Kraj si stěžuje na změnu financování inkluze. Speciální školy už příspěvky od státu nedostávají

Na změnu financování takzvaných speciálních škol v rámci inkluzivního vzdělávání si stěžují krajské úřady po celé republice. Speciální školy totiž až do září dostávaly stejně jako běžné základní školy s mentálně nebo zdravotně postiženými dětmi od ministerstva školství (MŠMT) peníze – a to na asistenty pedagogů i školní pomůcky. Od září už ale tyto peníze ministerstvo neposílá.

Týká se to také speciální školy v Ostravě-Hrabůvce, kde studuje 125 dětí s mentálním nebo zdravotním postižením. „Právě tato škola patří k jedné z 25 speciálních škol, které zřizuje kraj a které od ledna do srpna dostávaly od ministerstva školství peníze na asistenty pedagogů a kompenzační pomůcky,“ sdělila redaktorka České televize Lucie Botorová.

MŠMT už podporu speciálním školám údajně neposílá proto, jelikož na jednoho žáka dostávají více financí než jiné základní školy. Podle úředníků by tyto peníze měly být dostačující na vykrytí nákladů na asistenty pedagogů a na kompenzační pomůcky, případné další prostředky by podle ministerstva měl doplácet sám kraj.

„V případě Moravskoslezského kraje se jedná o částku 21 milionu korun, ty má ale kraj vyčleněny na financování dalších škol, hlavně pedagogů,“ doplnila Lucie Botorová, podle níž tentokrát kraj pokryl ze svých prostředků náklady na plat asistentů pedagogů z 80 procent a 50 procent na kompenzační pomůcky.

Zbylé prostředky škola pokryla z rezerv. „Pokud by tato situace pokračovala i nadále, obávají se školy, že to pro ně bude likvidační a že budou muset asistenty pedagogů propouštět,“ dokončila Lucie Botorová. Kraj chce podle zjištění České televize situaci projednat s MŠMT.

Školy mají od ledna dostávat na asistenty míň peněz

Školy budou možná od příštího roku dostávat na asistenty pedagoga méně peněz než dosud. Ministerstvo školství připravilo další úpravu vyhlášky o společném vzdělávání dětí, která by měla vést k úsporám ve financování podpory pro handicapované děti, zejména asistentů pedagoga. Úřad předpokládá, že by novela vyhlášky mohla v příštím roce ušetřit státu zhruba 1,08 miliardy korun. Změny by mohly platit od začátku příštího roku, návrh novely vyhlášky je nyní ve zkráceném připomínkovém řízení.

Asistenti pedagoga jsou nejdražší částí inkluze. Nedávná analýza ministerstva školství ukázala, že v loňském školním roce tvořili asistenti 7,2 procenta poskytovaných podpůrných opatření a přišli stát na 1,35 miliardy korun. Celkové náklady na podporu při společném vzdělávání dětí činily zhruba 2,07 miliardy korun.

Ministerstvo proto navrhuje změnit výpočet peněz, které školy na asistenty dostávají. Podle úřadu stejně nyní asistentům vyplácí méně, než kolik jim na ně posílá stát. Zbytek peněz pak údajně školy využívají například na odměny svých dalších zaměstnanců.

Ministerstvo by chtělo snížit i maximální možný počet asistentů ve třídě ze čtyř na tři. Toto opatření by se ale mělo týkat až nově vydaných doporučení na podpůrná opatření. Úřad odhadoval výdaje na inkluzi loni v září na 410 milionů korun pro zbytek roku 2016 a jednu miliardu korun pro letošek. Ve skutečnosti ale stát za inkluzi zaplatil v loňském roce 589 milionů korun a za první pololetí letošního roku zhruba 1,5 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 22 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...