Rusové chtějí dostavět Temelín z vlastních peněz

Praha - Ruský Rosatom nevzdává účast na dostavbě Temelína ani po zrušení tendru. Zástupci firmy nabízejí české vládě, že by dva bloky elektrárny vybudovali z vlastních peněz - formou půjčky. Píšou to Lidové noviny. Podobně chtějí Rusové stavět jadernou elektrárnu v Maďarsku.

Po zrušení tendru na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín se začínají rozbíhat zákulisní jednání. Rusové nabízejí Česku půjčku, díky tomu by mohli obří zakázku dostat i bez výběrového řízení. 

„Ruská strana se při všech příležitostech snažila českým partnerům poskytnout veškeré informace, které se týkají projektu Temelín i všech možností spolupráce v jaderně-energetické oblasti. Pochopitelně se hovořilo i o možnosti půjčky, kterou by ruská strana pro temelínský projekt byla schopna poskytnout, byť výběrové řízení odpověď na tuto otázku nehledalo,“ prohlásil zástupce Rosatomu Leoš Tomíček.

Václav Bartuška, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost

„Zástupci Rosatomu chodili za leckým, za mnou byli taky a slyšeli, že to prostě nepřipadá v úvahu, buď tendr, nebo nic. Žádná oficiální jednání ovšem neprobíhala.“

Rusové nabízí Maďarsku stamiliardovou půjčku

Kdyby si Česko s Rosatomem přece jen pláclo, následovalo by příkladu Maďarska. Tam se ruská strana s vládou dohodla, že dostaví dva nové bloky v Paksu, jediné jaderné elektrárně v zemi. To vše bez výběrového řízení a za půjčku deset miliard eur (273,9 miliardy korun). Dohodu ještě prověřuje Evropská komise, zda ujednání neodporují evropskému právu, především zákonu o zadávání veřejných zakázek.

Ruský rubl
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStock/Vladimir Arndt

A zatímco premiér Sobotka důsledně trvá na transparentním výběrovém řízení, které zvýší tlak na cenu i kvalitu, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se tak odmítavě netváří: „My se zájmem sledujeme, jak dopadne maďarská historka, a pak se uvidí. Z tohoto hlediska je odložení výstavby vhodné, budeme se moci poučit.“

Vláda zatím nemusí spěchat. Na předložení koncepce jaderné energetiky v Česku totiž mají ministři financí a průmyslu čas do konce roku.

ČEZ se rozhodl zrušil tendr na dostavbu Temelína 10. dubna 2014. Důvodem zrušení tendru byla podle ČEZu neutěšená situace na energetickém trhu, ale také neochota české vlády výstavbu v Temelíně finančně podpořit.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2 000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by byly v provozu 60 let. Šlo o zakázku za cca 200–300 miliard korun.

Do soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se přihlásily americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR.1200 (složené ze Škody JS a Rosatomu) a francouzská Areva. Firma Westinghouse Electric Company už dříve uvedla, že je rozhodnutím zrušit tendr v jeho finální fázi zklamána. Konsorcium MIR.1200 sdělilo, že se kvůli zrušenému tendru s Českem nebude soudit. Podobně pak postupovala i dříve vyloučená Areva.

2 minuty
Rusko má velký zájem dostavět Temelín
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropské trhy otevřely strmým propadem

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, ukazují burzovní statistiky. Pražská burza v pondělí dopoledne dál padá.
10:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké burzy zažily divoké otevření

Akcie ve Spojených státech zahájily pondělní obchodování prudkým poklesem, rychlým zpevněním a opětovným propadem. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a hledají útočiště ve státních dluhopisech. Širší index S&P 500 ztrácel 4,5 procenta, než poskočil na 5171 bodů. Podle agentury Reuters je tak na cestě k potvrzení, že se nachází v takzvaném medvědím trhu, tedy že od dosavadního maxima už ztratil přes dvacet procent.
16:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 5 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
06:00Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
před 12 hhodinami

Americká cla hýbou s trhy, odborníci ale radí nepanikařit

Akciové trhy zareagovaly na nová americká cla a v uplynulém týdnu zaznamenaly nejhorší výsledky od pandemie covidu-19. Například technologický index Nasdaq ztratil přes deset procent. Silnému výprodeji čelily tituly na většině světových burz. Analytici ale varují před unáhlenými rozhodnutími a radí neprodávat v panice. Podle oslovených odborníků může současná nejistota trvat i několik měsíců.
před 12 hhodinami
Načítání...