Zlín Film Festival ocenil Kluky, Mádla i Uhlíře

Zlín - Filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně vyhlásil vítězné snímky 54. ročníku. Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti získal snímek Slavík režiséra Philippa Muyla. Střevíček za nejlepší film pro mládež dostali Králové léta od Jordana Vogt-Robertse. Uspěl také debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři nebo Kluci Mischy Kampové, kteří posbírali hned několik cen. Na festivalový galavečer se podívejte zde:

Hudební skladatel Jaroslav Uhlíř převzal Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež. Grand Prix festivalu letos získal polský režisér Tadeusz Wilkosz. Právě polský film byl tématem letošního ročníku, promítalo se přes 40 polských snímků.

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti udělila mezinárodní porota francouzsko-čínskému snímku Slavík režiséra Philippa Muyla. Cenu města Zlína za nejlepší dětský herecký výkon v hraném filmu pro děti pak získal Petr Šimčák za film Pojedeme k moři debutujícího režiséra a populárního českého herce Jiřího Mádla. Jeho film dostal také Hlavní cenu dětské poroty za nejlepší hraný film pro děti.

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro mládež dostali američtí Králové léta režiséra Jordana Vogt-Robertse. Cenu Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon získal Gijs Blom za kreaci ve filmu Kluci nizozemské autorky Mischy Kampové. Její film navíc obdržel také Cenu ekumenické poroty, Hlavní cenu mládežnické poroty za nejlepší hraný film pro mládež a divácké Zlaté jablko za nejúspěšnější hraný film.

Oceněný Philippe Muyl
Zdroj: Dalibor Glück/ČTK

Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film letos dostal český snímek Mythopolis Alexandry Hetmerové. Zlaté jablko za nejúspěšnějšímu animák pak vyhrála Zuzana Brachaczková s filmem Ty se máš! Kompletní výsledky najdete zde.

Příští, 55. ročník Zlínského filmového festivalu pro děti a mládež se bude věnovat německé kinematografii, prozradila programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Letos Zlín navštívilo 107 tisíc lidí, loni jich bylo kvůli špatnému počasí o 12 tisíc méně. Filmové projekce navštívilo 42 tisíc diváků, zbytek návštěvníků si užil doprovodné programy. Festival začal v pátek, program končí zítra, kdy se konají hlavně doprovodné akce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 1 hhodinou

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 2 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 2 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 6 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 19 hhodinami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
včera v 11:00

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
včera v 10:33

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025
Načítání...