Vyšší platy, roboti nebo cizinci. Rekordní nedostatek lidí nutí firmy bojovat o pracovníky

4 minuty
Události: Tři recepty na nedostatek volných pracovníků
Zdroj: ČT24

V Česku je rekordně nízká nezaměstnanost. Nedostatek pracovníků řeší firmy různě: zvyšují platy, lákají zaměstnance ze zahraničí nebo lidskou práci nahrazují stroji.

Firma Motor Lučina, která vyrábí jeřáby, se snaží své zaměstnance motivovat hlavně navyšováním mezd a odměnami. Například svářeč si tu vydělá mezi třiceti a šedesáti tisíci. Posily do týmu lákají i na nové benefity, třeba zvýšením příspěvků na penzi.

„Letos jsme zahájili program a chceme, aby naši zaměstnanci odcházeli do důchodu minimálně s milionem korun našetřených na penzi,“ láká nové pracovníky jednatel firmy Tomáš Polach.

V závodu Otma místo toho poslední dva roky modernizují výrobu. Některé pozice tak nahrazují stroje a zaměstnance, kteří tady dřív pracovali, přesunou do jiného úseku. Jeden z nových robotů třeba zásobuje prázdnými lahvemi linky.

Podíl nezaměstnaných osob v září klesl na 3,8 procenta a vyrovnal tak historické minimum z května a června 2008.
David Kocourek
ekonom Komerční banky

„Dříve tuto činnost dělalo šest lidí, teď to dělá robot, kterého obsluhují dva lidé. Ušetřili jsme čtyři lidi, které můžeme využít jinde,“ pochvaluje si ředitel závodu Otma Radoslav Bečička. 

Úplně jiný přístup pak zvolili ve výrobě šperků firmy ALO diamonds. Dobré zkušenosti mají s hledáním lidí v cizině a dnes jich zaměstnávají hned několik. Před půl rokem na jednu z klíčových pozic ve výrobě přivedli odborníka z Francie.

„Oni potřebovali moje znalosti a moji specializaci, takže jsme se dohodli, že přijedu a pomohu jim zlepšovat se v některých oblastech,“ říká manažer výroby firmy ALO diamonds Philippe Durand.

Míra nezaměstnanosti ČR
Zdroj: ČT24/ČSÚ/Úřad práce

Aktuálně na jedno volné pracovní místo připadá 1,3 uchazeče. Firmy už nemají z čeho vybírat. Podle analytiků zůstane v Česku nejnižší nezaměstnanost v rámci Evropské unie minimálně do konce roku.

Máme v podstatě plnou zaměstnanost. Lidé, co dnes nepracují, pracovat nechtějí nebo z objektivních důvodů nemohou. Ani revoluce 4.0 nebude hned, i když se robotizace dnes vyplatí i menším a středním podnikům. Ale výrobců robotů je omezený počet a zakázek mají dnes na dva roky dopředu.
Zbyněk Frolík
viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, majitel společnosti Linet

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny 34 procent. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
před 58 mminutami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 9 hhodinami

Evropské akcie posílily, zpevnily i burzy v Asii

Evropské akcie v úterý posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu stále přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
7. 4. 2025
Načítání...