Hermelín opouští Sedlčany. Tradice končí, sýrárna stěhuje celou produkci na Vysočinu

V Sedlčanech na Příbramsku skončí po zhruba sedmdesáti letech tradiční výroba sýrů. Společnost Savencia Fromage & Dairy Czech Republic ji chce kvůli zvýšení efektivity do roka a půl postupně přesunout do závodu v Hesově na Havlíčkobrodsku. V sedlčanském závodě pracuje téměř tři sta lidí.

Starosta Sedlčan Jiří Burian (ODS) to považuje za špatnou zprávu pro město. Připomněl, že v sýrárně nacházely hodně uplatnění ženy. „Ta fabrika tu má svou téměř sedmdesátiletou historii, má tradiční výrobu, která odtud zmizí. A to je asi největší ztráta včetně těch pracovních míst,“ uvedl Burian.

Otázkou zatím je, jaký bude další osud obchodní značky Sedlčanský, pod níž se prodávají známé hermelíny a další výrobky. V minulosti se pořádala například i soutěž štafet v kvadriatlonu O pohár sedlčanského hermelínu.

Pracovníci úřadu práce plánují, že vyjedou přímo za zaměstnanci sýrárny. „Sestavíme výjezdovou jednotku, která bude s těmi lidmi jednat a nabízet jim místa,“ uvedla ředitelka krajské pobočky úřadu práce v Příbrami Renata Malichová. Cílem je, aby plynule přešli na jiné pozice nebo zaměstnanecké rekvalifikace. Část pracovníků chce firma přesvědčit k odchodu na Vysočinu.

Výroba v Sedlčanech má být snižována postupně, ukončení je plánováno příští rok v květnu. Firma chce podle Buriana zachovat vazby na dodavatele mléka, volné prostory hodlá nabídnout pro jinou výrobu. Zaměstnanci dostanou nabídku pracovat v Hesově nebo v dalším výrobním závodě Savencie v Hodoníně. Odcházejícím lidem chce firma vyplatit nadstandardní odstupné.

V Sedlčanech je podle Buriana zatím nízká nezaměstnanost kolem 3,5 procenta, sýrárna ale patří mezi největší zaměstnavatele. Dalším významným podnikem jsou Sedlčanské strojírny, hodně lidí pracuje i v nemocnici. „Řada lidí také dojíždí za prací do Prahy,“ dodal starosta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

K podpisu smlouvy na Dukovany dojde v nejbližší době, věří zástupce KHNP

Zdražování některých položek by nemělo ovlivnit cenu za nové jaderné bloky v Dukovanech. Částka ve smlouvě, na jejíž podpis se stále čeká, by měla zůstat stejná jako v nabídce – tedy 400 miliard korun. České televizi to potvrdil ČEZ. Korejská KHNP, vítěz tendru, cenu komentovat nechce. Korejci mluví o podpisu smlouvy v nejbližší době. Předcházet tomu ale má rozhodnutí antimonopolního úřadu o stížnosti neúspěšného uchazeče z Francie. V rozhovoru pro ČT to uvedl viceprezident projektové kanceláře KHNP pro ČR Harry Chang.
před 4 hhodinami

Za havarijní pojištění platí řidiči stále víc, má ho asi třetina aut

Průměrná škoda hrazená z havarijního pojištění aut se za posledních pět let zvedla o asi šest a půl tisíce korun. Pojistka samotná mezitím zdražila asi o dva tisíce. Teď ji má zhruba třetina vozů – především nových, do čtyř let od výroby. Dražší jsou i opravy aut, před pěti lety byla průměrná škoda na majetku z povinného ručení 42 tisíc korun, loni už to bylo 61 tisíc, vyplývá z dat asociace pojišťoven.
včera v 20:31

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
včera v 14:09

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
17. 4. 2025Aktualizováno17. 4. 2025

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025
Načítání...