Premiéry slavného architekta Mendelsohna v Ostravě

Ostrava - Německá kunsthistorička Ita Heinzeová-Greenbergová uvedla v Ostravě českou premiéru dokumentárního filmu o jednom z nejvýznamnějších architektů 20. století Erichu Mendelsohnovi. V tamním kině Vesmír také pokřtila knihu, kterou o něm napsala. Mendelsohn, jehož asi nejvíce proslavilo postupimské výzkumné pracoviště z roku 1929 - Einsteinova věž, zanechal svou architektonickou stopu i v Ostravě.

Erich Mendelsohn se připomněl Ostravě

Autorka knihy působící na univerzitě v Ženevě se dílu Ericha Mendelsohna věnuje už od studií. Ve své knize popisuje mimo jiné okolnosti toho, jak se již uznávaný architekt dostal k realizaci obchodního domu Bachner v centru Ostravy - jediné jeho práce v Česku a poslední v kontinentální Evropě, ze které uprchl v roce 1933 před Hitlerem.

Ostrava „má“ Mandelsohna díky náhodě

Základ nového obchodního domu Bachner v Moravské Ostravě vznikl zřejmě během zimní dovolené v hotelu Chantarella ve Svatém Mořici, kde se židovský obchodník potkal s židovským architektem. „U sklenky vína nebo během procházky zimním lesem jistě nebylo pro výmluvného Mendelsohna těžké Bachnera přesvědčit a zaujmout,“ napsala Heinzeová-Greenbergová ve své knize. Za architekta ale už v té době mluvila jeho práce - obchodní domy podle jeho návrhů stály v Norimberku, Saské Kamenici, Berlíně, v polských Glivicích a Vratislavi.

První kroky autorky vedly v Ostravě do obchodního domu, který Mendelsohn navrhl v roce 1932. Komunisté ho po znárodnění přejmenovali na Horník, teď je to Prior. Do předválečného lesku má daleko, stopy originality slavného tvůrce, jehož domy jsou v učebnicích architektury, smazaly mnohé necitlivé úpravy a přestavby. „Schodiště pro něj byla velmi důležitá, představovala vnitřní život budovy,“ připomněla Heinzeová-Greenbergová na schodišti ostravského obchodního domu, které je oproti původnímu stavu odděleno od prodejní plochy. „Bůh architektury se skrývá v detailu,“ podotkla, „a právě detaily tady dnes chybí. Za všechny zmíním obrovské neonové písmeno B, které bylo na dvou železných konstrukcích na střeše domu.“

obrázek
Zdroj: ČT24

Inspirací mu byla žena Luisa a Bach

Plodný život architekta, který po nástupu fašismu žil a pracoval ve Velké Británii, Izraeli a USA, kde roku 1953 zemřel, přibližuje dokumentární film izraelského režiséra Dukiho Drora nazvaný Neochvějné vize Ericha Mendelsohna. Autor o něm vypráví z pohledu jeho ženy Luisy, čerpá hodně z jejich korespondence, která se zachovala. „Luisa pro něho byla velmi důležitou osobou. Potkal ji jako třiadvacetiletý student v Mnichově, jí bylo teprve šestnáct. Prvních pět let probíhal jejich vztah prostřednictvím dopisů,“ líčila Ita Heinzeová-Greenbergová. Díky filmu se dozvídáme, že významný architekt tvořil při poslechu hudby. Nejraději měl Bacha. Luisa mu ho často hrála na violoncello. V Bachovi prý našel to, co hledal - syntézu matematiky a vášně. A jak říká Ita Heinzeová-Greenbergová, architekturu vnímal jako zkamenělou hudbu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 9 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...