Chcete menší poplatky za platbu kartou? Zaplatíte jinde

Praha - V Česku jsou teď zhruba pětkrát větší poplatky za platby kartou, než zní poslední návrh Evropské unie. A zatímco obchodníci její plány podporují, bankéři v Česku tvrdí, že levnější poplatky se mohou otočit proti koncovým zákazníkům. Třeba tím, že banky omezí investice do rozvoje sítě - například do bankomatů, nebo se zvýší roční poplatky za kartu.

Platebními terminály v Česku projede každou minutu skoro 1 400 karet. Jenže svět čteček a čipů není zadarmo - za každý takový nákup totiž obchodník bance platí. Někteří to zahrnou do svých nákladů, jiní to nepřímo naúčtují zákazníkům. Například zájezd do Dominikánské republiky pro dva stojí na týden 66 tisíc korun. S poplatky za platbu kartou je to o 990 korun víc. 

„Způsob placení kartou je pro nás spojen s určitými náklady, které musíme platit třetím stranám, takže bohužel vzhledem k našim nízkým maržím tyto náklady přenášíme na klienta,“ argumentuje Michal Tůma z cestovní agentury invia.cz. 

Až pětinásobně nižší poplatky za platbu?

V současnosti se poplatky za platby kartou v tuzemsku pohybují kolem jednoho procenta. Brusel přitom navrhuje, aby se snížily až pětinásobně - na 0,2 procenta u debetních karet a 0,3 procenta u karet kreditních. 

V Česku teď přijímá karty přes 80 tisíc obchodníků, je ale i řada těch, kteří kvůli vysokým bankovním poplatkům karty vůbec neberou. Kdyby se ale poplatky snížily, řada prodejen by o zavedení plateb kartou uvažovala. 

2 minuty
Události: Poplatky za platbu kartou se můžou prodražit
Zdroj: ČT24

Ovšem bankéři tvrdí, že na levnější transakce může zákazník paradoxně doplatit. „Cenová regulace nemá žádné rozumné opodstatnění a může ve svém konečném důsledku právě naopak působit proti zájmu klientů,“ vysvětluje mluvčí České bankovní asociace Jan Matoušek. Český zákazník by tak mohl za karty ale i jiné bankovní produkty zaplatit více, podle generálního ředitele MasterCard ČR Miroslava Lukeše 100 až 200 korun ročně navíc na jednu kartu. 

„Problém, který v tom vidím já, spočívá v tom, že pokud si vyberete jeden poplatek, který se nějakým způsobem zastropuje, tak si myslím, že se to dříve či později promítne v něčem jiném,“ upozorňuje děkan Fakulty financí a účetnictví VŠE Petr Dvořák.

Třeba zmiňovaný zájezd do Karibiku by ale byl v případě platby kartou levnější. Návrh s poplatky kolem platebních karet má nyní na stole Evropský parlament. Schválit by jej mohl na začátku roku 2015.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Termín zaplacení daně z nemovitosti se blíží

Už jen čtrnáct dní mají majitelé domů, bytů a pozemků na zaplacení daně z nemovitosti, která letos výrazně nerostla. Některé obce však k drobným úpravám přistoupily. Loni se na této dani vybralo přes třiadvacet miliard korun. Oba koeficienty – základní a místní – a jakou daň tedy bude majitel skutečně platit, je možné si ověřit na obecním úřadě.
před 23 hhodinami

Evropská komise výrazně zhoršila ekonomický výhled

Evropská komise (EK) zhoršila výhled růstu české ekonomiky na letošní rok. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle ní zvýší o 1,9 procenta, uvedla v pondělí ve své jarní ekonomické prognóze. V předchozím výhledu, zveřejněném loni na podzim, Komise počítala na letošek s růstem o 2,4 procenta. EK výrazně zhoršila i výhled pro ekonomiku celé Evropské unie na letošní rok, podle odhadu poroste o 1,1 procenta, zatímco na podzim ještě čekala růst 1,5 procenta.
včeraAktualizovánovčera v 11:58

Vyúčtování za teplo by si lidé měli důkladně zkontrolovat

Topná sezona končí a skoro dva miliony domácností dostávají vyúčtování za dálkově odebrané teplo v roce 2024. Mnohé si už předloni, kdy energie nejvíc zdražily, zvýšily zálohy. Na účtech tak i kvůli aktuálně klesajícím cenám nacházejí přeplatky. Až pětina uživatelů ústředního topení ale musí naopak doplácet. Vyúčtování za energie by si lidé měli vždy dobře zkontrolovat. A pokud s ním nesouhlasí, mohou jej reklamovat u distributora.
včera v 06:30

Hasičům ani policistům se platy od července nejspíš nezvýší

Výdělky policistů, hasičů, dozorců ani dalších sborů vláda nakonec od července zřejmě nezvýší. Česká televize to zjistila od členů kabinetu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl začátkem dubna pro policisty a hasiče v průměru čtyři tisíce měsíčně navíc, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) plánovala ještě výrazněji přidat vojákům. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nebo předseda lidovců Marek Výborný ale teď červencové navýšení prakticky vylučují.
18. 5. 2025

Jízdné zdražíme maximálně o inflaci, řekl šéf Českých drah

Předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že národní dopravce v letošním roce v prosinci zdraží jízdné maximálně o inflaci. „To já garantuji, a tak je to každý rok,“ sdělil. „Bavíme-li se i o nějakém zdražování v jednotkách korun, tak věřím, že to je něco, co naši cestující zvládnou, a my jim za to doručíme nejlepší možné vlaky s tou nejlepší možnou službou,“ doplnil s tím, že za lepší termín než zdražování považuje formulaci „úprava cen jízdného“. Krapinec v pořadu hovořil také o počtech přepravených cestujících, stáří vozového parku či krizi nákladní železniční dopravy.
18. 5. 2025

Čína oznámila cla na technické plasty

Čína zavádí cla ve výši až 74,9 procenta na dovoz kopolymerů polyoxymethylenu (POM), což je druh technického plastu známý vysokou pevností, tvrdostí a rozměrovou stabilitou. Cla se vztahují na dovoz těchto plastů z Evropské unie, Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu, oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
18. 5. 2025Aktualizováno18. 5. 2025
Načítání...