Zlíně začal projednávat případ přepadení klenotnictví v Uherském Hradišti ze září 2015. Žalobce z něj viní osmadvacetiletého Martina Skalického a dvaačtyřicetiletého Miloše Zezulu z Hodonínska. Oběma hrozí za ozbrojenou loupež a poškození cizí věci pět až dvanáct let vězení. Šperky za více než milion korun se útočníkům díky zásahu dvou kolemjdoucích, kteří utrpěli těžká zranění, odnést nepodařilo.

K loupeži v Hradební ulici došlo 8. září 2015 před polednem. Pachatelé ke klenotnictví přijeli na motocyklu. Jeden měl pistoli. „Do prodejny vstoupili s přilbami a kuklami na hlavách, aby zamezili své identifikaci,“ popsal státní zástupce Leo Foltýn.

Prodavačka podle něj mužům nekladla odpor a křičela o pomoc. Pachatelé proto začali do tašky ukládat šperky z vypáčené zásuvky a vitrín. U klenotnictví se však objevili dva kolemjdoucí, kteří se lupiče pokusili zadržet.

Jeden ze zlodějů na ně vystřelil a jednoho zranil na noze. Druhý měl zraněné oko od střepu ze skleněných dveří do prodejny, které lupiči rozbili, když se je svědci pokusili zadržet. Pachatelé podle státního zástupce nechali na místě tašku se šperky, šroubovák a páčidlo a odjeli na motorce.

Pachatelé odjeli z místa činu na motorce
Zdroj: ČT24

Skalický prý v klotnictví nikdy nebyl a motorku nezná

Martin Skalický u soudu vinu odmítl. „Vůbec nerozumím tomu, jak jsem se sem dostal. Nikdy jsem v klenotnictví v Uherském Hradišti nebyl. S tou loupeží nemám nic společného,“ řekl Skalický. Do města prý občas jezdil do akvaparku, jinak ho údajně nezná. Motocykl lupičů, který zachytily kamery, prý nepoznává, ani helmu, boty a mikiny jezdců. Miloš Zezula písemně požádal o jednání soudu v nepřítomnosti a odmítl vypovídat.

K dopadení údajných pachatelů pomohly pachové stopy z místa činu. Podle Skalického se tam mohly dostat prostřednictvím rukavic, které zapomněl u Zezuly, jemuž občas pomáhal se svařováním. V době loupeže prý byl v práci, kde dělal stříšky na bytovky. Policisté mu podle jeho výpovědi odebírali pachové stopy dvakrát v roce 2016.

Z výpovědi jednoho z mužů, kteří chtěli lupiče zadržet, vyplývá, že viděl k prodejně přijet dva lidi na motorce. Podle něj vešli v přilbách dovnitř a začal se ozývat křik a řinčení skla. Neúspěšně se pokusil zavolat telefonem policii, poté zahlédl neznámého muže, který držel dveře do klenotnictví. Menší z lupičů, řidič, podle něj dveře prokopl, druhý pachatel je poté rozbil páčidlem. „Vyšší na nás namířil pistoli, muž vedle mě říkal, že nevidí. Šli jsme do boku a uvolnili jsme ty dveře,“ řekl svědek.

Jeden z lupičů střelil svědka do nohy

Z prodejny podle něj vyšel vyšší z lupičů a poté menší s taškou na rameni. „Částečně jsem ho zpacifikoval k zemi. Otočil jsem se zády, ozval se výstřel a ten spolujezdec mě střelil do pravé nohy. Bolestí jsem začal padat na koberec. Neustále jsem tašku držel za popruhy, odhodil jsem ji dozadu za sebe. Oni začali utíkat pryč z prodejny,“ doplnil svědek.

Skalický podle něj výškou odpovídá jednomu z pachatelů. Hlavní líčení pokračuje výslechy dalších svědků. Nařízeno je i na středu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 8 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 8 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 16 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 18 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 21 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 23 hhodinami
Načítání...