Chvíli se zasni a zaplať kávu básní. Ještě je čas, než skončí Světový den poezie

2 minuty
Kávu platili zákazníci vlastnoručně napsanou básní
Zdroj: ČT24

Zaplatit za kávu básní mohou lidé ve středu ve zhruba dvacítce kaváren po celém Česku. Mezinárodní akce Zaplať básní tímto způsobem upozorňuje na Světový den poezie. Ten od rána připomínají i v Brně, Blansku nebo Mikulově.

V kavárně Cukrové nebe na brněnské ulici Úvoz básní zaplatilo jen za dopoledne asi patnáct lidí. „Překvapilo mě, že si s texty lidé lámou hlavu, chtějí do toho dát něco ze sebe,“ hodnotila spolumajitelka kavárny Iva Spasiuková. 

Podle nakladatelů básně čím dál častěji opouštějí stránky knih. „Poezie nežije jenom na stránkách knihy, třeba na internetu jsou obrovské komunity věnované slovu, kde lidé píší, veršují a své práce si hodnotí,“ uvedl básník a publicista z Nakladatelství Host Martin Stöhr.

A básně nevěší jen na internet, ale třeba taky na stromy, jako v případě zakladatelky guerilla poetringu Blanky Fišerové. „Je to básnický projekt, ve kterém se snažíme dostat poezii do ulic. Každý jakýmkoliv způsobem chce. Někdo je vylepuje, někdo zase ukrývá,“ přiblížila autorka, která třeba v brněnském parku Lužánky vyvěsila na větve stromů knížky.

Další brněnský umělec Timo zase básně sprejuje přímo do ulic - na odpadkové koše, fasády nebo zastávky. A z veřejných prostor je naopak sbírají strážníci. Soubor Hořící pařez složený ze svodek nechali pro velký úspěch i dotisknout.

Světový den poezie připadá na 21. březen. V roce 1999 jej vyhlásilo UNESCO. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Snaží se také obnovit dialog mezi představiteli básnického umění a ostatních uměleckých směrů. V neposlední řadě chce projekt podpořit malá vydavatelství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 9 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025
Načítání...