Stavební spoření už není tak výhodné - i kvůli poplatkům

Stavební spoření je stále méně výhodné. Úroky se snižují, a pokud člověk nespoří dost, za poplatky dá i polovinu toho, co dostane jako státní podporu. Banky a spořitelny klientům podporu nekrátí, nechají si ovšem zaplatit třeba za vedení účtu či uzavření smlouvy. O to nižší je pak státní příspěvek na bydlení. Ministerstvo financí přitom podmínky stavebního spoření upravovat neplánuje.

  • Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 40,2 miliardy korun. To je o desetinu méně než v roce 2013. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření ale mírně stoupl, spořitelny jich uzavřely přes 613 000. Obdobný trend očekává Asociace českých stavebních spořitelen i letos. 

Výhod stavebního spoření je relativně málo. „Je to produkt, na kterém žádné velké peníze nevydělám. Pouze si odložím spotřebu, což má pro mě samotného ten pozitivní efekt, že si něco našetřím jako rezervu,“ prohlásil Jiří Paták, ředitel portálu Chytrý Honza. 

  • Pokud budou rodiče svému dítěti do jeho 18 let za současných podmínek odkládat měsíčně 500 korun, na úrocích a státních příspěvcích dostanou asi 19 tisíc. Skoro polovinu z toho zaplatí ale stavební spořitelně na poplatcích.  

Podobné je to i v případě kratší smlouvy. Ta jde uzavřít nejméně na 6 let. Češi si v průměru ukládají 1100 korun měsíčně s cílovou částkou zhruba 300 tisíc. Při takové délce a výšce dostanou od státu téměř 8 tisíc korun - poplatky je ale vyjdou téměř na 5 tisíc. Třetina státní podpory je tak pryč. „To je míchání jablek s hruškami. Státní podpora není moje, ta patří klientům. Takže já to připíšu klientům,“ konstatoval předseda Asociace stavebních spořitelen Vladimír Staňura.  

Klienti ale musí zaplatit za uzavření smlouvy a vedení účtu - všechny peníze od státu si nechat nemohou. „Pokud stát někam dává peníze, má samozřejmě právo zasahovat do daného produktu a podmínek,“ upozornil Paták.

6 minut
Výhod stavebního spoření ubylo
Zdroj: ČT24

Změny podmínek zatím nebudou

Resort financí zatím podmínky spoření řešit neplánuje. „Regulace úrokových sazeb není na pořadu dne. Stavební spoření slouží zejména na investice do bydlení, není to primárně spořicí produkt. Každý tím může řešit svou bytovou situaci, třeba si vzít úvěr ze stavebního spoření,“ podotkl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.  

Nejde přitom jen o stavební spoření - čím dál nižší výnosy jsou také u běžných bankovních účtů. Na nich mají Češi uloženy skoro dva biliony korun. Zatímco na konci roku 2008 vynášely běžné účty bezmála procento - v současné době zhruba jednu desetinu. A podobný trend je u spořicích účtů. Úroky u největších tuzemských bank se pohybují většinou od tří do sedmi desetin procenta. Ty nejvyšší přesahují jeden a půl procenta.  

Investice v Česku 

Češi se do velkých rizik moc nepouštějí. Ti nejbohatší drží skoro dvě třetiny prostředků v hotovosti a v bankovních vkladech. Pětinu v dluhopisech a 9 procent v akciích. Naopak v západní Evropě bohaté domácnosti investují do akcií více než třetinu. V hotovosti a v bankách mají 40 procent úspor. 

Do čeho investovat? Třeba do briliantů nebo nemovitosti 

Za malým zhodnocením stojí rekordně nízké úroky centrálních bank. Lidé proto hledají nové možnosti, kam peníze uložit. Češi si oblíbili i další způsob investice – do briliantů. Láká i zlato, a to bez ohledu na nedávné poklesy jeho hodnoty. V dlouhodobém pohledu jde totiž stále o výhodné uložení peněz. Ještě v roce 2006 totiž stála trojská unce zhruba deset tisíc korun. Teď je to necelých 31 tisíc a jeho hodnota v posledních týdnech po období pádu opět roste.  

Diamanty
Zdroj: ČT24

Určitou renesanci zažívají i akcie. „Vybíral bych si společnosti, které mají dlouhodobou historii a které mají dobrý tok peněz, protože ten slibuje investorům šanci na dobré dividendy,“ uvedl analytik Jonáš Mlýnek. Obchodníci ale upozorňují na určitá rizika - aktuálně třeba například v posilování amerického dolaru. 

Investoři, kteří mohou dát stranou větší peníze, se dívají opět po nemovitostech. Napomáhají tomu historicky levné hypotéky. Jejich průměrné úročení je lehce přes dvě procenta.  Na dračku jdou nejvíc malé byty v Praze a Brně. Trvale pak rostou stavební pozemky. Jen za posledních pět let se jejich cena zvedla zhruba o pětinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
před 17 hhodinami

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025

KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům

Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Věc bude projednávána s ohledem na její povahu a význam prioritně, uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který napadené rozhodnutí vydal, kasační stížnost podávat nebude.
21. 5. 2025Aktualizováno21. 5. 2025

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Termín zaplacení daně z nemovitosti se blíží

Už jen čtrnáct dní mají majitelé domů, bytů a pozemků na zaplacení daně z nemovitosti, která letos výrazně nerostla. Některé obce však k drobným úpravám přistoupily. Loni se na této dani vybralo přes třiadvacet miliard korun. Oba koeficienty – základní a místní – a jakou daň tedy bude majitel skutečně platit, je možné si ověřit na obecním úřadě.
19. 5. 2025
Načítání...