Uklidit a slézt. Protest Greenpeace na věži chvaletické elektrárny skončil

2 minuty
Události v regionech: Protest skončil, začíná spor, jaké škody Greenpeace způsobili
Zdroj: ČT24

Končí protest Greenpeace na chladicí věži elektrárny Chvaletice. Aktivisté, kteří nahoře pobývali déle než dva dny, na závěr vytvořili barevnou mlhu, jež má symbolizovat škodliviny. Potom začali odstraňovat transparenty a zahájili sestup z věže.

Sestup ze stometrové chladicí věže zahájili aktivisté ve středu dopoledne. Před ukončením protestu ještě vypustili z vrcholu věže barevnou mlhu. Potom začali odstraňovat transparenty, které v minulých dnech vyvěsili. Úklid však zkomplikoval vítr, protáhl se proto až do podvečera. Na úpatí věže potom na aktivisty čekala policie, aby je odvezla k podání vysvětlení.

Na věž elektrárny, která je v současnosti mimo provoz a probíhá zde modernizace dvou ze čtyř jejích kotlů, vystoupilo jedenáct aktivistů z Greenpeace v pondělí nad ránem. Učinili tak na protest proti pokračování provozu elektrárny po roce 2020, což má modernizace umožnit. „Podle nás je v tuto chvíli legitimní takhle radikální nenásilná akce občanské neposlušnosti,“ míní vedoucí energetické kampaně Greenpeace. Aktivisté tvrdí, že kvůli tepelné elektrárně umírají ročně v regionu desítky lidí.

Vlastník elektrárny: Vznikly škody za miliony

Společnost Severní energetická, které elektrárna patří, hovoří v souvislosti s protestem o milionových škodách. Podle mluvčí společnosti Gabriely Sáričkové Benešové by mohly dosáhnout i řádu desítek milionů, pokud aktivisté při vyvěšování transparentů poškodili plášť chladicí věže. „Začneme vzniklé škody ještě více zpřesňovat. Na věži je několik desítek děr,“ uvedla mluvčí.

To však Greenpeace odmítl s tím, že navrtání děr akumulátorovou vrtačkou nemůže věž příliš poškodit. Organizace odkázala i na posudek, který si nechala zpracovat. Podle mluvčího organizace Lukáše Hrábka jsou částky, jež vlastník elektrárny uvedl, „absurdní hausnumera“.

Aktivisté začali odstraňovat transparenty a končí svůj protest ve Chvaleticích
Zdroj: Josef Vostárek/ČTK

Neproběhlo EIA, modernizací elektrárny se bude zabývat soud

Aktivisté postupně na věž zavěsili transparenty se slovy „již brzy mimo provoz“. Chtějí zabránit prodloužení životnosti elektrárny do roku 2030. Modernizaci sice chce zastavit i spolek Frank Bold Society, který podal žalobu proti stavebnímu povolení, není však vyloučeno, že soud rozhodne až po dokončení prací v elektrárně.

Podle Greenpeace mělo před vydáním povolení proběhnout posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což se nestalo. „Garantuji vám, že by to majitelé elektrárny takhle snadným způsobem obejít nemohli,“ řekl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Protestní transparenty na chvaletické elektrárně
Zdroj: Josef Vostárek/ČTK

Severní energetická však snahu aktivistů zpochybňuje. Její mluvčí již po zahájení protestní akce na věži upozornila, že modernizace podstatně sníží emise. „Je smutné, že ekologická organizace bojuje proti zlepšení životního prostředí, které má zajistit dokončovaná oprava elektrárny,“ podotkla Gabriela Sáričková Benešová.

Provoz elektrárny nicméně protest nenarušil. Elektrárna nevyrábí energii, protože dva bloky, kterých se modernizace zatím netýká, jsou odstaveny kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 8 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 8 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 16 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 18 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 21 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 23 hhodinami
Načítání...