Zlínský Dům umění se mění zpět na památník Tomáše Bati

8 minut
Památník Tomáše Bati se vzhledem vrátí do 30. let
Zdroj: ČT24

Bývalý Dům umění ve Zlíně se pomalu začíná měnit na památník Tomáše Bati. Jedné z nejcennějších historických budov města tak stavbaři vracejí původní účel. Připomínala zakladatele obuvnického impéria, který zahynul při letecké havárii v roce 1932. Přestavba vyjde na více než 70 milionů korun, hotovo bude v roce 2018.

Zlínský Dům umění čeká v následujících měsích náročná přestavba, jednoduchá ale nebyla ani příprava na rekonstrukci. Podle architekta Petra Všetečky, který návrh obnovy původního památníku Tomáše Bati zpracovával, bylo těžké také naladit společnost na uskutečnění projektu. „Půjde o razantní proměnu budovy, celý záměr se připravuje už asi 16. rokem,“ upozornil Všetečka.

Při úpravách přijde objekt o některé své dosud známé přístavby. „Budova byla krystalicky čistým skleněným objektem a proměnou na koncertní sál a galerii potřebovala vytvořit zázemí. Takže přibyly kanceláře, shodiště a provozní prostory, a to všechno musí pryč,“ vyjmenoval architekt.

Dodal, že budova je výjimečná i tím, že se její původní autor František Lydie Gahura pokusil architekturou vyjádřit Baťovy vlastnosti. „Na něm ho zajímaly velkorysost, optimismus, prostota, jasnost, pravdivost, vzhled. Po jeho smrti je vložil do této stavby, a k tomu se chceme vrátit,“ vysvětlil Všetečka.

Památníku se vrátí duch 30. let

Původní památník vznikl v roce 1933 právě jako připomínka zakladatele světoznámé obuvnické firmy Tomáše Bati, který rok předtím tragicky zahynul v letadle. V roce 1954 byl památník přestavěn na Dům umění, aby lépe posloužil galerii výtvarného umění a Filharmonii Bohuslava Martinů. Ta se ale z objektu před téměř sedmi lety odstěhovala a později opustila památník i galerie. Od té doby byla budova nevyužitá, chátrala a čekala na obnovu.

Město stavbu předalo do rukou stavbařů už v prosinci loňského roku, a ti se ihned pustili do odstraňování všeho, co nepřipomíná 30. léta minulého století. Pryč musí například dřevěné obložení, světla anebo sedačky ze sálu, kde dřív koncertovala Filharmonie Bohuslava Martinů. 

Interiér bude variabilní. Nebude v něm chybět letadlo, které bylo motivem původní expozice. Při rekonstrukci budou pracovníci využívat zejména železo, sklo a beton tak, aby zrekonstruovaný objekt co nejvíce připomínal původní památník z dílny Františka Lydie Gahury.

Historické fotografie Baťovy meziválečné architektury ve Zlíně
Zdroj: archív Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně

Užitné předměty asi poputují do aukce

Všechny předměty, které dělníci nyní odstraňují z interiéru památníku, zamýšlí město prodat ve veřejné aukci. „Věci, které byly spojené s Domem umění, mají svou užitnou hodnotu anebo postupem času získavají i hodnotu historickou,“ uvedla vedoucí odboru kultury a památkové péče Kateřina Pešatová z Magistrátu města Zlín. Dodala, že první jmenované se snaží radnice prodat a získané peníze půjdou do obnovy památkníku, naopak předměty historické hodnoty se snaží umístit do různých muzeí.

O dřevěné obložení má už nyní například zájem Technické muzeum v Praze a sedačky, které byly dosud v sále, budou nově v kulturním domě v Bzenci. Všech 580 sedadel prodala zlínská radnice za 120 tisíc korun. V Bzenci budou nově sloužit také šatny z 50. let, jež Zlín prodal za 15 tisíc korun.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 6 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 17 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 17 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 13:34

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
včera v 13:00

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
včera v 10:34

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
včera v 07:44
Načítání...