Bar Mike's Place podává komiksové svědectví o atentátu

Praha zažila poslední den se Světem knihy. Ještě před tím než se desky všech prezentovaných knih zaklaply, nabídl festival unikátní izraelsko-americký komiks Mike's Place zachycující příběh lidí, kteří přežili teroristický útok na telavivské pláži. Publikace byla stvořena podle skutečných událostí.

3 minuty
Atentát v komiksu Mike's Place
Zdroj: ČT24

„Pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu“, tak popisují příběh knihkupci. Komiksu sice zůstal původní název Mike's Place, tuzemští čtenáři si ho díky překladu mohou přečíst v mateřštině.

Výbuch v baru měl na svědomí sebevražedný atentátník 

Vypráví o tom, jak před dvanácti lety natáčel americko-izraelský tým dokument o oblíbeném baru v Tel Avivu. A o tom, jak se všichni v něm a kolem něj snažili žít a bavit navzdory teroristickým útokům a válce v Izraeli a Palestině. Všechno ale změnil útok, který se odehrál 30. dubna 2003. Krátce po půlnoci explodovalo průčelí baru, za což mohl atentátník přijíždějící z Británie. Zabil tehdy tři civilisty a dalších padesát zranil. 

„Viděl jsem záblesk. Přeskočil jsem bar a utíkal ven. Tehdy jsem ještě nosil pistoli,“ popsal událost spolumajitel baru i postava komiksu zároveň Gal Ganzman. „První zraněný, ke kterému jsem se dostal, byl náš vyhazovač Avi Tabib. Myslel jsem, že je mrtvý. Ale nahmatal jsem mu puls,“ vzpomínal na zážitky spoluautor knihy Joshua Faudem, který knihu přijel osobně představit. Právě zmíněný muž z ochranky zabránil ještě většímu masakru, protože sebevražednému útočníkovi nedovolil proniknout až dovnitř samotného baru.

Výbuch v bezprostřední blízkosti přežil jen zázrakem. Stejně jako autor původního nápadu natočit o Mike's Place uprostřed intifády film, americký novinář Jack Baxter. Komiksová verze se soustředí na lidi žijící uprostřed barové rodiny před a po výbuchu. Včetně vztahu majitele Gala a servírky Dominique, která se stala jednou z obětí.

Ústředním poselstvím obrázkového příběhu je nakonec právě láska a přátelství lidí kolem Mike's Place. Tedy baru, který znovu otevřel už týden po útoku a který má dnes po celém Izraeli už šest poboček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Láska, sex a draci. Populární romantasy mění představy o romantice

Něco magie, fantastických světů, epických bitev, romantických citů i erotické vášně je literární směs, která ke knize připoutá miliony čtenářů (nebo spíše čtenářek) po celém světě. Subžánr romantasy nabral v uplynulých letech i díky sociálním sítím na popularitě, která neklesá. A proměnil vnímání romantické literatury jako takové.
před 16 hhodinami

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 22 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
30. 4. 2025

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
30. 4. 2025

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025
Načítání...